Justyna Kowalczyk o polskich biegach: stoimy w miejscu

Justyna Kowalczyk (fot. TVP)
Reprezentantki Polski zajęły 10. miejsce w sobotniej szatecie 4x5 km na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Jeszcze w trakcie rywalizacji Justyna Kowalczyk podzieliła się swoimi refleksjami na temat stanu polskich biegów narciarskich z Filipem Czyszanowskim, reporterem TVP Sport. – Nic się nie zmieni – nie ma wątpliwości pięciokrotna medalistka olimpijska.

Sztafeta dla Norweżek. Polki daleko

Jeśli chce się być w czołówce, to trzeba zainwestować. Walczymy jako manufaktura z profesjonalistami. To jest ciężkie, a najbardziej widać w rywalizacji drużynowej – powiedziała.

Kilka dni temu Kowalczyk pożyczyła Sylwii Jaśkowiec... narty, przed jej startem w w biegu na 10 kilometrów techniką dowolną. – To trudna rzeczywistość. Nie pobiegłam minutę szybciej niż reszta i już nie możemy nawiązać walki o miejsce w czołówce. Teraz, kiedy nie pobiegłam jak w przeszłości, wszystko zaczęło kuleć – dodała.

Triumf dojrzałości i doświadczenia. Bjoergen dała Norwegii złoto

Podczas mistrzostw świata w Falun w 2015 roku Polki zajęły 5. miejsce. Teraz prezentują się znacznie gorzej. Co doprowadziło do takiej zmiany? – Świat poszedł do przodu, a my stoimy w miejscu. Wtedy walczyliśmy z Amerykankami, pokonałyśmy Rosjanki. Osoby, która zarządzają w związku, powinny się zastanowić nad tym wszystkim. Nie chodzi nawet o okres ostatnich trzech lat, ale od czas od 2006 roku, gdy zaczęły się prawdziwe sukcesy – podkreśliła liderka polskiej kadry.

Kowalczyk nie ma jednak nadziei, że jej słowa doprowadzą do jakichkolwiek zmian. – Oczywiście, że to wołanie bez sensu, nic się nie zmieni – stwierdziła.

Polka jest przekonana, że forma, jaką prezentuje w Pjongczangu to jej najlepsza dyspozycja w tym sezonie. – Co do samego startu, to pobiegłam dobrze, chociaż trochę nie trafiliśmy ze smarowaniem nart. Jestem w najlepszej formie w sezonie, ale w porównaniu z przeszłością to nie to samo – zakończyła.

Sylwia Jaśkowiec: wszystko mamy, a świat nam ucieka
Źródło: SPORT.TVP.PL