| Piłka ręczna / Europejskie puchary
Piłkarze Orlen Wisły Płock rozegrali kolejne niesamowite spotkanie w Lidze Mistrzów. Przed tygodniem wygrali w Paryżu, a w czwartek we własnej hali okazali się lepsi od niemieckiego Fuechse Berlin. Skąd się wzięła metamorfoza mistrzów Polski? W rozmowie z TVPSPORT.PL opowiedział o tym trener Xavi Sabate.
Damian Pechman, TVP Sport: – Co się stało z Tomasem Pirochem w ostatnich tygodniach?
Xavi Sabate, Orlen Wisła Płock: – Przede wszystkim zyskał większą pewność siebie. Nie stało się to nagle, to był proces. Z każdym meczem zdobywa doświadczenie i ciągle się uczy. To jego ostatni sezon w Wiśle. Jest bardzo profesjonalnym zawodnikiem. Dotarł do tego momentu w karierze, w którym wie, co musi zrobić, aby się rozwijać, a czego nie powinien.
Do tego jest wciąż młody, ma dopiero 24 lata. Cieszę się z jego gry i poziomu, który prezentuje, ale proszę nie zapominać, że to sport zespołowy. Tomas nie jest na boisku sam, koledzy pracują nad tym, aby dochodził do pozycji rzutowych. Tacy zawodnicy jak Miha Zarabec czy Gergo Fazekas stwarzają mu wiele okazji. Chociaż oczywiście cieszę się, że Tomas potrafi je wykończyć.
– Wszyscy wiedzą, że Wisła jest jednym z najmocniejszych zespołów w Europie w obronie. Ale co pan zrobił z atakiem? W meczach z PSG i Fuechse wyglądało to momentami nieprawdopodobnie.
– Przede wszystkim myślę, że zespół grał jesienią, w pierwszej części sezonu, lepiej niż wiele osób myśli. Jedna sprawa: czy zespół gra dobrze, czy źle, a druga: czy rzuca, czy nie rzuca bramek. Rzut jest ostatnią częścią ataku, ostatnim elementem tego procesu. Z tym był problem u nas. Szczególnie w pierwszej części sezonu, nasza skuteczność nie była zadowalająca. Gdyby była lepsza, to mielibyśmy też kilka punktów więcej.
W sporcie ważna jest też pewna dynamika. Gdy drużyna nabierze rozpędu, gdy wygrywa kolejne mecze, to wszystko wydaje się łatwiejsze niż wtedy, gdy przegrywa. Wówczas jest większa presja, traci się pewność siebie i trudno wyjść poza ten zaklęty krąg. Niektórzy mogą pomyśleć, że gramy lepiej, bo rzucamy więcej bramek. Zgoda, nasza skuteczność jest teraz lepsza, ale nawet w pierwszej części sezonu, na tle innych drużyn w Lidze Mistrzów, nie była ona aż taka zła. Na pewno nasz atak jest teraz bardziej różnorodny. Rzucamy bramki nie tylko w ataku pozycyjnym, ale też w szybkim ataku i kontratakach. To jeden z kluczowych powodów, dlaczego rzucamy więcej bramek.
– Jak pan podchodzi do gry 7 na 6, z pustą bramką? Mam wrażenie, że ilu trenerów, tyle opinii.
– Lubię to. Wiem, że wiele osób twierdzi, że to nie jest fair, ale ja podchodzę do tego inaczej. To podnosi jakość widowiska, pozwala na większe emocje i niespodzianki. Sprawia, że drużyna, która jest na niższym poziomie od drugiej, może wygrać, może sprawić niespodziankę. Myślę, że możliwość gry 7 na 6 jest dobra dla piłki ręcznej. Przecież nikt nie chce pójść do kina na film, o którym wie, jak się zakończy. To byłoby nudne.
W ostatecznym rachunku sport to także emocje, a gra 7 na 6 sprawia, że w meczu może się wydarzyć coś niespodziewanego. Dla mnie, jako trenera, to kolejne narzędzie, z którego mogę korzystać w trakcie meczu. Trzeba tylko mieć do tego odpowiednich wykonawców, zawodników z odpowiednią jakością. Nie wszyscy zawodnicy są w stanie grać 7 na 6.
Następne
– Niecałe 24 godziny po meczu z Fuechse, zagracie z Zagłębiem Lubin. Czy w tak krótkim czasie można się w ogóle przygotować do kolejnego spotkania?
– Jesteśmy gotowi. Zawodnicy, którzy nie grali w Lidze Mistrzów lub grali mniej, muszą nam mocniej pomóc. Chcemy wygrać, zdobyć punkty, ale zdaje sobie sprawę, że niektórzy mogą odczuwać zmęczenie, bo nie będzie czasu na regenerację. Ale nie chcę narzekać, ponieważ jako klub sami prosiliśmy miesiąc, może półtora miesiąca temu, o organizację meczu z Zagłębiem w tym terminie. Było to dla nas ważne w kontekście spotkania w Bukareszcie, abyśmy mieli więcej czasu na przygotowania. Chociaż już wiemy, że gramy tam w środę, więc i tak będziemy mieli jeden dzień mniej.
Wracając do kwestii dwóch meczów w ciągu dwóch dni, to nie jest to dla mnie nic nowego. Przeżyłem to jako trener reprezentacji w MŚ czy ME albo w klubach, grając w F4 Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. Dla mnie to nie problem, ale w przypadku zawodników jest to trudniejsze. A przecież oni są najważniejsi w tym widowisku.
Piłka ręczna wygląda inaczej niż 10-15 lat temu. Jest szybsza, bardziej agresywna, na większym kontakcie, mamy mniej rzutów z dystansu, ale za to więcej kontuzji. Liczba spotkań, które muszą rozegrać zawodnicy, jest dużo większa niż 10-15 lat temu. Z mojego punktu widzenia, zawodnicy, którzy grają zarówno w europejskich pucharach, a także w krajowych ligach, do tego jeszcze w drużynach narodowych, mają tych meczów zdecydowanie za dużo. Z kolei ci, którzy grają tylko w lidze, mają ich zbyt mało.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.