Mundial 2018. Pocałunki, salut i nawiązania do gier. Co znaczą "cieszynki" gwiazd mundialu?

Maciej Wojs
05 lip, 14:07
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
(fot. Getty)
Gwiazdy światowej piłki są pamiętane nie tylko ze względu na zdobywane gole, ale też sposoby w jaki celebrują radość po ich strzeleniu. Nie inaczej jest podczas mundialu. Przyjrzeliśmy się "cieszynkom" czołowych graczy mistrzostw i spróbowaliśmy odkryć ich znaczenie.

WALKA O ZŁOTO NABIERA RUMIEŃCÓW. PIĘĆ PYTAŃ PRZED ĆWIERĆFINAŁAMI

Kylian Mbappe
Nastoletnia gwiazda francuskiej kadry każdą zdobytą bramkę – czy to w reprezentacji, czy w klubie – celebruje tak samo: zakłada ręce pod pachy i udaje obrażonego. Mbappe zapożyczył to zachowanie od młodszego brata, Ethana. Gdy bracia grali dawniej w FIFĘ, młodszy z nich po straconym golu rzucał pada na podłogę, krzyżował ręce i robił kamienną minę. Kylian przeniósł to zachowanie z kanapy na wielkie stadiony.


Luis Suarez
Pocałunek w palec serdeczny, potem w nadgarstek, a na koniec w trzy palce – taką wyliczankę po każdym golu prezentuje Luis Suarez. Urugwajski napastnik dziękuje w ten sposób swojej żonie i dzieciom. Na palcu serdecznym 31-latek ma wytatuowaną twarz lwa (jego żona na palcu wskazującym ma lwicę), a na nadgarstku imię pierwszej córki. – Każdą bramkę dedykuję właśnie im – podkreśla.

Artiom Dziuba
Przed mundialem, sposób w jaki 29-letni napastnik celebrował gole, nie wyróżniał się niczym szczególnym. Wszystko zmieniło się po pierwszym meczu Sbornej na mistrzostwach. Dziuba wszedł na boisko z ławki i po 60 sekundach zdobył bramkę. Uradowanym tym trener Stanisław Czerczesow zasalutował mu, a Dziuba... w kolejnych meczach kopiował jego zachowanie. Gdy trafił ponownie w spotkaniach z Egiptem i Hiszpanią jedną ręką salutował, a drugą kładł na czubek głowy, tak jakby miał charakterystyczną dla Czerczesowa łysinę.


Antoine Griezmann
Francuski napastnik przed długi czas kojarzony był z "cieszynką" zaczerpniętą z teledysku do piosenki "Hotline Bling" kanadyjskiego rapera Drake'a. Od pewnego momentu Griezmann po każdym golu kopiuje jednak "cieszynkę" "Take the L" z gry Fornite. 27-latek nieraz chwalił się w mediach społecznościowych, że jest wielkim fanem tej gry.

Neymar
Do swoich zainteresowań gamingowych nieraz nawiązywał też Neymar, który w meczu 1/8 finału z Meksykiem jako "cieszynkę" skopiował zachowanie z gry Counter-Strike: Global Offensive: Brazylijczyk zaprosił do kółka kolegów z reprezentacji, a następnie udał, że rzuca pod ich nogi granat ogłuszający. Canarinhos odpowiedzieli na to zakryciem oczu, tak jak czynią to postaci w grze.


Lionel Messi
Jedynego gola zdobytego na rosyjskim mundialu Messi celebrował upadając na kolana i wznosząc dłonie ku niebu – w ten sposób zadedykował trafienie Celii Oliverze Cuccittini – zmarłej w 1998 roku babci, dzięki której rozpoczął grę w piłkę. – To ona wprowadziła mnie w świat futbolu i nie wie, jak daleko zaszedłem. Często o niej myślę. Dałbym wiele, by mogła oglądnąć z trybun mój występ... – mówił kilka lat temu.

Cristiano Ronaldo
Z pewnością każdy kibic piłki nożnej kojarzy sposób, w jaki ze strzelonych goli cieszy się Cristiano Ronaldo. Każdy wie też o tym, jak Portugalczyk dba o wygląd. W trakcie mundialu 33-latek postanowił zaskoczyć i zapuścił brodę. To jednak wynik zakładu z Ricardo Quaresmą. Dzień przed pierwszym meczem na MŚ z Hiszpanią, Ronaldo założył się z kolegą z kadry, że jeśli strzeli gola, to do końca mundialu nie będzie golił brody. Hiszpanom wpakował ostatecznie trzy gole, a jedno z trafień celebrował w prześmiewczy sposób drapiąc się po zaroście.

Jesse Lingard
25-letni Anglik uznał, że mundial to najlepsze miejsce na reklamę, więc po strzelonym golu w meczu z Panamą postanowił zareklamować swoją firmę zajmującą się sprzedażą odzieży: Lingard pokazał logo "JLingz", które składa się z ułożonych z dłoni zawodnika liter "J" i "L". Za promocję na mundialu światowe marki płacą miliony, Anglikowi udało się to za darmo.