Mundial 2018. Messi i Argentyna w 1/8 finału? Sprawdzamy możliwe scenariusze

MW
26 cze, 11:55
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Lionel Messi (fot. Getty Images)
We wtorek poznamy kolejne zespoły, które zagrają w 1/8 finału mistrzostw świata. Z grup C i D pewne awansu są Francja i Chorwacja, a w grze o dwa pozostałe miejsca liczy się aż pięć drużyn. W trudnej sytuacji jest Argentyna, która zdobył dotychczas tylko punkt. Sprawdzamy wszystkie możliwe scenariusze.

MUNDIAL 2018. FIFA ODEŚLE DO DOMU ARBITRÓW, KTÓRZY IGNOROWALI VAR

GRUPA C:
Australia – Peru / Soczi, godz. 16:00 [ZOBACZ PLAN TRANSMISJI]
Dania – Francja / Łużniki, godz. 16:00 [ZOBACZ PLAN TRANSMISJI]

Tabela grupy C (fot. SPORT.TVP.PL)

Przed wtorkowymi meczami pewna występu w 1/8 finału jest przewodząca grupowej tabeli Francja, a w grze o awans pozostają Dania i Australia.

By obronić pozycję, Trójkolorowi nie mogą przegrać z Duńczykami. Tym z kolei do awansu potrzebny jest co najmniej remis. Zwycięstwo da im pierwsze miejsce w grupie, a porażka sprawi, że do gry o awans wejdą Australijczycy.

Socceroos w 1/8 finału mogą znaleźć się tylko po zwycięstwie nad Peruwiańczykami i jednoczesnej porażce Duńczyków. Sytuacja skomplikuje się, jeśli Australijczycy zwyciężą 1:0, a Skandynawowie przegrają 1:2 – wówczas obie drużyny będą miały na koncie cztery punkty i identyczny bilans bramkowy (4:4). W bezpośrednim meczu padł remis 1:1, dlatego o kolejności zadecyduje klasyfikacja "Fair Play".

Przed wtorkowymi spotkaniami w lepszej sytuacji są Australijczycy, którzy w dwóch wcześniejszych meczach otrzymali trzy żółte kartki. Duńczycy mają na koncie o jedną kartkę więcej.

GRUPA D:
Nigeria – Argentyna / St. Petersburg, godz. 20:00 [ZOBACZ PLAN TRANSMISJI]
Islandia – Chorwacja / Rostów, godz. 20:00 [ZOBACZ PLAN TRANSMISJI]

Tabela grupy D (fot. SPORT.TVP.PL)

Pewna występu w 1/8 finału Chorwacja i wciąż liczące się w grze o awans Nigeria, Islandia oraz Argentyna – tak wygląda sytuacja w grupie D.

Spośród drużyn walczących o miejsce w kolejnej rundzie, teoretycznie w najlepszym położeniu są Nigeryjczycy, którym do awansu wystarczy remis w meczu z Argentyną. Leo Messi i spółka są z kolei pod ścianą – by pozostać na mundialu Alibcelestes muszą pokonać Super Orły, choć i to nie da im gwarancji sukcesu – wciąż drugie miejsce w grupie mogą zająć bowiem Islandczycy, o ile wygrają z pewnymi pierwszej pozycji Chorwatami.

Jeśli Argentyna i Islandia odniosą we wtorek zwycięstwa, obie będą miały na koncie po cztery punkty i o kolejności w tabeli zadecyduje bilans bramkowy. Przed wieczornymi meczami lepiej wygląda sytuacja Islandczyków (-2, bilans Argentyny: -3).

Niewykluczone jednak, że bilans bramkowy obu drużyn będzie identyczny – wystarczy, że Argentyna wygra 2:0, a Islandia 2:1. Wtedy znów istotna będzie klasyfikacja "Fair Play", w której jak na razie wygrywają zawodnicy Islandczycy: zero kartek przy trzech upomnieniach Argentyńczyków.

W jaki sposób naliczane są punkty "Fair Play"?
Indywidualne kary przyznawane zawodnikom przez sędziów są przeliczane na punkty w następujący sposób:
– żółta kartka (jeden punkt odjęcia)
– czerwona kartka, przyznana po dwóch żółtych kartkach (trzy punkty odjęcia)
– bezpośrednia czerwona kartka (cztery punkty odjęcia)
– żółta i bezpośrednia czerwona kartka (pięć punktów odjęcia)

Transmisje wszystkich wtorkowych meczów na antenach Telewizji Polskiej oraz na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej. Zobacz plan!