Mundial 2018. Kane pewny Złotego Buta? Rywale w cieniu Anglika

Paweł Baran
06 lip, 15:40 | Anglia
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Harry Kane (fot. Getty Images)
W sobotnie popołudnie reprezentacja Anglii zmierzy się ze Szwecją w meczu 1/4 finału rosyjskiego mundialu. Starcie będzie doskonałą okazją dla Harry'ego Kane'a na zdobycie kolejnych bramek. Transmisja studia od 15:05 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej. Od 14:50 na stronie SPORT.TVP.PL dostępna będzie również transmisja alternatywna bez komentarza.

Geniusz Mbappe. Tak Francja awansowała do ćwierćfinału

Kane dwukrotnie został najlepszym strzelcem Premier League. W 153 meczach ligi angielskiej udało mu się strzelić 108 goli. Wszystko wskazuje na to, że będzie także najlepszym napastnikiem w finałach mistrzostw świata w Rosji. W czterech dotychczasowych meczach sześciokrotnie udało mu się pokonać bramkarzy rywali. O dwa trafienia mniej ma Romelu Lukaku, a o trzy Edinson Cavani, Kylian Mbappe, Artiom Dziuba i Dienis Czeryszew.

Reprezentant Anglii świetnie prezentuje się na tle swoich przeciwników. We wszystkich meczach oddał dziewięć strzałów, z czego po sześciu piłka wylądowała w siatce. Drugi w tej klasyfikacji jest Mbappe, który na pięć prób wykorzystał trzy. Co ciekawe, piąta lokata aktualnie przypada nieobecnemu już w Rosji Cristiano Ronaldo. Jego skuteczność stoi jednak na zdecydowanie niższym poziomie. Cztery strzelone przez niego gole stanowią 19 proc. wszystkim oddanych strzałów.

(fot. TVP Sport/Getty Images/PAP)

Warto dodać, że trzy spośród sześciu zdobytych przez Anglika bramek, padło po rzutach karnych. Jeżeli nie uda mu się już zaliczyć żadnego trafienia i zostać najlepszym strzelcem turnieju, będzie to najwyższy odsetek w historii mundialu. Dla porównania, gdy w 1966 roku po Złotego Buta sięgał Eusebio, gole strzelone z "jedenastek" stanowiły 44 proc. jego dorobku. Trzeci najlepszy pod tym względem wynik należy do Olega Salenko. Na turnieju w USA w 1994 roku strzelił sześć goli, z czego dwa po rzucie karnym.

A jak Kane prezentuje się na tle zdobywców Złotego Buta w XXI wieku? W 2014 roku nagroda ta trafiła do nieobecnego już na mundialu Jamesa Rodrigueza. Wówczas strzelił sześć goli, czyli tyle samo, ile aktualnie ma na koncie Anglik. W 2010 i 2006 roku zarówno Thomas Mueller, jak i Miroslav Klose trafiali do bramek rywali pięciokrotnie. Najwięcej, bo osiem bramek, na turnieju w Korei Południowej i Japonii zdobył Ronaldo. Co ciekawe, strzelając sześć goli Kane zrównał się z Garym Linekerem, który właśnie tylu trafień potrzebował w 1986 roku, by zostać najskuteczniejszym piłkarzem w Meksyku.