{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Czym jest system VAR? W jakich ligach występuje i kto może go używać? Sprawdź!
TVPSPORT.PL /
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie mecze piłki nożnej na zawodowym poziomie bez systemu Video Assistant Referee. VAR jest obecny na wszystkich najważniejszych spotkaniach i wielokrotnie poprawia decyzje pierwotnie podjęte przez sędziów na boisku. Kiedy został wprowadzony system? Jakie dokładnie sytuacje może sprawdzać? Sprawdź wszystkie najistotniejsze informacje!
👉 Kiedy mecze Lewandowskiego i Szczęsnego w FC Barcelona?
Co to jest VAR?
VAR to skrót od Video Assistant Referee. Tłumacząc na polski, oznacza to po prostu wideo asystenta sędziego. W specjalnym wozie usytuowani są dodatkowi arbitrzy, którzy mają dostęp do szerokiej gamy powtórek wideo. Cały czas komunikują się oni z głównym sędzią za pomocą zestawu słuchawkowego. Nawet, gdy zdobyta bramka nie budzi na pierwszy rzut oka żadnych wątpliwości, sprawdzają oni prawidłowość każdego elementu akcji. O wszystkim meldują prowadzącemu spotkanie arbitrowi.
Sędzia główny może zdać się jedynie na wskazówki otrzymane od sędziów VAR lub samemu obejrzeć sytuację na ulokowanym przy jednej z linii bocznych monitorze.
Kiedy został wprowadzony system VAR?
System wideoweryfikacji był w futbolu wprowadzany stopniowo, w zależności od rozgrywek. Pierwszym meczem, w którym testowano VAR, było spotkanie United Soccer League w Stanach Zjednoczonych.13 sierpnia 2016 roku. New York Red Bull II zmierzyli się wtedy u siebie z Orlando City B.
Pierwszy wielki międzynarodowy turniej, podczas którego sędziowie mogli używać systemu VAR, to mistrzostwa świata 2018 w Rosji. Pierwszy mecz Ekstraklasy z użyciem innowacyjnej technologii to natomiast starcie Korony Kielce z Legią Warszawa rozegrane 28 maja 2017 roku.
W jakich rozgrywkach używany jest system VAR?
W dzisiejszych czasach VAR używany jest w absolutnie wszystkich najważniejszych rozgrywkach. W mistrzostwach świata i Europy, Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji. Jedyną ligą z europejskiego TOP30, w której nadal nie został wprowadzony VAR, jest szwedzka Allsvenskan.
W Polsce VAR jest używany podczas wszystkich meczów PKO BP Ekstraklasy oraz Betclic 1 Ligi, a także podczas większości spotkań Pucharu Polski.
Co może sprawdzić system VAR?
System VAR może być wykorzystywany tylko w czterech wyszczególnionych przypadkach. Video Assistant Referee może zmienić decyzję sędziego głównego tylko i wyłącznie w zakresie uznania lub nieuznania bramki, podyktowania lub anulowania rzutu karnego, ukarania kartką niewłaściwego zawodnika oraz konieczności pokazania bezpośredniej czerwonej kartki.
Kto może zadecydować o użyciu systemu VAR?
O użyciu systemu VAR może zadecydować jedynie ekipa sędziowska pracująca przy spotkaniu. Jeżeli któryś z zawodników lub członków sztabu szkoleniowego będzie próbować wymusić na arbitrach użycie Video Assistant Referee, może zostać ukarany żółtą kartką.
Czym jest półautomatyczny system spalonych?
To system wspomagający VAR. W niektórych ligach, takich jak chociażby hiszpańska La Liga, specjalny komputerowy program rozrysowuje rozmieszczenie zawodników na boisku i znacząco ułatwia sędziom decyzję o spalonym bądź jego braku.
Czym jest technologia goal-line?
Technologia goal-line zwykle działa równolegle do systemu VAR, nie będąc jego integralną częścią. Elektroniczne sensory decydują o tym, czy piłka przekroczyła całym obwodem linię bramkową, a sędziowie zwykle otrzymują stosowne powiadomienie na swój zegarek.