Dwa medale w Pekinie i 51. miejsce w klasyfikacji krajów. W Londynie awans na 17. pozycję, dzięki 12 lokatom w czołowej trójce, w tym czterem tytułom mistrzów olimpijskich. Taki skok w ciągu czterech lat wykonali irańscy sportowcy.
W zakończonych w niedzielę igrzyskach wywalczyli cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe medale. Błyszczeli zwłaszcza na zapaśniczej macie, sześciokrotnie stając na podium.
W stylu klasycznym zdobyli trzy złote medale: Hamid Mohammad Soryan Reihanpour w kat. 55 kg, Omid Haji Noroozi w 60 kg oraz Ghasem Gholamreza Rezaei w 96 kg. Po trzy pozostałe - srebrny i dwa brązowe - sięgnęli wolniacy.
Świetnie zaprezentowali się również irańscy sztangiści. W najcięższej kategorii (+105 kg) zwyciężył Behdad Salimikordasiabi (Iran), a srebro wywalczył Sajjad Anoushiravani Hamlabad.
W kat. 105 kg Navab Nasirshelal był drugi, a w 85 kg Kianoush Rostami trzeci,
przegrywając m.in. z Adrianem Zielińskim, który triumfował.
Dwa pozostałe srebrne krążki były dziełem dyskobola Ehsana Hadadiego i
startującego w taekwondo Mohammada Motameda Bagheriego.
W tabeli medalowej za Iranem uplasowały się m.in. Hiszpania, Brazylia,
Białoruś, Polska, Kanada czy Szwecja.