Złota w starcie masowym dla Korei i Japonii

Nana Takagi (fot. getty images)
Azjaci okazali się najlepsi w biegach masowych łyżwiarzy szybkich. Złote medale w tej konkurencji wywalczyli Japonka Nana Takagi oraz Koreańczyk Seung-Hoon Lee. Luiza Złotkowska rywalizację zakończyła na 9. miejscu.

Holenderska kultura łyżwiarska. Z tego wynika ich dominacja


W finałowym biegu kobiet już na pierwszych okrążeniach zaatakowała reprezentantka Estonii Saskia Alusalu. Dzięki wypracowaniu sobie pół okrążenia przewagi nad rywalki, wygrała wszystkie lotne finisze.

Ostatecznie jednak Estonka osłabła, a 15 uzyskanych przez nią punktów pozwoliło jej na zajęcie 4. miejsca. Na finiszu biegu walkę o złoto pomiędzy sobą rozegrały Azjatki. Ostatecznie najszybsza okazała się Nana Takagi z Japonii. Srebrny medal wywalczyła zaś Koreanka Bo-Reum Kim, a brązowy Holenderka Irene Schouten.

Jedyna Polka w finałowej stawce – Luiza Złotkowska – swój jedyny punkt wywalczyła na drugim lotnym finiszu. Pozwolił jej on zająć 9. miejsce.

Łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy kobiet - wyniki:
1. Nana Takagi (Japonia)
2. Bo-Reum Kim (Korea Południowa)
3. Irene Schouten (Holandia)
4. Saskia Alusalu (Estonia)
5. Dan Li (Chiny)
...
9. Luiza Złotkowska

W finale mężczyzn jako pierwszy zaatakował Austriak Linus Heidegger, który wygrał pierwszy lotny finisz. Tuż za nim wyskoczył również Szwajcar Livio Wenger. Dzięki temu, że długo utrzymywał się na czele, zdołał on uzyskać aż 11 punktów, które pozwoliły mu ostatecznie zająć 4. miejsce.

Na ostatnich okrążeniach zaczęli się jednak rozpędzać Holendrzy. Do ataku przystąpił Sven Kramer, jednak nie zdołał dojechać do mety w czołówce. Fenomenalnie ostatnie okrążenia rozegrał Seung-Hoon Lee. Ku uciesze kibiców to właśnie Koreańczyk jako pierwszy przekroczył linię mety i zdobył złoty medal. Za jego plecami finiszował Belg Bart Swings, a na trzecim miejscu skończył Holender Koen Werveij. Łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy mężczyzn - wyniki:
1. Seung-Hoon Lee (Korea Południowa)
2. Bart Swings (Belgia)
3. Koen Werveij (Holandia)
4. Livio Wenger (Szwajcaria)
5. Viktor Thorup (Dania)

Źródło: sport.tvp.pl