Igrzyska paraolimpijskie: otwarcie od 11:40 w TVP

fot. Getty Images
570 sportowców z 49 krajów weźmie udział w rozpoczynających się 9 marca w Pjongczangu XXII. Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Polskę reprezentować będzie ośmioosobowa ekipa. Nigdy dotychczas zimowa paraolimpiada nie zgromadziła tylu sportowców. Otwarcie igrzysk w piątek od godz. 11:40 w TVP Sport, aplikacji i SPORT.TVP.PL.

Igrzyska paraolimpijskie w TVP. Plan transmisji

W poprzedniej, cztery lata temu w Soczi, o medale ubiegało się 547 paraolimpijczyków z 45 krajów. W Pjongczangu po raz pierwszy w historii wystąpią sportowcy z Korei Północnej. W biegach narciarskich zgłoszonych zostało dwóch zawodników z tego kraju.

Paraolimpijski debiut zaliczą także reprezentanci Gruzji i Tadżykistanu.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) zawiesił w prawach członkowskich organizacje w Rosji. 30 Rosjan zaprezentuje się w koreańskiej imprezie, podobnie jak to miało miejsce w 23. Zimowych igrzyskach olimpijskich, pod neutralna flagą.

W trosce o czystość rywalizacji IPC przeprowadzi 600 kontroli antydopingowych. W Pjongczangu wystąpi ośmioro polskich zawodników: w biegach narciarskich i biathlonie – Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa), Piotr Garbowski (Przemyski Klub Podkarpacie), Kamil Rosiek (ZSON Start Nowy Sącz) oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), w narciarstwie alpejskim - Maciej Krężel (WSSiRN Start Katowice) i Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała), w biegach narciarskich - Łukasz Kubica (Start Bielsko-Biała), a w parasnowboardzie - Wojciech Taraba (Beskidzkie Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji Start Bielsko-Biała). Towarzyszy im troje przewodników.

Zmagania paraolimpijskie w Korei Południowej zakończą się 18 marca. Organizatorzy przygotowali 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach.

Dorobek reprezentacji Polski w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych to 44 medale: 11 złotych, sześć srebrnych i 27 brązowych. Cztery lata temu w Soczi nikomu z ośmioosobowej ekipy nie udało się stanąć na podium.

Poznaj polskich paraolimpiczyków na igrzyska w Pjongczangu

Z igrzysk w Vancouver w 2010 roku, Polacy powrócili tylko z jednym medalem, a brąz wywalczyła Katarzyna Rogowiec w biegu narciarskim na 15 km techniką klasyczną.

Klasyfikację medalową w Soczi wygrali Rosjanie, zdobywając 80 krążków (30 złotych, 28 srebrnych i 22 brązowe). Drugie miejsce zajęły Niemcy (9 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy), trzecie Kanada (16 medali - 7 złotych, 2 srebrne i 7 brązowych), a czwarte Ukraina (25 medali - 5 złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych).

W Soczi Polskę reprezentowało ośmioro sportowców. Biało-czerwoni rywalizowali w narciarstwie alpejskim, biegowym, biathlonie i snowboardzie.

Zimowe igrzyska paraolimpijskie po raz pierwszy zorganizowano w 1976 roku w szwedzkim Oernskoeldsvik. Kolejne odbyły się: w 1980 w Geilo (Norwegia - Polacy nie startowali), w 1984 i 1988 w Innsbrucku (Austria), 1992 w Albertville (Francja), 1994 w Lillehammer (Norwegia), 1998 w Nagano (Japonia), 2002 w Salt Lake City (USA), 2006 w Turynie (Włochy), w 2010 w Vancouver (Kanada) i w 2014 w Soczi.

Bezpieczeństwo, pogoda i swaty – Pjongczang oczami paraolimpijczyków

Polscy paraolimpiczycy powitani w wiosce olimpijskiej
Źródło: SPORT.TVP.PL/PAP