Mundial 2018. Chorwacja jednym z najmniejszych państw w historii finałów MŚ

Dawid Król
12 lip, 20:28 | Chorwacja
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Luka Modrić (fot. Getty Images)
Mundialowe sukcesy nieodłącznie wiążą się z największymi futbolowymi nacjami na świecie. W ścisłej czołówce pod kątem sukcesów są Brazylijczycy, Włosi i Niemcy, a więc kraje bardzo liczne. A kto jest na drugim końcu barykady?

Mundial 2018. Chorwacka pomoc, francuska obrona – jedenastka półfinałów SPORT.TVP.PL

Do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o kraje w finale mistrzostw świata z najmniejszą liczbą ludnością, dołączyła Chorwacja. Zespół Zlatko Dalicia w niedzielę 15 lipca zagra w meczu o złoty medal na Łużnikach z Francją. Drużynie udało się tego dokonać, mimo że w słowiańskim państwie zamieszkuje ledwie... 4 miliony i 149 tysięcy ludzi.

Absolutnym rekordzistą pod tym kątem jest Urugwaj. Obecnie w tym południowoamerykańskim państwie żyje 3,4 miliona osób, ale kiedy Celestes wygrywali mistrzostwa świata kraj był znacznie mniej liczny. W 1950 roku, gdy zespół wygrał w "finale" (formalnie mecz nim nie był) z Brazylią 2:1, mieszkało tam tylko 2,4 miliona osób.

Urugwaj grał w finale jednak również w 1930 roku, a wtedy w kraju mieszkało zaledwie milion i 900 tysięcy osób. Tym samym zespół jest nie tylko najmniej ludnym finalistą, ale i zdobywcą mistrzostwa świata.

Tuż za Chorwacją i Urugwajem są... Szwedzi. Skandynawia to jeden z najrzadziej zaludnionych regionów w Europie i znajduje to odbicie w państwie ze stolicą w Sztokholmie. W 1958 roku, kiedy Trzy Korony przegrały w finale z Brazylią 2:5, kraj liczył sobie siedem milionów i 400 tysięcy mieszkańców.

Piątkę najmniej licznych finalistów zamyka Czechosłowacja i Węgry. Pierwszy zespół wystąpił w ostatnim meczu mundialu w 1934 roku i zamieszkiwało go wtedy 12 milionów i 800 tysięcy osób. Cztery lata później w finale wystąpił zespół węgierski, a kraj zamieszkiwało wówczas 13 milionów ludzi.