tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Plebiscyt "PS" i TVP: Antiga i Kruczek Trenerami Roku

Znamy już rozstrzygnięcia w głosowaniu na Trenera 2014 roku. Tytuł otrzymało dwóch szkoleniowców – Stephane Antiga (trener siatkarzy) i Łukasz Kruczek (trener skoczków). Ponadto Drużyną Roku została reprezentacja siatkarzy, która we wrześniu wygrała mistrzostwa świata.
Łukasz Kruczek i Stephane Antiga (fot. PAP;Getty Images)

TRANSMISJA GALI MISTRZÓW SPORTU W SOBOTĘ OD 20:15 W TVP1, TVP SPORT I SPORT.TVP.PL!

Kamil Stoch (fot. Getty Images) Dla Kruczka to drugie wyróżnienie z rzędu – został wybrany najlepszym trenerem także w 79. edycji plebiscytu. Tym razem znalazł się na topie ex aequo z Antigą, który wygrał już w debiucie.

Na pewno na korzyść Kruczka (prowadzi drużynę od 2008 roku) przemawiały sukcesy Kamila Stocha, który w minionym roku zdobył w Soczi dwa złote medale olimpijskie, a także Kryształową Kulę dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Natomiast Antiga znalazł się na ustach wszystkich po mistrzostwach świata siatkarzy, które zostały rozegrane we wrześniu w Polsce. Gdy niecały rok wcześniej związek ogłosił jego nominację na stanowisko selekcjonera, był jeszcze zawodnikiem PGE Skry Bełchatów i wielu krytykowało ten wybór.

Reprezentacja siatkarzy (fot. Getty Images) Nic dziwnego, skoro brakowało mu doświadczenia, a miał poprowadzić drużynę narodową podczas tak ważnej imprezy. Jako pierwszy od 2010 roku potrafił się porozumieć z kolegą z Bełchatowa – Mariuszem Wlazłym – który wrócił do kadry właśnie na mistrzostwa świata. Nie bał się też odważnych decyzji, jak choćby rezygnacji z Bartosza Kurka. Mundial w pełni jednak rozgrzeszył Francuza, który w drodze po złoty medal m.in. dwukrotnie wygrał z Brazylią (3:2 w 3. fazie grupowej i 3:1 w finale).

I właśnie reprezentacja Polski siatkarzy została wybrana Drużyną Roku. Biało-czerwoni odnieśli jeden z największych sukcesów w historii i po 40 latach ponownie zostali mistrzami świata. Poza dwoma zwycięstwami z Brazylią, wygrali również w trakcie turnieju m.in. z Rosją, Włochami, Niemcami i Francją. Już w październiku czeka ich kolejne wyzwanie – mistrzostwa Europy w Bułgarii i Włoszech.

podobne informacje

Stefan Horngacher pozostanie trenerem polskich skoczków? Wszystko zależy od rodaka

IO: najlepszy sezon skoczków. Polacy mocni jak nigdy

Maciej Kot: trener Horngacher znalazł na mnie pomysł

Kruczek o pracy we Włoszech: największy problem to sprzęt