Ocieplenia ciąg dalszy. Debiut Korei Północnej na Paraolimpiadzie

Mecz promujący Paraolimpiadę rozegrano w Seulu (Fot. PAP/EPA)
Korea Północna wyśle niepełnosprawnych sportowców na zaczynającą się 9 marca Paraolimpiadę – poinformowało we wtorek ministerstwo unifikacji Korei Południowej. Będzie to pierwszy w historii występ zawodników z tego kraju na zimowych igrzyskach paraolimpijskich.

Korea Północna także na kolejnych igrzyskach? Tego chce MKOl

Decyzja jest efektem długich rozmów między władzami obu państw. Północ ma wysłać na Paraolimpiadę dwudziestoosobową delegację, w której znajdzie się sześciu sportowców. Podróż mają odbyć drogą lądową.

W styczniu reżim w Pjongjangu mówił nawet o 150-osobowej delegacji, w której skład mieli wejść jeszcze muzycy i cheerleaderki. We wtorkowym oświadczeniu ich udziału już nie uwzględniono.

"Wygląda na to, że Korea Północna uznała wysłanie ich na igrzyska w Pjongczangu za wystarczający krok ku polepszeniu stosunków między naszymi krajami" – czytamy w oświadczeniu władz w Seulu.

Minister unifikacji Cho Myoung-gyon w zeszłym tygodniu mówił, że na Paraolimpiadzie jako gość pojawić może się Ri Pun-hui. To były tenisista stołowy, który w mistrzostwach świata 1991 wystąpił w parze deblowej razem z Hyun Jung-hwem z Południa.

: Udział paraolimpijczyków z Północy to kolejny krok w zbliżeniu obu Korei. W zimowych igrzyskach w Pjongczangu ojczyznę reprezentowała dziesiątka zawodników, a dwanaście hokeistek znalazło się we wspólnym zespole obu krajów.

Źródło: SPORT.TVP.PL