| Piłka nożna / Reprezentacja U21
Mateusz Łęgowski ma za sobą wymagający sezon w Szwajcarii. Teraz, z reprezentacją Polski U21 (oglądaj mecz z Gruzją w TVP) czeka go rywalizacja w mistrzostwach Europy. – Jesteśmy na tyle dobrzy, że możemy powalczyć o coś więcej niż o wyjście z grupy – mówi piłkarz biało-czerwonych. O młodzieżowej kadrze i jej mocnym punkcie, występach w Yverdon-Sport, a także o tym, czego nauczył się przez ostatni rok w rozmowie TVPSPORT.PL.
Przemysław Chlebicki, TVPSPORT.PL: – Jak oceniasz swoją formę przed mistrzostwami Europy?
Mateusz Łęgowski, reprezentant Polski U21: – Czuję się w dobrej formie – i fizycznej, i mentalnej. Rozegrałem dużo minut i jestem w rytmie meczowym, z czego bardzo się cieszę.
– Nad czym pracowaliście najbardziej w trakcie tygodniowego zgrupowania w Woli Chorzelowskiej?
– Głównie były to sprawy taktyczne. Nie będę wchodził w detale, niech na razie zostanie to wewnątrz drużyny. Mieliśmy jednak dużo czasu, żeby popracować nad ustawieniem, przećwiczyliśmy też stałe fragmenty. Myślę też, że dobrze przepracowaliśmy ten okres pod względem fizycznym i przygotowaniem motorycznym.
– To chyba wasze najdłuższe zgrupowanie, w trakcie eliminacji nie mieliście tyle czasu.
– Na pewno tego potrzebowaliśmy. Wszyscy na co dzień gramy w innych klubach. Ten tydzień nie tylko dobrze przepracowaliśmy, ale też spędziliśmy ze sobą dużo czasu. Myślę, że to bardzo nam pomogło.
– Można stwierdzić, że środek pola jest jednym z najmocniejszych – jeśli nie najmocniejszym – punktów waszego zespołu. Co ma na to szczególny wpływ?
– Zgodzę się, w środku pola mamy bardzo dużą rywalizację i jest to nasz mocny punkt. Myślę, że wiąże się to z regularną grą w klubie każdego z nas. To przekłada się później na reprezentację.
– Jaki jest twój cel na Euro?
– Przede wszystkim patrzę na cele naszej drużyny. Chcemy osiągnąć dobry wynik i uważam, że mamy odpowiednią jakość. I jesteśmy na tyle dobrzy, że możemy powalczyć o coś więcej niż o wyjście z grupy.
– Faworytami są jednak Francja i Portugalia. O to samo zapytałem Mariusza Fornalczyka – czy dzięki temu czujecie mniejszą presję?
– Nasz zespół nie podchodzi do rywala w sposób, że jest to dobry czy słaby zespół. Tylko bardziej zależy nam na zwycięstwie w każdym meczu, bez względu na to, z kim gramy. Nadrzędnym celem jest to, żeby się dobrze zaprezentować. A wynik zależy od tego, jak się pokażemy danego dnia. Czy rywal jest wyżej, czy niżej notowany – nie ma dla nas znaczenia. I do każdego meczu podchodzimy tak samo.
– Pierwszym waszym rywalem będzie Gruzja, która uchodzi za autsajdera grupy, ale jest tam kilku dobrych zawodników.
– Mieliśmy analizę Gruzji, to mocny zespół. I nie jest przypadkiem, że zagra w tych mistrzostwach. Na tym etapie każdy zespół ma coś w sobie, swój mocny atut. Dlatego nie traktujemy Gruzinów jak niżej notowaną drużynę, tylko skupiamy się na tym, co mają mocnego i w jaki sposób możemy to zniwelować.
– Jednym z czołowych piłkarzy tej drużyny jest Gabriel Sigua, grający na co dzień w FC Basel – w tej samej lidze, co ty.
– Nie chciałbym się wypowiadać o poszczególnych rywalach. Rzeczywiście, słyszałem o nim dużo dobrego – aczkolwiek uważam, że jeden zawodnik nie odmieni całego przebiegu meczu i myślę, że w trakcie mistrzostw bardziej istotne będzie, jak pokaże się cały zespół.
– Czy występ w mistrzostwach Europy będziesz traktować także jako swoją promocję? W najbliższych tygodniach może być o tobie głośniej na rynku transferowym.
– Rozumiem tę sytuację. Teraz wracam z wypożyczenia do Salernitany, gdzie mam swój kontrakt. Ale tak jak powiedziałem, najważniejszym moim celem na Euro jest dobry wynik całej drużyny. Bo jeśli będziemy dobrze funkcjonować jako zespół, każdy z osobna będzie mógł dobrze się zaprezentować.
– Ostatni rok spędziłeś w Szwajcarii. Dla Yverdon-Sport był to trudny sezon, spadliście z ligi. Czego nauczyłeś się przez ten czas?
– Gdy tam przyszedłem, kluczowa była dla mnie regularna gra i uzbierałem dużo minut. Uważam, że był to dla mnie dobry sezon, dobre doświadczenie, sprawdziłem się w nowej lidze, w innym środowisku. Liga szwajcarska jest bardzo techniczna, jest w niej dużo ciekawych indywidualności. Skrzydłowi mają tutaj duże predyspozycje w rywalizacji jeden na jednego i dało się to odczuć. Dlatego pojedynki w defensywie i ofensywie to element, w którym najwięcej się nauczyłem.
– W Yverdon-Sport trenowałeś u dwóch trenerów, którzy mieli całkiem inne wizje gry. U którego z nich bardziej czułeś się sobą?
– To prawda, styl obu trenerów bardzo się różnił. U pierwszego graliśmy dużo w ataku pozycyjnym, dłużej utrzymywaliśmy się przy piłce, procent posiadania piłki był znacznie wyższy. Nieco mniej jednak stwarzaliśmy sytuacji – przez co czasami nie mogliśmy wygrać mimo dobrej gry. Natomiast drugi trener wolał futbol bezpośredni, fazy przejściowe. Było to coś nowego dla mnie. Ale jako zawodnik muszę się dostosować do danej taktyki. Nie chcę oceniać, który trener był lepszy czy gorszy. Praca z jednym i drugim była dla mnie korzyścią.
– Szwajcarski dziennikarz Valentin Schnorhk z "Le Matin" powiedział mi, że mimo dużych różnic u obu szkoleniowców – podołałeś ich zadaniom i byłeś dobrze oceniany.
– Tak jak powiedziałem, był to dla mnie dobry sezon. Chciałem regularnie grać – i grałem, dlatego jestem zadowolony. Jestem takim zawodnikiem, który stara się robić to, o co prosi mnie trener, a później staram się dokładać swoje indywidualne predyspozycje, żeby funkcjonować jak najlepiej w drużynie.
– Wspomniany przeze mnie dziennikarz powiedział też, że chciałby cię zobaczyć w bardziej proaktywnym, szybciej grającym zespole.
– To byłby dobry następny krok. Dużo rzeczy jest jednak niezależnych ode mnie. Ale jak chyba każdy – chciałbym grać w coraz lepszym klubie. Zobaczę, co przyniesie przyszłość.
– W Salernitanie miałeś różne momenty. Grałeś w Serie A, ale potem klub spadł i wiele się w nim zmieniło, co odbiło się na tobie. Czy czas w we Włoszech cię zmienił?
– Sytuacje, które wydarzyły się w klubie, wzmocniły mnie mentalnie, dużo mnie nauczyły. Kolejne zmiany trenerów, zmiana dyrektora sportowego... Gdy brakuje stabilności, warunki do rozwoju są trudniejsze. Ale z każdego momentu można wiele się nauczyć i wyciągnąć wnioski. Przekonałem się też, że piłkarz powinien być skupiony tylko na tym, na co ma wpływ, a za resztę niech odpowiadają osoby decyzyjne.
Mecz w Żylinie rozpocznie się o godz. 21:00. Transmisja spotkania z Gruzją w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, smart TV i hBBTV od 20:20 oraz w TVP 1 od 20:30. Mecz skomentują Maciej Iwański oraz Łukasz Trałka. Studio przedmeczowe poprowadzi Rafał Kędzior, a jego gośćmi będą Marek Wasiluk i Michał Zachodny.
Kiedy mecz: 11 czerwca (środa), godzina 21:00
Gdzie oglądać: od 20:20 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, a od 20:30 również w TVP 1
Kto skomentuje: Maciej Iwański, Łukasz Trałka
Prowadzący studio: Rafał Kędzior
Reporter: Paweł Pyszkiewicz
Goście/eksperci: Marek Wasiluk, Michał Zachodny, Marcin Feddek (analiza)
1 - 2
Niemcy U21
0 - 2
Czechy U21
2 - 4
Niemcy U21
0 - 0
Słowenia U21
1 - 3
Anglia U21
3 - 0
Słowenia U21
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (89 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.