Kanadyjki i Amerykanki w półfinale turnieju hokeja

Emily Pfalzer i Blayre Turnbull (fot. Getty Images)
Złote medalistki czterech poprzednich igrzysk Kanadyjki pokonały amerykańskie hokeistki 2:1 w meczu ostatniej kolejki w grupie A turnieju olimpijskiego w Pjongczangu. Ekipy te zajęły dwie czołowe lokaty w tabeli i uzyskały bezpośredni awans do półfinału.

Podzielony dom hokejowych sióstr. "Nigdy bym się tego nie spodziewała"

Było to spotkanie dwóch najbardziej utytułowanych kobiecych zespołów hokejowych w historii igrzysk. Kanadyjki w pięciu dotychczasowych turniejach olimpijskich cztery razy stanęły na najwyższym stopniu podium, a 20 lat temu zdobyły srebro. Wtedy w Nagano triumfowała właśnie drużyna z USA. W Salt Like City, Vancouver i Soczi wywalczyła wicemistrzostwo olimpijskie, a w Turynie brąz.

Bramki dla zwyciężczyń czwartkowego meczu zdobyły w drugiej tercji Meghan Agosta i Sarah Nurse. W ostatniej części spotkania honorowe trafienie dla rywalek zaliczyła Kendall Coyne. Na koniec fazy grupowej Finki rozgromiły Olimpijki z Rosji 5:1. Autorką dwóch pierwszych trafień dla była Michelle Karvinen, a kolejne dołożyły Riikka Valila , Minnamari Tuominen i Petra Nieminen. Jedynego jak na razie gola w turnieju dla Rosjanek strzeliła Anna Szochina.

Oba te zespoły wystąpią w sobotnich ćwierćfinałach. Zmierzą się w nich z dwiema czołowymi drużynami z grupy B. Finki zagrają ze Szwedkami, a Rosjanki ze Szwajcarkami. Zwycięskie zespoły awansują do strefy medalowej, a przegrane walczyć będą z Japonkami i Koreankami o miejsca 5–8.

Źródło: