12' Juri Gazinskij
43' Denis Czeryszew
71' Artiem Dziuba
90' Denis Czeryszew
90' Aleksandr Gołowin

13 cze, 16:55
Mundial 2018: Grupa A, Rosja - Arabia Saudyjska (mecz otwarcia)
Rosjanie nie mieli najmniejszych problemów z Saudyjczykami w meczu, który rozpoczął rywalizację na mistrzostwach świata. Gospodarze zwyciężyli na inaugurację aż 5:0 (2:0).

BOHATER MECZU: Dienis Czeryszew
Tym meczem 27-letni pomocnik udowodnił, że zasługuje na grę w wyjściowej jedenastce. Był wszędobylski i niezwykle efektywny – stwarzał zagrożenie zarówno w bocznych sektorach boiska, jak i szarżując środkiem. Kreował sytuacje strzeleckie kolegom i miał znaczący udział przy golach Rosjan.

ANTYBOHATEROWIE MECZU: obrońcy Arabii
Tak jak o ofensywie tej drużyny można powiedzieć kilka pozytywnych słów, tak o obronie – byłoby niezwykle ciężko. Rosjanie nie atakowali nawet zbyt agresywnie, ale choćby te kilka stworzonych akcji wystarczyło, by wprawić rywali w spore tarapaty. Mylił się przede wszystkim duet stoperów, który był kompletnie niezgrany.

JAK PADŁY BRAMKI?
12' (1:0) Aleksandr Gołowin precyzyjnie dośrodkował z bocznego sektora, a Jurij Gaziński skorzystał z błędu obrońcy i głową skierował piłkę do bramki.
43' (2:0) Gołowin rozprowadził akcję Rosjan, pomógł stworzyć przewagę liczebną, a po chwili piłka dotarła do Dienisa Czeryszewa, który znakomitym strzałem lewą nogą zdobył drugą bramkę.
71' (3:0) Artiom Dziuba otrzymał dobre dośrodkowanie z prawej strony i bez większego problemu uderzeniem głową dobił Saudyjczyków.
90+1 (4:0) Czeryszew fantastycznym strzałem lewą nogą posłał piłkę pod poprzeczkę.
90+5 (5:0) Gołowin rewelacyjnie przymierzył z rzutu wolnego z około 17 metrów.

Fiodor Smołow w starciu z rywalem (fot. Getty Images)

A JAK PAŚĆ MOGŁY?
11' Ałan Dzagojew otrzymał zagranie z głębi pola i bez zbędnego oczekiwania próbował zaskoczyć bramkarza. Przytomnie jednak wślizgiem zablokował obrońca.
21' Mohammad Al-Sahlawi wygrał walkę o pozycję w polu karnym gospodarzy, ale w ostatniej chwili kierunek lotu piłki, po jego uderzeniu głową, zmienił obrońca.
52’ Aleksandr Samiedow miał sporo miejsca przed polem karnym i zdecydował się na strzał. Piłka poszybowała jednak nad poprzeczką.
56' Niefrasobliwość rosyjskiej defensywy mogli wykorzystać goście, ale po dobrym dośrodkowaniu z bocznego sektora zabrakło im niewiele by sięgnąć piłkę i z najbliższej odległości zaskoczyć bramkarza.

ISTOTNE SYTUACJE
W pierwszej połowie Dzagojew ruszył do kontrataku, próbował wyjść na pozycję, ale w pewnym momencie złapał się za nogę i padł na ziemię. Kluczowy zawodnik Rosjan uszkodził mięsień dwugłowy uda i musiał opuścić boisko. Wygląda na to, że doznał kontuzji i choć nie wiadomo jeszcze jak długo będzie pauzował, to z reguły takie urazy potrafią wykluczyć zawodnika z gry nawet na kilka tygodni.

8 Juri Gazinskij 12'
64' Abdullah Otayf 14
11 Roman Zobnin 43'
72' Yahya Al Shehri 8
19 Aleksandr Samedow 64'
90' Taisir Al-Jassim 17
9 Ałan Dzagojew 24'
Salman Al-Faraj 7
17 Aleksandr Gołowin 90' 88' 71' 12'
Salem Al-Dawsari 18
10 Fiedor Smołow 70'
85' Mohammed Al-Sahlawi 10
7 Daler Kuzyaev 64'
72' Hattan Sultan Babhir 9
21 Aleksandr Yerokhin
64' Fahad Al-Muwallad 19
22 Artiem Dziuba 90' 71' 70'
85' Mohanad Asiri 20