Mundial 2018. Bieniuk o Brzęczku: ma bardzo duży autorytet

FK
13 lip, 09:11 | Polska
udostępnij
Źródło: IAR
Reprezentacja Polski (fot. Getty Images)
Jerzy Brzęczek został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. 47-letni szkoleniowiec zastąpi na tym stanowisku Adama Nawałkę, który odszedł po nieudanych mistrzostwach świata w Rosji. Jak ocenia go Jarosław Bieniuk, który spotkał się z nim w Lechii Gdańsk – Brzęczek był trenerem, a Bieniuk dyrektorem sportowym.

Fiasko w Katowicach, sukces w Płocku. Jak radził sobie Brzęczek?

To bardzo dobra decyzja. Władze PZPN-u miały trudny wybór, bo wiadomo było, że każdy, kto przyjdzie po trenerze Nawałce będzie miał bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę. Za trenerem Brzęczkiem przemawia m.in. to, że przez wiele lat był kapitanem reprezentacji Polski. Ma bardzo duży autorytet wśród piłkarzy i działaczy, a na pewno także wśród kibiców i myślę, że jest to istotne – mówi w rozmowie z Polskim Radiem były reprezentacyjny obrońca Jarosław Bieniuk.

Wylicza zalety Brzęczka: – Ma osobowość. Wokół niego roztacza się aura poważania. To cecha, którą ciężko wyćwiczyć – trzeba mieć to w sobie. W roli selekcjonera może być to bardzo istotne, ponieważ będzie miał do czynienia z wielkimi piłkarzami. Jestem przekonany, że znajdzie z nimi wspólny język.

– Trener posiada też dużo umiejętności miękkich – ma bardzo dobre relacje z ludźmi, jest po prostu dobrym człowiekiem. Trudno go nie lubić, ale ma tez umiejętności twarde – widać to, gdy trzeba wstrząsnąć drużyną. To na pewno w reprezentacji będzie bardzo istotne. Jeśli chodzi o taktykę – jest świetnie przygotowany. Wszystkie cechy jakie powinien mieć selekcjoner Brzęczek ma, ale oczywiście wszystko wyjdzie w prani – dodaje.

Jerzy Brzęczek (fot. PAP/Marcin Bednarski)

Trzymać dyscyplinę

Bieniuk podkreśla, że praca selekcjonera różni się od tej trenerskiej. – To inny charakter pracy. W kadrze jest mniej czasu. Trzeba trzymać dyscyplinę, a do tego skupiać się na selekcji odpowiednich piłkarzy – dodał.

Czy Brzęczek zatrzyma w reprezentacji siostrzeńca Jakuba Błaszczykowskiego? – Pierwsza myśl a propos Kuby, że trener będzie go na pewno namawiał, by pozostał w drużynie. Zobaczymy jaka będzie decyzja. Kuba jest też takim gwarantem – szanowany przez swoich kolegów z zespołu oraz kibiców – kończy Jarosław Bieniuk.

Od lipca 2017 roku Brzęczek jest trenerem Wisły Płock. Wcześniej prowadził m. in. GKS Katowice i Lechię Gdańsk. W latach 1992-1999 był reprezentantem Polski. Grał na pozycji pomocnika. Z drużyną narodową w 1992 roku w Barcelonie zdobył srebrny medal igrzysk olimpijskich. W kadrze rozegrał 42 mecze, w których zdobył cztery bramki. Był piłkarzem m. in. Olimpii Poznań, Lecha Poznań i Górnika Zabrze, a także zagranicznych zespołów: austriackich Tirolu Innsbruck, LASK-u Linz, Sturmu Graz, FC Kaernten i Wacker Tirolu Innsbruck oraz izraelskiego Maccabi Hajfa.

W roli selekcjonera reprezentacji Polski zadebiutuje 7 września w wyjazdowym meczu Ligi Narodów z Włochami (transmisja na antenach Telewizji Polskiej, na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Sport)..