tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Plebiscyt "PS" i TVP: triumf Roberta Lewandowskiego!

Robert Lewandowski Najlepszym Sportowcem Roku w 81. plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP! Zawodnik Bayernu Monachium i reprezentacji Polski wyprzedził Anitę Włodarczyk i Agnieszkę Radwańską. To dopiero trzeci triumf piłkarza w długiej historii plebiscytu.
Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

Najlepszych sportowców ostatnich dwunastu miesięcy kibice tradycyjnie wybierali spośród 20-osobowej grupy. Głosy na swoich ulubieńców można było oddawać za pomocą kuponów zamieszczanych w "Przeglądzie Sportowym", a także przez głosowanie internetowe. Na ich podstawie wyłoniono najlepszą dziesiątkę, z której – po głosowaniu sms-owym – wyłoniono ostateczną kolejność.

Plebiscyt "PS" i TVP – 1. miejsce: Robert Lewandowski Po podliczeniu wszystkich głosów triumfował Robert Lewandowski. 27-latek w 2015 roku był filarem kadry Adama Nawałki, która awansowała na Euro 2016 we Francji. Oprócz tego wywalczył mistrzostwo Niemiec z Bayernem Monachium, a mijające 12 miesięcy zakończył z oszałamiającą liczbą 49 goli we wszystkich rozgrywkach.

Drugie miejsce zajęła Anita Włodarczyk. Młociarka w 2015 roku wywalczyła mistrzostwo świata w Pekinie. Oprócz tego poprawiła także rekord świata, pokonując barierę 80 metrów.

Na trzeciej pozycji uplasowała się Agnieszka Radwańska. W mijających 12 miesiącach krakowianka wygrała prestiżowy turniej WTA Finals i osiągnęła półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

Plebiscyt "PS" i TVP – 2. miejsce: Anita Włodarczyk To już 81. edycja Plebiscytu, który od 1926 r. jest organizowany przez "Przegląd Sportowy". Nieprzerwanie od 2003 r. impreza związana jest z Telewizją Polską, ciesząc się dużą popularnością wśród widzów – ostatnią Galę Mistrzów Sportu śledziło w czasie najwyższej oglądalności na antenie TVP1 aż 3 mln 687 tys. widzów (dane: Nielsen Audience Measurement).

Lewandowski to trzeci piłkarz, który triumfował w plebiscycie. Wcześniej wygrywali Wacław Kuchar (1926, uprawiał też lekkoatletykę i hokej na lodzie) i Zbigniew Boniek (1982). W 2014 roku triumfował Kamil Stoch, a w pięciu poprzednich plebiscytach najlepsza była Justyna Kowalczyk.

"Odkryciem Roku" uznano pływaka Jana Świtkowskiego. W kategorii "Niepełnosprawny Sportowiec Roku" triumfował kulomiot Bartosz Tyszkowski, a "Trenerem Roku" został selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Adam Nawałka. "Drużyną Roku" została reprezentacja Polski mężczyzn w piłce ręcznej, a "Imprezą Roku" uznano Tour de Pologne. Specjalną nagrodę "Superczempiona" odebrała Otylia Jędrzejczak, a "Patronem Polskiego Sportu" został Totalizator Sportowy.

PIERWSZA DZIESIĄTKA 81. PLEBISCYTU:

10. Rafał Sonik
9. Michał Jurecki
8. Rafał Majka
7. Joanna Jędrzejczyk
6. Piotr Małachowski
5. Michał Kubiak
4. Paweł Fajdek
3. Agnieszka Radwańska
2. Anita Włodarczyk
1. ROBERT LEWANDOWSKI

Plebiscyt "PS" i TVP – odkrycie roku: Jan Świtkowski
Plebiscyt "PS" i TVP – impreza roku: Tour de Pologne
Plebiscyt "PS" i TVP – patron polskiego sportu: Totalizator Sportowy
Plebiscyt "PS" i TVP – niepełnosprawny sportowiec roku: Bartosz Tyszkowski
Plebiscyt "PS" i TVP – trener roku: Adam Nawałka
Plebiscyt "PS" i TVP – 10. miejsce: Rafał Sonik
Plebiscyt "PS" i TVP – 9. miejsce: Michał Jurecki
Plebiscyt "PS" i TVP – 8. miejsce: Rafał Majka
Plebiscyt "PS" i TVP – 7. miejsce: Joanna Jędrzejczyk
Plebiscyt "PS" i TVP – 6. miejsce: Piotr Małachowski
Plebiscyt "PS" i TVP – 5. miejsce: Michał Kubiak
Plebiscyt "PS" i TVP – 4. miejsce: Paweł Fajdek
Plebiscyt "PS" i TVP – 3. miejsce: Agnieszka Radwańska

podobne informacje

Plebiscyt "PS" i TVP: znamy pierwszą dziesiątkę!