Mundial 2018. Od nadziei do rozczarowania. Zły turniej Zielińskiego

Dawid Król
29 cze, 07:06 | Polska
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Wojciech Szczęsny i Piotr Zieliński (fot. Getty Images)
Reprezentacja Polski zawiodła na mundialu w Rosji. Nawet odniesione nad Japonią zwycięstwo pozostawiło po sobie niesmak. W kadrze Adama Nawałki był piłkarz, na którego liczono szczególnie, mimo to nie zaprezentował się przeciętnie. Piotr Zieliński nie pokazał się z tej strony, z której znają go kibice Napoli SSC.

Menedżer TVP: nadal możesz dołączyć do gry. Nagrody czekają!

Zieliński miał odpowiadać za napędzanie akcji ofensywnych reprezentacji Polski, ale zupełnie nie wywiązał się z tego zadania. Grał asekuracyjnie, brakowało mu zdecydowania, często inicjatywy. Jego słabsze występy częściowo można wytłumaczyć, jednak w ogólnym rozrachunku zawiódł. Dlaczego w kadrze grał gorzej niż we Włoszech?

Pozycja
Adam Nawałka nie potrafił odpowiednio wykorzystać możliwości pomocnika. W pierwszym spotkaniu z Senegalem postawił na ustawienie, w którym Zieliński musiał robić rzeczy, za jakie normalnie nie odpowiada. W środku pola wystąpił z Grzegorzem Krychowiakiem i nie było między nimi żadnej komunikacji. Tamto spotkanie udowodniło, że zawodnik Napoli musi grać wyżej.

To tłumaczenie ma jednak zastosowanie tylko do pierwszego spotkania, bo zarówno z Kolumbią, jak i Japonią, Zieliński grał wyżej. W jego grze niewiele zmieniło się jednak na lepsze. Nadal nie potrafił robić tego, czego wszyscy od niego oczekiwali – skutecznie rozgrywać.

Presja
Przed mundialem w osobie Zielińskiego widziano kandydata do zostania jednym z "odkryć mundiali". Na boisku nie zbliżył się do tego miana. Sprawiał wrażenie zawodnika, który nie daje sobie rady z oczekiwaniami, jakie mieli wobec niego trener, koledzy z zespołu i kibice. Na pewno można go za to określić mianem "mundialowego rozczarowania".

Nic nowego
W reprezentacji Polski Zieliński zdążył rozegrać już 35 spotkań, mimo to tylko kilka z nich można zaliczyć do bardzo udanych. Pomysł Nawałki na pomocnika nie funkcjonował nie tylko na mundialu, ale także przed nim. W meczach towarzyskich zawodnik Napoli dobrze spisał się właściwie jedynie w potyczkach z Chile i Koreą Południową w marcu – w obu strzelił gola.

Od zeszłego roku Nawałka coraz częściej wystawiał go w podstawowej jedenastce, ale gra zespołu nie stała się lepsza. Zieliński wciąż jest piłkarzem nierównym, który nie utrzymuje wysokiej formy przez cały sezon. Na mundial ewidentnie nie trafił z dyspozycją.