Zbigniew Boniek: trener z zagranicy miał o Polsce wiedzę tylko z Wikipedii

14 lip, 21:26 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Jerzy Brzęczek (fot. PAP)
– Ani Pan Kazimierz Górski, ani Antoni Piechniczek w momencie, gdy obejmowali polską kadrę, nie mieli lepszego CV od Jerzego Brzęczka. Jose Mourinho wszedł do szatni FC Porto bez żadnego doświadczenia – powiedział Szymonowi Borczuchowi z TVP Sport Zbigniew Boniek. Prezes PZPN zdradził kulisy wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski.

"Nawałka stracił kontrolę nad grupą i ego Roberta Lewandowskiego"

O kandydatach Z kandydatów, których miałem do dyspozycji, z ludzi, którzy chcieli prowadzić polską reprezentację, Jurek ma wszystkie karty, by próbować zrobić, to, co zrobił poprzedni trener albo coś lepszego. Nie myślmy, że są na świecie trenerzy, którzy wygrywają już przy podpisaniu kontraktu, to hochsztaplerka.

O zaletach Brzęczka Jurek jest rozsądny, konkretny, charyzmatyczny i ambitny. Zna problemy polskiej piłki i zna polskich piłkarzy. Ani Pan Kazimierz Górski, ani Antoni Piechniczek w momencie, gdy obejmowali polską kadrę, nie mieli lepszego CV.

O przecenianiu doświadczenia Doświadczenie czasem jest pierwszym czynnikiem hamującym progres. Jose Mourinho, gdy po raz pierwszy wszedł do szatni FC Porto, nie miał żadnego. Nam Polakom potrzebne jest coś na podpórkę – że ktoś niby coś wielkiego już osiągnął, to gwarantuje sukces. Byłbym ostrożny z tym CV.

O trenerze z zagranicy Do czasu pożegnania z Adamem Nawałką nie myślałem o innych szkoleniowcach. Ale w takich sprawach trzeba pracować 24 godziny na dobę. Napisałem do jednego trenera zagranicznego, który mnie trochę inspirował, by ocenił polską reprezentację i napisał, co wie. To nie było to, czego człowiek oczekuje, tylko jakieś informacje z Wikipedii.