Mundial 2018. Abstrakcyjna kara dla Chorwatów. 70 tysięcy franków szwajcarskich za... kilka łyków Red Bulla

MW
07 lip, 15:12 | Chorwacja
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
(fot. Getty)
FIFA w trakcie mundialu przywiązuje uwagę do każdego szczegółu. Przekonała się o tym chorwacka federacja piłki nożnej, która została ukarana grzywną w wysokości 70 tysięcy franków szwajcarskich (262 tysiące złotych) za to, że w trakcie meczu 1/8 finału z Danią jeden z jej zawodników... napił się napoju energetycznego.

MEDIA PRZED ROSJA – CHORWACJA: DZIECI WOJNY, ALKOHOL I SZAMANI

Sprawa dotyczy obrońcy Dejana Lovrena, który podczas jednej z meczowych przerw wypił kilka łyków Red Bulla. To napój niedozwolony przez FIFA w trakcie mundialu – oficjalnymi sponsorami turnieju są bowiem Coca-Cola i Powerade, które dostarczają napoje dla zawodników oraz dystrybuują je wśród kibiców.

Mundial 2018. Rakitić, Mandzukić i inni. 19 graczy musi uważać na kartki

Kwota, jaką Komitet Dyscyplinarny FIFA ukarał Chorwatów szokuje jednak tym bardziej, że w maju rosyjska federacja otrzymała grzywnę w wysokości 30 tysięcy franków szwajcarskich za... rasistowskie zachowania kibiców w trakcie towarzyskiego meczu z Francją.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Komitet Dyscyplinarny FIFA ukarał jedną z federacji za to, że jej zawodnicy nie korzystali z napojów oficjalnego sponsora turnieju. W trakcie mistrzostw świata U-20 grzywnę 21 tysięcy franków otrzymali Anglicy.

To też nie pierwsza kara dla Chorwatów w trakcie trwającego mundialu. Po grupowym meczu z Argentyną, Komitet Dyscyplinarny FIFA nałożył na federację 13 tysięcy franków grzywny za zachowanie kibiców – udział w bójkach oraz rzucanie przedmiotów na boisko.

Ponadto Chorwaci otrzymali napomnienie za zachowanie bramkarza Danijela Subasicia, który po zwycięskiej serii rzutów karnych w 1/8 finału z Danią... pokazał koszulkę ze zdjęciem zmarłego przed 10 laty przyjaciela, Hrvoje Ćusticia. W trakcie ligowego meczu 25-letni wtedy Ćustić uderzył głową w betonową bandę tuż za linią boczną i zmarł na miejscu. Subasić zadedykował mu wygraną.