Na dwie kolejki przed końcem sezonu FC Barcelona zapewniła sobie mistrzostwo Hiszpanii. Szczególne powody do zadowolenia ma Robert Lewandowski, który wygrał rozgrywki ligowe po raz 13. w karierze. Polak znalazł się w ścisłej czołówce najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii europejskiego futbolu!
Lewandowski to prawdziwy łowca tytułów. Triumf w LaLiga w sezonie 2024/25 jest jego trzynastym mistrzostwem w karierze. Zaczęło się 15 lat temu na rodzimych boiskach, gdy "Lewy" wraz z Lechem Poznań wygrał Ekstraklasę.
Później polski napastnik podbił Bundesligę. Zwyciężył w niej aż dziesięciokrotnie – najpierw w Borussii Dortmund (sezony 2010/11 i 2011/12), a później w Bayernie Monachium (nieprzerwanie od sezonu 2014/15 do 2021/22). Teraz w Barcelonie zdobył drugi tytuł, powtarzając sukces z kampanii 2022/23.
Kapitan reprezentacji Polski niepostrzeżenie stał się jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy wszech czasów, jeśli chodzi o rozgrywki ligowe. Właśnie awansował do najlepszej dziesiątki, jeśli chodzi o ligi europejskie. Lewandowski pod względem liczby tytułów zrównał się między innymi z byłym kolegą klubowym z Bayernu, Thomasem Muellerem, oraz Ryanem Giggsem.
W europejskiej klasyfikacji przed Polakiem znajdziemy sporo zaskakujących nazwisk. O jedno mistrzostwo więcej ma kilku bramkarzy: Austriak Andreas Ulmer, Luksemburczyk Jonathan Joubert i Ukrainiec Ołeksandr Szowkowski. Jedynym graczem z pola w tym gronie jest Jiri Novotny – obrońca, który w barwach Sparty Praga 14-krotnie triumfował w lidze czechosłowackiej i czeskiej. Do tego grona dołączy pomocnik Dinama Zagrzeb Arijan Ademi, jeśli oczywiście stołeczny klub wygra ligę chorwacką.
W TOP 3 znajduje się inny gracz środka pola, Roar Strand. Norweski pomocnik przez niemal całą karierę występował w Rosenborgu Trondheim, z którym aż 16 razy wygrał tamtejszą ligę w latach 1990-2010. Część statystyków to jemu przyznaje palmę pierwszeństwa, gdyż dorównują mu gracze z Gibraltaru, który dopiero od nieco ponad dekady należy do UEFA.
To oznacza, że Roy Chipolina i Lee Casciaro część tytułów zdobyli de facto w nieoficjalnych mistrzostwach. Nie można jednak lekceważyć ich dokonań w barwach Lincoln Red Imps. Chipolina wygrał ligę 16, a Casciaro – aż 21 razy. 43-letni Casciaro wciąż jest aktywnym graczem! Nie wróżymy zatem Lewandowskiemu dogonienia tego weterana.
21 – Lee Casciaro (Gibraltar/Lincoln Red Imps)
16 – Roy Chipolina (Gibraltar/Lincoln Red Imps)
16 – Roar Strand (Norwegia/Rosenborg Trondheim)
14 – Jonathan Joubert (Luksemburg/Dudelange, Grevenmacher)
14 – Jiri Novotny (Czechy/Sparta Praga)
14 – Ołeksandr Szowkowski (Ukraina/Dynamo Kijów)
14 – Andreas Ulmer (Austria/Austria Wiedeń, Red Bull Salzburg)
13 – Arijan Ademi (Macedonia Północna/Dinamo Zagrzeb)
13 – Sandy Archibald (Szkocja/Glasgow Rangers)
13 – Walentin Biełkiewicz (Białoruś/Dynamo Mińsk, Dynamo Kijów)
13 – Olegs Blagonadezdins (Łotwa/Skonto Ryga)
13 – James Forrest (Szkocja/Celtic Glasgow)
13 – Ryan Giggs (Walia/Manchester United)
13 – Robert Lewandowski (Polska/Lech Poznań, Borussia Dortmund, Bayern Monachium, FC Barcelona)
13 – Thomas Mueller (Niemcy/Bayern Monachium)
13 – Jarosław Rakicki (Ukraina/Szachtar Donieck, Zenit Petersburg)
13 – Imre Schlosser (Węgry/Ferencvaros, MTK Budapeszt)
13 – Mihails Zemlinskis (Łotwa/Skonto Ryga)
*pogrubiono nazwiska aktywnych piłkarzy
Pozycja Lewandowskiego w historii imponuje jeszcze bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko najsilniejsze ligi Europy: Premier League, Ligue 1, Bundesligę, LaLigę oraz Serie A. Polak zgromadził łącznie aż 12 tytułów w tych rozgrywkach. Ustępuje jedynie wspomnianym Giggsowi i Muellerowi, beneficjentom dawnej dominacji Manchesteru United i wciąż trwającej potęgi Bayernu.
