Riemen-Żerebecka zaskoczy? "Nie mamy porównania"

Karolina Riemen-Żerebecka (fot. Getty Images)
Karolina Riemen-Żerebecka wystartuje w Pjongczangu. Zawodniczka AZS AWF Katowice w niecały rok doszła do siebie po dramatycznym wypadku, którego doznała w Sierra Nevada. To będą jej trzecie igrzyska. Są spore szanse, że poprawi rezultaty z poprzednich. – Zobaczymy, jak poradzi sobie pod względem psychicznym – podkreślił Tomasz Żerebecki, mąż i drugi trener zawodniczki.

Pjongczang 2018 w TVP! Sprawdź plan transmisji

Riemen-Żerebecka w wyniku wypadku doznała poważnych obrażeń głowy. Znajdowała się nawet w stanie śpiączki farmakologicznej. Stawiła jednak czoło przeciwnościom i po rehabilitacji, w trakcie której robiła niesamowite postępy, wróciła do rywalizacji.

Celem było przygotowanie do igrzysk. Najważniejsze było, by Karolina pojechała do Pjongczangu w pełni sprawna , obecnie jest w coraz lepszej dyspozycji – podkreślił Żerebecki.

Polka w styczniu wystartowała w Pucharze Europy. W zawodach w austriackim Reiteralm była piąta. W grudniu w Szwajcarii uczestniczyła natomiast w treningach przed konkursem Pucharu Świata w Arosie.

Trudno określić, na co będzie stać Karolinę, bo tak naprawdę nie było okazji na sprawdzenie się z czołówką. W grudniu w Szwajcarii wyglądało to dobrze . Z treningu na trening jest coraz lepiej. Karolina jeździ odważnie , dobrze i pewnie – ocenił Żerebecki.

W 2010 roku podczas debiutu w igrzyskach, Riemen-Żerebecka w Vancouver zajęła 16. miejsce. Cztery lata później uplasowała się na 15. lokacie. Podczas przygotowań do rywalizacji w Pjongczangu Riemen-Żerebecka prezentuje się dobrze i niewykluczone, że poprawi tamte dokonania...

Myślę, że jest na to szansa. Wiele będzie zależało od psychiki. Karolina współpracuje z z bardzo dobrym psychologiem, to długotrwały proces. Gdyby nie wypadek, śmiało mógłbym zadeklarować, że Karolina jedzie do Pjongczangu walczyć o medal. Jestem jednak przekonany, że jest w stanie dobrze pojechać. Przed nami jeszcze sporo treningów i ostatnie zgrupowanie w Austrii, po którym będzie można dokładniej określić dyspozycję – dodał Żerebecki.

W kim można upatrywać murowanego kandydata do złota w ski crossie? – Faworytką jest Szwedka Sandra Naeslund. Co do rywalizacji mężczyzn, to trudno mi wskazać jednego zawodnika z największymi szansami. Trzeba pamiętać, że o zwycięstwie zadecyduje jeden start. Dlatego wiele może się wydarzyć – zastrzegł Żerebecki.

* * *


O narciarstwie dowolnym na zimowych igrzyskach olimpijskich: obecne od 1992 roku. W Albertville medale rozdano jedynie w jeździe po muldach. Pierwszymi mistrzami zostali: Francuz Edgar Grospiron i Amerykanka Donna Weinbrecht. Obecnie olimpijska rywalizacja toczy się już jednak aż w pięciu konkurencjach. Na przestrzeni lat doszły: skoki akrobatyczne, skicross, halfpipe i slopestyle.

Riemen-Żerebecka: z wypadku nic nie pamiętam

Terminarz zawodów narciarstwa dowolnego na igrzyskach w Pjongczangu:
9 lutego
2:00 – jazda po muldach kobiet (kwalifikacje)
3:45 – jazda po muldach mężczyzn (kwalifikacje)

11 lutego
11:30 – jazda po muldach kobiet (kwalifikacje)
13:00 – jazda po muldach kobiet (finał)

12 lutego
11:30 – jazda po muldach mężczyzn (kwalifikacje)
13:00 – jazda po muldach mężczyzn (finał)

15 lutego
12:00 – skoki akrobatyczne kobiet (kwalifikacje)

16 lutego
12:00 – skoki akrobatyczne kobiet (finał)

17 lutego
2:00 – slopestyle kobiet (kwalifikacje)
5:00 – slopestyle kobiet (finał)
12:00 – skoki akrobatyczne mężczyzn (kwalifikacje)

18 lutego
2:00 – slopestyle mężczyzn (kwalifikacje)
5:15 – slopestyle mężczyzn (finał)
12:00 – skoki akrobatyczne mężczyzn (finał)

19 lutego
2:00 – halfpipe kobiet (kwalifikacje)

20 lutego
2:30 – halfpipe kobiet (finał)
5:00 – halfpipe mężczyzn (kwalifikacje)

21 lutego
3:30 – skicross mężczyzn (kwalifikacje)
5:15 – skicross mężczyzn (finał)

22 lutego
3:30 – halfpipe mężczyzn (finał)

23 lutego
3:30 – skicross kobiet (kwalifikacje) – Karolina Riemen-Żerebecka
5:15 – skicross kobiet (finał) – ew. Karolina Riemen-Żerebecka

Źródło: SPORT.TVP.PL