Mundial 2018: turyści rzucili się na książki rosyjskich klasyków

06 lip, 14:59
udostępnij
Źródło: PAP
fot. Getty
Cudzoziemcy goszczący w Moskwie na mundialu chętnie szukają w księgarniach angielskiego przekładu powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata". Ogółem od początku mistrzostw sprzedaż książek rosyjskich klasyków znacząco wzrosła.

Neymar, Pogba i 30 innych pechowców. Oni muszą uważać na kartki w ćwierćfinałach

Szefowa sieci księgarni Moskowskij Dom Knigi Nadieżda Michajłowa powiedziała w piątek, że dane handlowe wskazują, iż cudzoziemcy, którzy trafiają do księgarni, sięgają po rosyjską klasykę.

– Najpopularniejszym pisarzem wśród turystów okazał się Michaił Bułhakow. W czerwcu sprzedaż jego utworów wydanych w językach obcych wzrosła o około 30 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Najbardziej popularna jest powieść "Mistrz i Małgorzata", szczególnie w języku angielskim – powiedziała Michajłowa.

Zapewniła, że wzrosła również, aż dwukrotnie, sprzedaż przekładów na języki obce największego klasyka literatury rosyjskiej, poety Aleksandra Puszkina.

Akcja "Mistrza i Małgorzaty" rozpoczyna się na Patriarszych Prudach w Moskwie. Miejsce to – otoczony drzewami staw, ze stylowymi kamienicami wokół, w których mieszczą się modne sklepy i lokale – jest bardzo popularne nie tylko wśród wielbicieli Bułhakowa. To również centrum życia nocnego w letnie wieczory i weekendy.

Z danych moskiewskich księgarni wynika, że cudzoziemcy poszukują w nich także anglojęzycznych przewodników po miastach Rosji, w których odbywają się mecze mundialu. Prócz głównych metropolii, szczególnie chętnie odwiedzanych przez turystów – Moskwy i Petersburga – są to: Jekaterynburg, Kaliningrad, Kazań, Niżny Nowogród, Rostów nad Donem, Samara, Sarańsk, Soczi i Wołgograd.