Wrażenie robią także nazwiska, które Lewandowski dogonił. Jest pewna symbolika w tym, że gracz Barcelony zrównał się w liczbie mistrzostw z legendą tego klubu – Lionelem Messim. Tutaj też znajdziemy dobrych znajomych Polaka: Davida Alabę, Kingsleya Comana czy Manuela Neuera.
13 – Ryan Giggs (Walia/Manchester United)
13 – Thomas Mueller (Niemcy/Bayern Monachium)
12 – David Alaba (Austria/Bayern Monachium, Real Madryt)
12 – Kingsley Coman (Francja/Bayern Monachium, Juventus, Paris Saint-Germain)
12 – Francisco Gento (Hiszpania/Real Madryt)
12 – Robert Lewandowski (Polska/Borussia Dortmund, Bayern Monachium, FC Barcelona)
12 – Lionel Messi (Argentyna/FC Barcelona, Paris Saint-Germain)
12 – Manuel Neuer (Niemcy/Bayern Monachium)
11 – Thiago Alcantara (Hiszpania/Bayern Monachium, FC Barcelona)
11 – Gianluigi Buffon (Włochy/Juventus Turyn, Paris Saint-Germain)
11 – Arjen Robben (Holandia/Bayern Monachium, Chelsea Londyn, Real Madryt)
11 – Paul Scholes (Anglia/Manchester United)
*pogrubiono nazwiska aktywnych piłkarzy
Oczywiście Lewandowski jest pod tym względem najbardziej utytułowanym polskim piłkarzem wszech czasów. Samodzielnym rekordzistą stał się jeszcze w Bayernie, zdobywając mistrzostwo w 2022 roku. Nie zanosi się też na to, że ktokolwiek zdetronizuje 36-latka w najbliższym czasie. Niemal wszyscy z czołówki rankingu albo już dawno skończyli grać w piłkę, albo grają w niższych ligach.
Lista piłkarzy z największą liczbą mistrzostw jest zdominowana przez zawodników Górnika Zabrze, który seryjnie sięgał po tytuły w latach 50. i 60. Osiem razy ligę w ten sposób wygrywał Ernest Pohl, dokładając wcześniej dwa mistrzostwa podczas służby wojskowej w Legii Warszawa.
Oprócz najlepszego strzelca w historii Ekstraklasy, dwucyfrową liczbę mistrzostw ma Adrian Cieślewicz. Dziewięć z dziesięciu triumfów wywalczył w… lidze walijskiej. Tylko on może jeszcze nawiązać rywalizację z Lewandowskim, choć jest od niego ledwie dwa lata młodszy.
13 – Robert Lewandowski (Lech Poznań, Borussia Dortmund, Bayern Monachium, FC Barcelona)
10 – Adrian Cieślewicz (B36 Torshavn, The New Saints)
10 – Ernest Pohl (Legia Warszawa, Górnik Zabrze)
9 – Stefan Floreński (Górnik Zabrze)
9 – Erwin Wilczek (Górnik Zabrze)
9 – Maciej Żurawski (Wisła Kraków, Celtic Glasgow, Omonia Nikozja)
8 – Paweł Brożek (Wisła Kraków, Celtic Glasgow)
8 – Hubert Kostka (Górnik Zabrze)
8 – Roman Lentner (Górnik Zabrze)
8 – Stanisław Oślizło (Górnik Zabrze)
7 – Tomasz Gruszczyński (F91 Dudelange)
7 – Tomasz Jodłowiec (Legia Warszawa, Piast Gliwice)
7 – Jan Kowalski (Górnik Zabrze)
7 – Włodzimierz Lubański (Górnik Zabrze)
7 – Jakub Rzeźniczak (Legia Warszawa, Karabach Agdam)
7 – Zygfryd Szołtysik (Górnik Zabrze)
7 – Józef Wandzik (Górnik Zabrze, Panathinaikos Ateny)
*pogrubiono nazwiska aktywnych piłkarzy
Następne
17:00
Rayo Vallecano
19:30
Real Oviedo
15:00
Getafe CF
17:30
Sevilla FC
19:30
Atletico Madryt
19:00
Real Betis
19:00
Osasuna
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.