Mundial 2018. Czarna Afryka słabo zaczyna turnieje. Senegal wyjątkiem

Dawid Król
19 cze, 02:00 | Senegal
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Sadio Mane (fot. Getty Images)
Polska jest zdecydowanie bardziej doświadczonym zespołem na mundialach niż Senegal. Turniej w Rosji to dopiero drugi w historii kraju. Okazuje się, że również inne zespoły z Czarnej Afryki nie otwierały ostatnio finałów mistrzostw świata dobrze... Transmisja spotkania od 16:50 w TVP 1, TVP 4K, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Mundial 2018. Najważniejszy z Lwów. Mane niezbędny Senegalowi

Senegalczycy na mundialu zagrali tylko raz, w 2002 roku w Korei i Japonii. W debiucie zmierzyli się z Francją w meczu otwarcia i wygrali z obrońcami tytułu 1:0. Byli rewelacją azjatyckiego turnieju, dochodząc do ćwierćfinału.

Trudne lata Czarnej Afryki
W czasie dwóch ostatnich mundialu zespołom ze strefy CAF wejście w mundial szło wyjątkowo opornie. Łącznie drużyny rozegrały dziewięć meczów, ale wygrały tylko w dwóch.

W Brazylii wystąpiły kolejno Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria i Ghana – tylko Iworyjczycy wygrali z Japonią (2:1). Superoły zremisowały ze słabym Iranem, Nieposkromione Lwy przegrały z Meksykiem (0:1), a Czarne Gwiazdy ze Stanami Zjednoczonymi (1:2).

(fot. Getty Images)

Nie było lepiej, gdy w 2010 roku mundial gościł w Republice Południowej Afryki. Gospodarze w meczu otwarcia nie dali rady Meksykowi, remisując 1:1. Spotkanie Wybrzeża Kości Słoniowej zakończyło się wynikiem 0:0. Nigeryjczycy przegrali z Argentyną, a Kamerun z Japonią – oba po 0:1. Na wysokości zadania stanęła jedynie Ghana, która zwyciężyła Serbię 1:0.