Zdecydowana większość kibiców piłkarskiej reprezentacji Francji wskazała, że Zinedine Zidane byłby najlepszym sukcesorem po selekcjonerze Didierze Deschampsie, który niedawno ogłosił, że po mundialu 2026 roku zakończy pracę – wynika z sondażu niezależnego instytutu badawczego Odoxa.
Półtora roku przed jego odejściem Francuzi wypowiedzieli się na temat jego spuścizny. W zgodnej opinii, pozostawił francuskiej opinii społecznej wspaniałe wspomnienia, a sondaż to potwierdza - 83 procent Francuzów ma dobre zdanie o obecnym selekcjonerze, a byłym kapitanie Trójkolorowych.
Ankietowani nakreślili obraz trenera jako: kompetentnego (87 proc.), dającego się lubić (80), jednoczącego (77), a trzy czwarte ankietowanych uważa go za "wzorowego selekcjonera". Blisko 57 procent określiło go także jako autorytarnego, choć ta cecha przyczyniła się do wielu sukcesów.
Aż 70 procent Francuzów uważa Deschampsa za najlepszego trenera w historii drużyny narodowej. W 2013 roku jedynie 14 procent z nich miało dobre zdanie o francuskiej reprezentacji, a dziś ten odsetek to 70.
Według obywateli Republiki nadszedł jednak czas, aby 14-letnia kadencja Deschampsa dobiegła końca. 62 procent z nich postrzega jego odejście w pozytywnym świetle, podobnie jak 75 procent fanów piłki nożnej.
Wyczuwalne jest pewne "zużycie", szczególnie w odniesieniu do sposobu gry "Les Bleus". Tylko 62 procent Francuzów uznało styl obecnej drużyny za "przyjemny do oglądania". Wśród kibiców odsetek ten spada do 57.
Nazwisko jego następcy nie budzi wątpliwości wśród ankietowanych. Dla 65 procent fanów Trójkolorowych to Zidane powinien przejąć stery. Następni w kolejności są: Thierry Henry – 12 proc., Arsene Wenger i Laurent Blanc – po siedem, a także Christophe Galtier – 3.
56-letni Deschamps, w przeszłości utytułowany piłkarz, prowadzi kadrę Francji od 2012 roku. W roli selekcjonera zdobył srebrny medal mistrzostw Europy 2016, wygrał mundial 2018, a cztery lata później sięgnął po wicemistrzostwo świata.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.