Mundial 2018. Japonia zmieni trenera. Kandydatem były selekcjoner Niemców

MW
05 lip, 16:18 | Japonia
udostępnij
Źródło: Japan Today / SPORT.TVP.PL
(fot. Getty)
Akira Nishino, który omal nie wprowadził reprezentacji Japonii do 1/4 finału mundialu, opuści kadrę. Prezes krajowej federacji (JFA) przekazał w czwartek, że nie będzie przekonywał 63-latka do przedłużenia kontraktu. Japończycy szukają już następcy. Wśród kandydatów jest były selekcjoner reprezentacji Niemiec.

KAPITAN I BYŁA GWIAZDA KOŃCZĄ WYSTĘPY W JAPOŃSKIEJ KADRZE

Nishino objął japoński zespół niewiele ponad dwa miesiące przed startem mundialu w miejsce skonfliktowanego z zawodnikami Vahida Halilhodzicia. – Postanowiłem podjąć wyzwanie z nadzieją, że zdołamy podnieść się z kryzysu. Przed nami mistrzostwa i zrobimy wszystko, by zaprezentować się na nich jak najlepiej – mówił wówczas.

Mundial 2018. Wyższa kultura Japończyków. Piłkarze zadziwili organizatorów po porażce z Belgią

Na mundialu skazywani na klęskę Japończycy sprawili jednak sporą niespodziankę – najpierw awansowali do 1/8 finału, w grupie wyprzedzając wyżej notowanych Senegalczyków i Polaków, a następnie byli o krok od pokonania Belgów w meczu o miejsce w 1/4 finału: jeszcze w 68. minucie prowadzili 2:0, a decydującego o porażce gola stracili w 94. minucie.

Występ zespołu Nishino spotkał się z wielką sympatią w Japonii. Gdy w czwartek kadra wróciła do kraju, na lotnisku w Tokio witało ją ponad 800 kibiców.

Na późniejszej konferencji prezes japońskiej federacji Kozo Tashima potwierdził, że Nishino zdecydował o opuszczeniu reprezentacji. – Jego kontrakt obowiązuje wyłącznie do 31 lipca i po tym czasie się rozstaniemy. Nie będę go przekonywał do zmiany zdania i podpisania nowej umowy – dodał.

Japończycy prowadzą już rozmowy z kandydatami do pracy z kadrą. Krajowe i amerykańskie media podają, że faworytem jest były selekcjoner reprezentacji Niemiec i USA Juergen Klinsmann. 53-latek od listopada 2016 roku pozostaje bez pracy. W trakcie mundialu w Rosji pełni rolę eksperta brytyjskiej telewizji BBC.

Japończycy nazwisko nowego selekcjonera chcą ogłosić przed końcem lipca. Kadra pierwszy mecz rozegra 11 września, gdy towarzysko zmierzy się z Kostaryką.