Rosjanie informują: MKOl podjął ostateczną decyzję

Olimpjczycy z Rosji (fot. Getty Images)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski zniósł zawieszenie Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Oznacza to tyle, że zawodnicy z tego kraju ponownie będą mogli oficjalnie występować pod swoją flagą. W Pjongczangu rywalizowali jako Olimpijczycy z Rosji.

Coraz droższa zabawa. Nadchodzi zmierzch igrzysk?

Żukow potwierdził, że otrzymał list z MKOl, w którym podkreślono, iż "Rosja znowu może korzystać ze wszystkich praw i wypełniać wszystkie obowiązki". W jego ocenie wpływ na pozytywną decyzję MKOl miały wyniki testów antydopingowych.

Decyzja MKOl, która bardzo nas cieszy, jest ostateczna – powiedział Żukow w programie telewizyjnym transmitowanym przez telewizję państwową Rosji.

Rosyjski Komitet Olimpijski został przez MKOl zawieszony 5 grudnia 2017 roku. Karę wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez Rosję na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Ujawniono m.in. stosowanie zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe.

W Pjongczangu Rosjanie dopuszczeni do rywalizacji przez MKOl startowali pod flagą olimpijską. W klasyfikacji medalowej Olimpijczycy z Rosji uplasowali się na 13. pozycji z dorobkiem 17 medali, w tym dwóch złotych.

Podczas igrzysk w Pjongczangu dotychczas wykryto cztery przypadki dopingu, w tym dwa u Rosjan. Na stosowaniu zabronionych środków został przyłapany Aleksandr Kruszelnicki (curling, meldonium) i Nadieżda Siergiejewa (bobsleje, trimetazydyna).

Źródło: