Mamy połowę marca. Za nami mistrzostwa świata w siedmiu z zimowych dyscyplin. Polskich medali: zero. Nadchodzi weekend, który wreszcie może to zmienić. Od czwartku do niedzieli równolegle rozgrywane będą czempionaty w łyżwiarstwie szybkim i short tracku. Na co realnie możemy w nich liczyć?
W tym roku będziemy świadkami mistrzostw świata we wszystkich zimowych dyscyplinach olimpijskich. Medale rozdano już w: narciarstwie alpejskim, biathlonie, saneczkarstwie, skokach narciarskich, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i skeletonie. Żaden z nich nie trafił do reprezentanta Polski. Do wyliczanki z czystym sumieniem dołożyć możemy bobsleje. Bo choć zmagania w Lake Placid trwają, na listach startowych nie ma naszych.
Nadzieją na to, że Polska nie zakończy zimy bez niczego zdają się być trzy dyscypliny. Mistrzostwa świata w snowboardzie, gdzie o podium będzie walczyć Aleksandra Król-Walas, czekają nas pod koniec miesiąca. Teraz natomiast przyszedł czas na zmagania w łyżwiarstwie szybkim i short tracku. Najbliższe cztery dni przyniosą nam sporo nadziei medalowych. Na ile pewnych i na ile poważnych?
– łyżwiarstwo szybkie, sprint drużynowy kobiet
To zdecydowanie największa szansa na polski medal. Chciałoby się rzec: "pewniak", bo właściwie trudno nawet wyobrazić sobie podium bez reprezentantek Polski. Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek-Nogal i Karolina Bosiek jeżdżą w tym sezonie wybitnie. Wygrały klasyfikację generalną Pucharu Świata, zajmując kolejno: drugie miejsce w Pekinie, drugie w Calgary i pierwsze w Tomaszowie Mazowieckim. Równą walkę z biało-czerwonymi nawiązują tylko Holenderki i Kanadyjki. Będzie niespodzianką, jeśli to nie te trzy ekipy wskoczą na podium mistrzostw świata.
– łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów kobiet
Nasze sprinterki znakomicie radzą sobie także indywidualnie. Wójcik była na podium pięciu z jedenastu startów w tym sezonie. Do końca walczyła o triumf w "generalce", a ostatecznie zajęła w niej drugie miejsce. Ziomek-Nogal zaliczyła natomiast trzy podia, raz wchodząc na najwyższy stopień. Cykl Pucharu Świata zakończyła na piątej pozycji, a byłaby pewnie o "oczko" (albo i dwa) wyżej, gdyby nie dyskwalifikacja za przekroczenie linii w Nagano.
Tu jednak faworytek do medali jest znacznie więcej. A dwie z nich zdają się zdecydowanie wyróżniać. Femke Kok choć zakończyła Puchar Świata na niepozornym, dziesiątym miejscu w "generalce", wygrała wszystkie pięć zawodów, w których wzięła udział. W większości ze sporą przewagą. To ona jest faworytką do złota. Bardzo mocna zdaje się też Erin Jackson. Amerykanka Puchar Świata wygrała właśnie ze względu na wzrost formy w ostatnich tygodniach. Można zakładać, że trafiła ze szczytem formy.
– łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów mężczyzn
Specjalistów od sprintu mamy także wśród mężczyzn. Udowodnił to Damian Żurek, który w ubiegłym roku sięgnął przecież po brąz mistrzostw świata. W tym sezonie i on i Marek Kania po razie stawali na podium zawodów Pucharu Świata. Sezon zakończyli w czołowej "dziesiątce". A skoro u mężczyzn liczba kandydatów do podium jest być może nawet większa niż u kobiet, także naszych trzeba brać pod uwagę.
Faworytem do złota będzie pewnie Jordan Stolz. Amerykanin nie jest jednak aż tak mocny, jak na początku sezonu, a niedawno przeszedł przeziębienie. Poza nim wśród najpoważniejszych rywali należy wskazać Holendra Jenninga De Boo, którego dyspozycja z kolei była ostatnio z weekendu na weekend coraz lepsza, zawsze szybkiego Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila oraz Japończyków: Tatsuyę Shinhamę i Wataru Morishige.
– łyżwiarstwo szybkie, sprint drużynowy mężczyzn
Nasi sprinterzy także potrafią być mocni jako kolektyw. Żurek i Kania w spółce z Piotrem Michalskim stali w tym sezonie na podium Pucharu Świata w Calgary. Poza tym zanotowali piąte miejsce w Pekinie, a w Tomaszowie Mazowieckim po upadku nie ukończyli rywalizacji. Faworytami w tej konkurencji będą Holendrzy i Amerykanie, a mocnymi rywalami także Kanadyjczycy i Chińczycy.
– short track, 1000 metrów mężczyzn
Trwający sezon w short tracku nie przyniósł nam tyle radości, co poprzedni. Zdarzały się w nim jednak bardzo pozytywne momenty. Większość z nich dotyczyła przejazdów Michała Niewińskiego, który w World Tourze najpierw sięgnął na brąz na 1000 metrów w Montrealu, a później po srebro na tym samym dystansie w Pekinie.
Niewiński jest w stanie walczyć o medale na każdym z dystansów, ale to właśnie "tysiąc" zdaje się dawać w tej chwili największe nadzieje. Niemniej, kandydatów do medali jest sporo, na czele z Kanadyjczykiem Williamem Dandjinou, Holendrem Jensem van 't Woutem i Koreańczykami.
– łyżwiarstwo szybkie, 5000/10000 metrów mężczyzn
Vladimir Semirunnij niedawno zaczął reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Stąd wciąż jego dyspozycja i potencjał pozostają znakiem zapytania. Nie można nie brać go jednak pod uwagę w kontekście medalowej niespodzianki. Bo choć i na 5000, i na 10 000 metrów wedle wszelkiego prawdopodobieństwa to Norweg Sander Eitrem i Włoch Davide Ghiotto będą rozdawać karty, a jeśli ktoś miałby ich dopaść, byłby to albo któryś z Holendrów albo młodziutki Czech Metodej Jilek, nasz kadrowicz również może zaskoczyć.
Ostatnio, podczas Pucharu Świata w Heerenveen, Semirunnij był czwarty na 5000 metrów. Tydzień wcześniej, w Tomaszowie Mazowieckim, wygrał dywizję B, notując przy tym drugi wynik w całej stawce.
– short track, sztafety
Podczas mistrzostw Europy w short tracku każda z naszych sztafet wywalczyła po medalu. W mistrzostwach świata konkurencja jest znacznie większa, co nie zmienia faktu, że biało-czerwoni są w stanie walczyć o miejsca na podium. Największy potencjał w tym kontekście zdaje się mieć nasza sztafeta mieszana. W niej kluczowe są umiejętności sprinterskie, a tych przecież nie brakuje.
– short track, 500 metrów kobiet
A propos umiejętności sprinterskich, być może któraś z Polek zdoła zaskoczyć w rywalizacji na 500 metrów? Szczególnie patrzymy tu w kierunku Natalii Maliszewskiej, która miała już przecież przebłyski "powrotu mocy". Na mistrzostwach Europy w sesji kwalifikacyjnej wykręciła drugi czas. W Pucharze Świata w Tilburgu powróciła do finału A. To może być piękny powrót do najwyższej formy.
TERMINARZ
czwartek, 13 marca
18:00 – łyżwiarstwo szybkie, 3000 metrów kobiet
19:11 – łyżwiarstwo szybkie, 5000 metrów mężczyzn
20:57 – łyżwiarstwo szybkie, sprint drużynowy kobiet
21:14 – łyżwiarstwo szybkie, sprint drużynowy mężczyzn
piątek, 14 marca
19:00 – łyżwiarstwo szybkie, drużyna kobiet
19:25 – łyżwiarstwo szybkie, drużyna mężczyzn
20:07 – łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów kobiet
20:46 – łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów mężczyzn
sobota, 15 marca
7:55 – short track, 1500 metrów mężczyzn
8:55 – short track, 1000 metrów kobiet
9:51 – short track, 500 metrów mężczyzn
10:45 – short track, sztafeta kobiet
14:00 – łyżwiarstwo szybkie, 1000 metrów kobiet
14:45 – łyżwiarstwo szybkie, 1000 metrów mężczyzn
15:37 – łyżwiarstwo szybkie, 5000 metrów kobiet
16:48 – łyżwiarstwo szybkie, mass start mężczyzn
niedziela, 16 marca
7:05 – short track, sztafeta mieszana
8:18 – short track, 1500 metrów kobiet
9:20 – short track, 1000 metrów mężczyzn
10:00 – short track, 500 metrów kobiet
10:20 – short track, sztafeta mężczyzn
12:00 – łyżwiarstwo szybkie, 1500 metrów mężczyzn
12:56 – łyżwiarstwo szybkie, 1500 metrów kobiet
13:53 – łyżwiarstwo szybkie, 10 000 metrów mężczyzn
15:58 – łyżwiarstwo szybkie, mass start kobiet
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.