Igrzyska oficjalnie otwarte! Paraolimpijczycy rozpoczynają walkę o medale

(fot. Getty)
W Pjongczangu zapłonął znicz XXII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Niepełnosprawni sportowcy przez dziewięć dni walczyć będą o 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. Relacje na antenach TVP, na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.

Igrzyska paraolimpijskie w TVP. Sprawdź plan transmisji

Ceremonia otwarcia igrzysk rozpoczęła się w południe polskiego czasu. Polska reprezentacja na płytę wyjątkowego, pięciokątnego stadionu wyszła jako 45. w kolejności. Chorążym był Kamil Rosiek, który w Pjongczangu rywalizować będzie w biathlonie i biegach narciarskichx.

Wśród 49 nacji znalazło się trzech debiutantów - Gruzja, Tadżykistan oraz Korea Północna. W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich kraje półwyspu koreańskiego nie zdecydowały się na wspólny przemarsz. Pod flagą olimpijską wystąpili natomiast sportowcy z Rosji. Każdej z reprezentacji towarzyszył niedźwiedź Bandabi – oficjalna maskotka igrzysk paraolimpijskich.

Ceremonia otwarcia igrzysk paraolimpijskich: prezentacja Polaków

Punktem kulminacyjnym ceremonii było tradycyjne zapalenie znicza olimpijskiego, którego dokonali przedstawiciele curlingu – wicemistrz paraolimpijski z Vancouver Hak-sung Kim i Eun-jung Kim, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich sprzed dwóch tygodni. Igrzyska oficjalnie rozpoczął prezydent Korei Południowej, Moon Jae-In.

Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu potrwają do 18 marca. Udział weźmie w nich 570 sportowców, w tym ośmioosobowa reprezentacja Polski. Biało-czerwoni startować będą w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, biathlonie i snowboardzie. Medale rozdane zostaną także w curlingu i hokeju na lodzie.

Źródło: SPORT.TVP.PL