Za nieco ponad tydzień oczy bokserskiego świata będą skierowane na stadion Wembley, gdzie dojdzie do walki o niekwestionowane mistrzostwo świata wagi ciężkiej pomiędzy Oleksandrem Usykiem (23-0, 14 KO) i Danielem Dubois (22-2, 21 KO). Ukraińskiemu czempionowi w przygotowaniach tradycyjnie pomaga polski naukowiec dr hab. Jakub Chycki. – Obozy Usyka są idealnym środowiskiem do prowadzenia badań – tłumaczy profesor AWF w Katowicach. Rewanżowy pojedynek Usyk – Dubois 19 lipca w Londynie.
Chycki jest wykładowcą Instytutu Nauk o Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i od lat współpracuje z pięściarzami. Z jego wiedzy korzystali w przeszłości m.in. Tomasz Adamek, Artur Szpilka, czy Amerykanin Michael Hunter, a obecnie Oleksandr Usyk. Polski naukowiec ma odpowiedzialne zadanie, bo odpowiada za przygotowanie motoryczne mistrza.
– Przygotowania przebiegają zgodnie z planem i myślę, że 19 lipca zobaczymy Oleksandra Usyka w świetnej dyspozycji. Oczywiście, każdy obóz wygląda nieco inaczej. Oleksandr od 3-4 ostatnich walk jest świetnie monitorowanym zawodnikiem, wiemy jak reaguje na obciążenia treningowe. Wiemy, kiedy możemy nieco przykręcić śrubę, a kiedy powinniśmy zwolnić. Wiadomo, że metryki nie da się oszukać, ale nie obserwujemy jakichś gwałtownych symptomów starzenia się u Oleksandra – powiedział nam dr Chycki.
Zespół Usyka przebywa obecnie w mieście Gandia we wschodniej Hiszpanii, a niedawno Daily Mail opublikował kulisy przygotowań mistrza WBC, WBA i WBO wagi ciężkiej. Na nagraniach widać, jak Ukrainiec skrupulatnie wykonuje ćwiczenia siłowe pod okiem trenera Chyckiego. "Szalony umysł. Polski ganster. To bardzo niebezpieczny facet. Zobaczcie na niego. Cały czas jest cichy, zachowuje się jak zabójca" – mówił Usyk brytyjskim dziennikarzom.
– To jest właśnie ten jego humor – uśmiecha się profesor Chycki. – On to lubi. Dziennikarzom opowiada, że jest bardzo ciężko, ale powiedziałbym, że jest optymalnie. Jest tak intensywnie, na ile tego potrzebuje w danym okresie. Jego parametry są stabilne. Z przebiegu ostatnich walk nie obserwujemy problemów z przystosowaniem do treningu, nagłym spadkiem wydolności, czy siły. Niczego takiego nie ma, dlatego spodziewamy się świetnej dyspozycji Oleksandra.
Członkowie sztabu Usyka ochoczo łączą sport i naukę, czego efektem było powstanie Ready to Science. Dzięki nowoczesnym metodom polski naukowiec może wnikliwie obserwować jak ciało pięściarza reaguje na wysiłek, czy przyjmowane uderzenia.
– Ready to Science to była struktura, która została powołana w kontekście badań nad łagodnymi pourazowymi uszkodzeniami mózgu. Obozy przygotowawcze Oleksandra są świetnym środowiskiem do tego, by przeprowadzać badania i monitorować to zjawisko, jak i wiele pokrewnych. Przede wszystkim, mamy świetnie wyposażone laboratoria. Przyjeżdżają też do nas sparingpartnerzy, których również badamy. Na każdy obóz przyjeżdża około 10-12 zawodników, których monitorujemy. Tworzymy system, który już w niedalekiej przyszłości znajdzie zastosowanie. Mówię tu o czujnikach, sensorach zaimplementowanych do ochraniacza na zęby, pozwalające nam w precyzyjny sposób badać przyspieszenia głowy, a w konsekwencji tego robić taką predykcję, na ile te ciosy przyjmowane przez zawodników są niebezpieczne dla ich zdrowia – tłumaczy dr Chycki, który zapewnia, że sparingpartnerzy nie mają żadnych oporów przed badaniami, nawet pomimo faktu, że mogą być potencjalnymi rywalami Usyka w przyszłości.
– My po prostu realizujemy tutaj projekty badawcze. Uczestniczą w nim trzy strony: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Uniwersytet Miami Miller School of Medicine i właśnie Ready to Science, która współpracuje w tej kwestii z WBC. Zaangażowany jest w to kilkudziesięciu naukowców z całego świata. Ta technologia jest związana również z treningiem poznawczym, czyli takim, który ma przyspieszyć proces rekonwalescencji po urazie, a w konsekwencji pozwala zachować zawodnikom zdrowie. Myślę, że wkrótce wiele osób będzie mogło skorzystać z efektów naszej pracy – podsumował.
Walka 19 lipca jest rewanżem za pojedynek z sierpnia 2023 roku we Wrocławiu, gdzie Oleksandr Usyk wygrał z Danielem Dubois przez nokaut w 9. rundzie. Stawką pojedynku będą tytuły WBC, WBA, WBO należące do Ukraińca oraz IBF, które dzierży Brytyjczyk. Na Wembley wystąpi m.in. niepokonany Daniel Łapin (11-0, 4 KO), który również współpracuje z Jakubem Chyckim. 28-letni Ukrainiec skrzyżuje rękawice z Brytyjczykiem Lewisem Edmondsonem (11-0, 3 KO) w walce o tytuł IBF Intercontinental w wadze półciężkiej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.