Mundial 2018. Romelu Lukaku vs. Harry Kane: dla kogo Złoty But MŚ?

WB
13 lip, 19:30
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Fot. Getty Images
Sobotnie starcie Belgia – Anglia to nie tylko mecz o trzecie miejsce w finałach MŚ 2018, ale też pojedynek najlepszych snajperów turnieju o Złotego Buta – nagrody dla króla strzelców mundialu. W zasadzie tylko Romelu Lukaku może jeszcze odebrać nagrodę Harry'emu Kane'owi, choć statystyki nie przemawiają za Belgiem... Mecz o trzecie miejsce w sobotę od godz. 16:00. Transmisja w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP i aplikacji mobilnej.

Czy mecze o trzecie miejsce mają sens? "Presja większa niż w finale"

Przed swoim ostatnim spotkaniem mundialu Anglik ma na koncie sześć trafień. Czyli tyle, ile wystarczało do korony króla strzelców na dziewięciu z dziesięciu ostatnich turniejów o mistrzostwo świata. Od 1978 roku tylko raz zdobywca Złotego Buta pokonał bramkarzy rywali częściej – w 2002 roku Ronaldo zdobył osiem bramek.

– Ciężko mi teraz myśleć o Złotym Bucie. Musimy przygotować się do meczu o trzecie miejsce – przyznał Kane po przegranym półfinale z Chorwacja. Teoretycznie jednak, patrząc na statystyki z poprzednich mundiali powinien już być pewien nagrody. Powinien, ale nie jest...

Z piłkarzy, którzy mają jeszcze przed sobą jedno spotkanie, w TOP 10 strzelców MŚ są jeszcze Romelu Lukaku, Antoine Griezmann i Kylian Mbappe. Francuzi musieliby w finale popisać się hat-trickami. Ale już Belgowi do doścignięcia Kane'a wystarczą "tylko" dwa trafienia.

Wówczas obaj snajperzy mieliby po sześć goli na koncie. W takim przypadku Złoty But trafi do gracza, który zanotował na mistrzostwach więcej asyst. Czyli do Lukaku, który asystował... raz (Kane nie zaliczył żadnej asysty).

Jakie jest prawdopodobieństwo, że Belg w meczu o trzecie miejsce trafi do siatki Anglików co najmniej dwukrotnie? Dwa gole i więcej zdarza mu się w kadrze strzelać dość często. Problem w tym, że jeszcze nigdy nie wypunktował tak mocnego rywala. Chętnie za to znęca się nad piłkarskimi kopciuszkami. Dwa razy trafił na mundialu w meczach z Panamą i Tunezją. Wcześniej tak dobre występy w kadrze zaliczył między innymi przeciwko Kostaryce, Arabii Saudyjskiej, Gibraltarowi (hat-trick), Estonii i Irlandii.

Poza tym, może w końcu trafi też Kane. Anglik zaciął się co prawda w starciach z Chorwacją i Szwecją, ale wcześniej wpisał się na listę strzelców w sześciu kolejnych meczach reprezentacji, w których wszedł na boisko.

Najciekawszym – choć też najmniej prawdopodobnym – scenariuszem bezpośredniego pojedynku o Złotego Buta byłyby dwa gole Lukaku i jednak asysta Kane'a. Wówczas nagrodę dla najlepszego snajpera mistrzostw otrzyma ten gracz, który na mundialu w Rosji rozegrał mniej minut. Przed meczem o trzecie miejsce Kane spędził na boisku łącznie 483 minuty, Lukaku 416...

Najlepsi strzelcy mundialu w Rosji:

Harry Kane (Anglia) – 6 bramek
Romelu Lukaku (Belgia) – 4 bramki, 1 asysta
Denis Czeryszew (Rosja) – 4 bramki
Cristiano Ronaldo (Portugalia) – 4 bramki
Artiom Dziuba (Rosja) – 3 bramki, 2 asysty
Antoine Griezmann (Francja) – 3 bramki, 2 asysty
Yerry Mina (Kolumbia) – 3 bramki
Diego Costa (Hiszpania) – 3 bramki
Edinson Cavani (Urugwaj) – 3 bramki
Kylian Mbappe (Francja) – 3 bramki

Zobacz wszystkie gole Kane'a i Lukaku w finałach MŚ w Rosji: