Curling: Norwegowie oburzeni. "Okradli nas z chwili chwały"

Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten; Anastazja Bryzgałowa i Aleksandr Kruszelnicki (fot. Getty Images)
Norwegowie Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten, którzy zajęli czwarte miejsce w rywalizacji par mieszanych w curlingu na igrzyskach w Pjongczangu, chcą ceremonii przyznania im brązowego medalu, jeśli dojdzie do dyskwalifikacji Olimpijczyków z Rosji.

MEDALISTA OLIMPIJSKI NA DOPINGU: POTWIERDZA TO PRÓBKA B

Skaslien i Nedregotten przegrali z Anastazją Bryzgałową i jej małżonkiem Aleksandrem Kruszelnickim 4:8 w meczu o trzecie miejsce na olimpiadzie. Później pojawiła się informacja, potwierdzona przez rosyjską delegację, że w próbkach A i B Kruszelnickiego wykryto zabronioną substancję – meldonium. Olimpijczycy z Rosji mogą być pozbawieni zdobytego medalu.

Świadomość, że ktoś mógł oszukiwać, żeby uzyskać przewagę nad nami, jest straszne. Jeśli zostanie uznany za winnego, to znaczy, że zostaliśmy okradzeni z naszej chwili chwały, czyli ceremonii dekoracji na stadionie. To nie w porządku. Trudno to zaakceptować – powiedział Nedregotten, cytowany w dzienniku "The Guardian".

Norwegowie uważają też, że sytuację wciąż da się poprawić. – Oczywiście nikt nie jest winny, dopóki nie zostanie skazany. Ale jeśli to się potwierdzi, chcielibyśmy otrzymać brązowe medale jeszcze przed zakończeniem igrzysk – przyznał 28-letni zawodnik.

Kruszelnicki nie przyznaje się do zażycia zabronionej substancji. Niebawem zostanie przesłuchany przez mający tymczasową siedzibę w Pjongczangu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu, który w czasie igrzysk zajmuje się sprawami związanymi z dopingiem.

Tylko ktoś pozbawiony rozsądku mógłby stosować jakikolwiek rodzaj dopingu, szczególnie takie substancje jak meldonium, przed igrzyskami olimpijskimi, gdzie kontrole są na najwyższym poziomie – napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Rosyjskiej Federacji Curlingu.

Wiadomość zaskoczyła także innych curlerów. Nie mogą oni zrozumieć, po co ktokolwiek miałby się dodatkowo "wspomagać" w dyscyplinie nazywanej przez niektórych "zimowymi szachami", w której nie liczy się ani siła, ani wytrzymałość czy gibkość, a jedynie precyzja. Z tą opinią nie zgadza się Nedregotten.

Czytałem, że niektóre substancje mogą łagodzić stres, przyspieszyć regenerację i rozprowadzanie tlenu w organizmie. Igrzyska są inne od pozostałych zawodów, bo jest bardzo mało czasu na odpoczynek, a rywalizacja w parach mieszanych jest szczególnie męcząca dla szczotkującego. Mięśnie naprawdę stają się obolałe przy tak gęstym grafiku meczów. W niektórych spotkaniach chciałbym się czuć trochę świeższy i mieć więcej energii, przynajmniej psychicznej – podkreślił Norweg.

Curling: bolesny upadek. Zawodniczka potrąciła kamień
Źródło: