Rekord świata to za mało. Kanadyjscy mistrzowie odzyskali złoto

Scott Moir oraz Tessa Virtue (fot. Getty)
Fantastyczny finał zmagań par tanecznych w łyżwiarstwie figurowym. Choć francuski duet Gabriella Papadakis – Guillaume Cizeron pobił rekord świata w programie dowolnym, to złoto trafiło w ręce mistrzów olimpijskich sprzed ośmiu lat, Kanadyjczyków Tessy Virtue i Scotta Moira. Polska para Natalia Kaliszek – Maksym Spodyriew na 14. miejscu.

Tańczący do "Sonaty księżycowej" Ludwiga van Beethovena Papadakis i Cizeron zaprezentowali doskonały program, za swój występ otrzymując od sędziów aż 123,35 pkt, czym pobili ustanowiony przez siebie w styczniu rekord świata za łączną liczbę punktów w zawodach tanecznych.

Wtorkowy występ Francuzów (to ich pierwsze igrzyska w karierze) był fantastyczną odpowiedzią na poniedziałkowe wydarzenia z programu krótkiego, kiedy przez problem z kostiumem, Papadakis długimi momentami tańczyła z odsłoniętą piersią.To był koszmar – mówiła później, a Cizeron dodawał: – Straciliśmy przez to kilka punktów.

Niewykluczone, że 23-latek miał rację i ich problemy zaważyły na ostatecznych rozstrzygnięciach, bowiem rywalizację z Virtue i Moirem przegrali ledwie o... 0,79 pkt. Z rekordu świata cieszyli się więc przez niecałe 10 minut.

Kanadyjski duet, który w poniedziałek ustanowił rekord świata w programie krótkim, tytuł wywalczył sobie znakomitym występem do "Roxanne" z musicalu "Moulin Rouge". To ich drugie złoto w karierze – pierwsze wywalczyli osiem lat temu w Vancouver. Po tym, jak w Soczi zajęli drugie miejsce, na kilkanaście miesięcy porzucili sport. Wrócili dopiero w sezonie 2016/17 z celem zdobycia w Pjongczangu złota.
Rekord świata Kanadyjczyków, polscy łyżwiarze figurowi wrócili po 8 latach Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew uzyskali 66,06 pkt i zajęli 14. miejsce w programie krótkim olimpijskiej rywalizacji par tanecznych w jeździe figurowej na lodzie w Pjongczangu. Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir wynikiem 83,67 pobili rekord świata.

Na 14. miejscu zmagania zakończył duet Natalia Kaliszek – Maksym Spodyriew. Polacy zaprezentowali się z dobrej strony; w Pjongczangu osiągnęli wynik odpowiadający ich możliwościom i jednocześnie obronili pozycję, którą zajmowali po programie krótkim oraz powtórzyli swój wynik z zeszłorocznych mistrzostw świata w Helsinkach. We wtorek zatańczyli do muzyki z "Wielkiego Gatsby'ego".

Medaliści w rywalizacji par tanecznych w łyżwiarstwie figurowym:
1. Tessa Virtue, Scott Moir (Kanada) – 206,07 pkt (83,67 + 122,40)
2. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Francja) – 205,28 pkt (81,93 + 123,35)
3. Maia Shibutani, Alex Shibutani (USA) – 192,59 pkt (77,73 + 114,86)
...
14. Natalia Kaliszek, Maksym Spodyriew (Polska) – 161,35 pkt (66,06 + 95,29)

Źródło: SPORT.TVP.PL