Mundial 2018. Diego Lugano: Europa wyprzedza Amerykę o 20-25 lat

DB
12 lip, 08:16 | Urugwaj
udostępnij
Źródło: PAP
Diego Lugano (fot. Getty Images)
Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji dowodzą, zdaniem byłego kapitana Urugwaju Diego Lugano, że Europa ma ogromną przewagę nad Ameryką pod względem organizacji i inwestycji, co przekłada się na wyniki. – Mundial pokazał, że jest to 20-25 lat – powiedział.

Fernando Muslera o porażce z Francją: to część futbolu

W najlepszej czwórce mistrzostw świata znalazły się wyłącznie drużyny ze Starego Kontynentu: Anglia, Belgia, Chorwacja i Francja.

– Przewaga wynika z lepszej organizacji, większych inwestycji, mocniejszych struktur poszczególnych federacji i to przekłada się na wyższy poziom rozgrywek. Ameryka jest opóźniona ze względu na afery korupcyjne w CONMEBOL. Zapóźnienie dotyczy nie tylko Urugwaju, ale takich państw jak Brazylia, Chile, Kolumbia, Ekwador i Peru. Utknęliśmy w miejscu, ligi się nie rozwijają. Kibice cierpią, gdy zespoły przystępują do rywalizacji międzynarodowej – ocenił były zawodnik Paris Saint Germain i Fenerbahce Stambuł.

Jego zdaniem projekty piłkarskie w Ameryce Południowej powinny być nakierowane na 5-10-latków, by w dłuższej perspektywie czasowej Ameryka zaczęła nadrabiać straty do Europy. 37-letni Lugano rozegrał 40 meczów w reprezentacji Urugwaju.