Heung-Min Son uniknie powołania do wojska? Przed nim turniej ostatniej szansy

Dawid Brilowski
18 lip, 12:14 | Korea Południowa
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Heung-Min Son (fot. Getty Images)
Po odpadnięciu z mistrzostw świata już po fazie grupowej, Heung-Min Son ma ostatnią szansę, aby uzyskać zwolnienie ze służby wojskowej. Koreańczyk opuści Tottenham na początku sezonu i poleci z kadrą na igrzyska azjatyckie do Indonezji.

"22 lata w Arsenalu to za długo". Wenger przyznaje się do błędu

Nad Sonem ciąży nakaz 21-miesięcznej służby wojskowej, który każdy Koreańczyk musi wypełnić przed ukończeniem 28. roku życia. Oznaczałoby to nie tylko drastyczne zmniejszenie zarobków (zamiast 60 tysięcy funtów tygodniowo, jakie zarabia w Tottenhamie, w armii otrzymałby równowartość… 130 funtów miesięcznie), ale także niemal dwuletnie wykluczenie z gry w piłkę na wysokim poziomie. Nie z piłki w ogóle, bo prawdopodobnie otrzymałby możliwość występów w ojczyźnie.

Służby wojskowej mógłby uniknąć tylko w jeden sposób – zdobywając z reprezentacją medal na którejś z najważniejszych imprez. Na mundialu Koreańczycy pokazali się z dobrej strony, ale – mimo zwycięstwa z Niemcami – nie wyszli nawet z grupy. Na igrzyskach w Londynie wywalczyli co prawda brąz, ale Son nie znalazł się wówczas w kadrze. Pojechał cztery lata później do Rio de Janeiro, jednak zespół z Korei odpadł w ćwierćfinale po porażce 0:1 z Hondurasem.

Kolejny mundial i igrzyska rozpoczną się już po ukończeniu przez Sona 28. roku życia. Turniejem ostatniej szansy pozostają igrzyska azjatyckie, które w tym roku zaplanowano w Indonezji. Korei nie wystarczy jednak podium. Aby zostać zwolnionym ze służby wojskowej, Son i jego koledzy muszą wygrać cały turniej.

Zadanie nie będzie łatwe, ale piłkarz Tottenhamu spróbuje je wykonać. Koreańczycy będą bronić tytułu (cztery lata temu wygrali igrzyska azjatyckie bez Sona w składzie), co do tej pory udało się tylko reprezentacjom Chin (w latach 50.) i Iranu (w latach 90.).

Piłkarz Tottenhamu wyjedzie w sierpniu z Anglii i z zespołem kierowanym przez trenera Hak-Bum Kima poleci do Indonezji. Turniej rozegrany zostanie od 14 sierpnia do 1 września. Son opuści tym samym cztery kolejki Premier League, w tym prestiżowy mecz wyjazdowy z Manchesterem United. Poświęcając niespełna miesiąc, może zyskać jednak zwolnienie ze służby wojskowej.

Droga do złotego medalu igrzysk azjatyckich nie będzie łatwa. Na początek Koreańczycy będą musieli wyjść z grupy, w której zmierzą się z Kirgistanem, Malezją i Bahrajnem. Następnie czekają ich spotkania fazy pucharowej – od 1/8 finału do finału, który zaplanowano 1 września