| Piłka ręczna / ORLEN Superliga kobiet
Bomba transferowa w ORLEN Superlidze kobiet! Do zespołu mistrzyń Polski – KGHM Zagłębia Lubin – dołączy Alicia Fernández Fraga, która przechodzi z drużyny wicemistrzyń Rumunii, Rapidu Bukareszt. Środkowa rozgrywająca podpisała z klubem dwuletni kontrakt.
Alicia Fernandez Fraga przyszła na świat 21 grudnia 1992 roku w hiszpańskim Valdovino. Mierząca 172 centymetry wzrostu środkowa rozgrywająca reprezentacji Hiszpanii, swoją karierę rozpoczynała w BM Sagunto, wraz z którym miała okazję zadebiutować na europejskich parkietach już w wieku zaledwie 17 lat i to od razu w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Klub ten reprezentowała do sezonu 2011/12. Wówczas postawiła na przenosiny do BM Porrino. W klubie z Galicji spędziła łącznie dwa sezony, po czym zdecydowała się na przenosiny do BM Aula Valladolid. Jej przygoda w tym klubie potrwała jeden sezon, po czym została zauważona przez najbardziej utytułowany klub w Hiszpanii ostatnich lat, a więc Super Amara Bera Bera, który podobnie jak dziś, tak i wtedy, dzierżył mistrzowską koronę. Pierwszy sezon w klubie z kraju Basków ułożył się dla niej, jak i zespołu w sposób idealny, bowiem sięgnęły po podwójną koronę. W kolejnym sezonie było blisko powtórki tego wyczynu, lecz ostatecznie zarówno w lidze, jak i w pucharze, ekipa z San Sebastian zajmowała drugie miejsce. W europejskich pucharach wystąpiła najpierw w Pucharze EHF, a w drugim sezonie powróciła po kilkuletniej przerwie do Lidze Mistrzyń.
Po zakończeniu sezonu 2016/17 zdecydowała się na opuszczenie ojczyzny, zamieniając San Sebastian na rumuńską Ramnicu-Valceę. W tamtejszym SCM spędziła cztery lata, w czasie których dwukrotnie zagrała w Lidze Mistrzyń, rzucając w tym czasie 28 bramek. W sezonie 2018/19 sięgnęła wraz z zespołem po niespodziewane mistrzostwo Rumunii, pokonując na ostatniej prostej CSM Bukareszt. Jej forma walnie przyczyniła się do sukcesu całego zespołu, za co została uhonorowana tytułem najlepszej zagranicznej szczypiornistki w całej Liga Nationala. Rok później do swojego CV zapisała także triumf w Pucharze Rumunii, po zwycięstwie nad wspomnianym klubem z Bukaresztu 22:19.
Przed startem sezonu 2021/22 zdecydowała się, by zrobić kolejny krok w swojej karierze, przenosząc się z Ramnicu-Valcei do Bukaresztu, a konkretniej do tamtejszego Rapidu. Już pierwszy sezon w tym klubie może zapisać do udanych, bowiem po raz drugi w karierze sięgnęła po mistrzostwo Rumunii, a wszystko za sprawą ponownego wyprzedzenia w tabeli CSM Bukareszt. Kolejne sezony już nie były tak udane na arenie krajowej, natomiast w Europie od sezonu 2022/23 do obecnego, występowała w Lidze Mistrzyń. Dla Rapidu w tych rozgrywkach rzuciła 72 bramki. W ubiegłym sezonie Zagłębie miało okazję mierzyć się z Rapidem w grupie B tych elitarnych rozgrywek. Samą Fernandez nasi kibice mogli zobaczyć jednak tylko w meczu, który odbył się w Bukareszcie – wówczas jeden raz zapisała na liście strzelczyń.
Nowa rozgrywająca KGHM MKS Zagłębia Lubin to także doświadczona reprezentantka Hiszpanii. W 2019 roku wraz z tą reprezentacją, w składzie której znajdowała się także inna nowa zawodniczka naszego klubu, Elisabet Cesareo, sięgnęła po wicemistrzostwo świata podczas mundialu w Japonii. W kadrze z Półwyspu Iberyjskiego zagrała 104 spotkania, w których zdobyła 231 bramek.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.