tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Jaśkowiec odchodzi z teamu Kowalczyk

– Justyna skupia się obecnie bardziej na stylu klasycznym, ja na dowolnym. W tej sytuacji Aleksander Wierietielny nie może nas razem szkolić – tak Sylwia Jaśkowiec wyjaśniła przyczyny rozstania z zespołem Kowalczyk.
MŚ Falun 2015, biegi narciarskie: sprinty drużynowe (K) - finał
Sylwia Jaśkowiec (L) i Justyna Kowalczyk (fot. Getty Images)

Jesteśmy z Justyną stylowo różnymi zawodniczkami. Puchar Świata jest teraz tak skonstruowany, że w innych miejscach są biegi w stylu klasycznym, a w innych w dowolnym. Podzielność uwagi trenera jest technicznie trudna. Nie może być w dwóch miejscach w tym samym czasie. Myślę, że to główna odpowiedź na pytanie, dlaczego ta współpraca nie będzie kontynuowana – powiedziała w środę zawodniczka LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany.

Przyznała, że rok spędzony z Wierietielnym i Kowalczyk był dla niej okresem wytężonej pracy, ale i spełnienia marzenia. W lutym razem z zawodniczką z Kasiny Wielkiej wywalczyła brązowy medal w sprincie drużynowym techniką dowolną w mistrzostwach świata.

Justyna Kowalczyk (L) i Sylwia Jaśkowiec (fot. Getty Images) Trener był bardzo wymagający, a praca którą miałam do wykonania była bardzo ciężka. Jednak jestem przyzwyczajona do takiego stylu niemal od zawsze. Dla mnie im ciężej, tym lepiej – powiedziała Jaśkowiec podczas uroczystości podsumowania sezonu, która odbyła się w Krakowie.

Dodała, że będąc w jednej grupie z Kowalczyk bardzo często ćwiczyły jednak oddzielne. – Było bardzo wiele treningów indywidualnych. Każda z nas realizowała to, co było wcześniej założone. Justyna pokazała mi moje słabsze i mocniejsze strony. To było bardzo ważne.

Jej zdaniem sprawdza się sposób pracy "jeden na jeden" Wierietielnego ze swoją zawodniczką. – Od 15 lat przywykli do takiej pracy. Faktycznie, w tym układzie Justyna osiąga największe sukcesy. Może nie można tego zaburzać. Trzeba im dać komfort pracy. Trzymam za nich kciuki – dodała Jaśkowiec.

W środę Polski Związek Narciarski ogłosił, że w składzie kadry A-mix narciarek biegowych są: Jaśkowiec, Ewelina Marcisz, Kornelia Kubińska, Paulina Maciuszek. Na stanowisko trenera głównego zostanie ogłoszony konkurs.