| Niepełnosprawni / Paralimpiada
Rusza 17. edycja igrzysk paralimpijskich. Niektórych może zdziwić nazwa, bo wcześniej była nieco... inna. Dwa lata temu poinformowano o oficjalnej zmianie językowej. Od tego czasu zamiast o sporcie "paraolimpijskim" mówimy o "paralimpijskim". Jak łatwo zauważyć, z nazwy została usunięta litera "o". Dlaczego "paralimpiada" zastąpiła "paraolimpiadę"?
XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu rozpoczynają się 28 sierpnia i potrwają do 8 września. 84 reprezentantek i reprezentantów Polski rywalizować będzie o medale w aż 15 spośród 22 dyscyplin. Dziewięcioro z nich wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika. Podczas poprzednich igrzysk w Tokio trzy lata temu Polacy wywalczyli 24 medale: siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych, co dało im 17. miejsce w klasyfikacji krajów. Jak będzie tym razem?
Nie przegap: Klasyfikacja medalowa Igrzysk Paralimpijskich 2024 [TABELA]
Genezy nazwy igrzysk paralimpijskich można upatrywać w słowie "paralegic", odnoszącej się do urazu kręgosłupa. Z czasem zawody poszerzyły jednak znacznie zakres, a dziś uczestniczą w nich sportowcy cierpiący na przeróżne schorzenia. Stąd część "para" utożsamiana jest raczej z greckim przyimkiem, oznaczającym "obok". Łatwo odnieść to do rzeczywistości, w której igrzyska paralimpijskie rozgrywane są obok olimpijskich.
Słowa "paralympic" i "paraolympic" początkowo używane były wymiennie. W naszym kraju w 1998 roku powstał Polski Komitet Paraolimpijski, dlatego przyzwyczailiśmy się przez lata do wersji z "o" w środku. Globalnie jednak pierwsza, krótsza wersja, zaczęła wypierać drugą. Do tendencji dopasowano się w końcu także i u nas. W lutym 2023 roku Polski Komitet zmienił nazwę na Paralimpijski. I rekomendował, by od tej pory bez "o" w środku wymieniać też wszelkie inne nazwy dotyczące igrzysk osób z niepełnosprawnościami.
Językowa rewolucja miała sprawić, by sport paralimpijski na całym świecie zyskał jednakową identyfikację. Miała też zapewnić Polskiemu Związkowi Paralimpijskiemu lepszą rozpoznawalność w skali globalnej.
– Standardy międzynarodowe zmuszają nas do tego, by zacząć używać nazw, pierwotnie wywodzących się z tych rozwiązań, które odróżniały się od ruchu olimpijskiego. W języku angielskim mamy "Paralympic Games", nie "Paraolympic Games" – tłumaczył prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga.
– To była dla nas trudna zmiana, szukaliśmy różnych rozwiązań, by obronić tę literkę "o". Musimy jednak iść z duchem czasu i dopasowywać się do tego, co narzucają rozwiązania międzynarodowe. Nie cieszymy się z tego, bo wprowadzanie zmian językowych jest trudne i długotrwałe – dodał.
Wprowadzona zmiana wzbudziła poważne wątpliwości co do poprawności językowej. Rada Języka Polskiego wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym stwierdzono m.in. że forma "paralimpijski" jest błędna – "niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją". Dodano też, że żadna instytucja międzynarodowa nie ma prawa wymagać dokonywania takich zmian.
– Forma "paralimpijski" jest bowiem błędna – niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją. Cząstkę "para-" dodaje się do pełnych wyrazów, np. "parapsychologia", "parabank", "paramilitarny”, "paramedyczny”, a forma "paraolimpijski” – używana od dziesięcioleci – funkcjonuje w związku z wyrazami "paraolimpiada”, "paraolimpijczyk”, "paraolimpijka” (czy także i te miałby zostać zmienione?). Należy zatem z ubolewaniem przyjąć fakt, że Polski Komitet Paraolimpijski zmienił nazwę na Polski Komitet Paralimpijski – napisano w oświadczeniu na stronie RJP przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
– Dziwi nas argument o konieczności zmiany nazwy (utrwalonej w języku i zgodnej z jego systemem) na przypominającą obcojęzyczną ze względu na wymagania instytucji międzynarodowych. Nie ma takiej instytucji – ani w Polsce, ani za granicą – która miałaby prawo, by wymagać dokonywania takich zmian – dodano.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.