| Inne

Plebiscyt "PS" i TVP na Najlepszego Sportowca Polski 2016 roku. Zobacz nominowanych

Czas na 82. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej na Najlepszego Sportowca Polski 2016 roku. Poznajcie dwudziestu nominowanych!

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Nominowani sportowcy (kolejność alfabetyczna)

1. Karol BIELECKI (piłka ręczna)
2. Jakub BŁASZCZYKOWSKI (piłka nożna)
3. Monika CIACIUCH, Agnieszka KOBUS, Maria SPRINGWALD, Joanna LESZCZYŃSKA (wioślarstwo)
4. Magdalena FULARCZYK-KOZŁOWSKA, Natalia MADAJ (wioślarstwo)
5. Joanna JĘDRZEJCZYK (MMA)
6. Grzegorz KRYCHOWIAK (piłka nożna)
7. Bartosz KUREK (siatkówka)
8. Robert LEWANDOWSKI (piłka nożna)
9. Rafał MAJKA (kolarstwo szosowe)
10. Piotr MAŁACHOWSKI (lekkoatletyka)
11. Monika MICHALIK (zapasy)
12. Beata MIKOŁAJCZYK, Karolina NAJA (kajakarstwo)
13. Katarzyna NIEWIADOMA (kolarstwo szosowe)
14. Oktawia NOWACKA (pięciobój)
15. Wojciech NOWICKI (lekkoatletyka)
16. Agnieszka RADWAŃSKA (tenis)
17. Marta WALCZYKIEWICZ (kajakarstwo)
18. Anita WŁODARCZYK (lekkoatletyka)
19. Maja WŁOSZCZOWSKA (kolarstwo górskie)
20. Bartosz ZMARZLIK (żużel)

Sylwetki nominowanych sportowców:

Karol BIELECKI (piłka ręczna)
Powiedzieć o nim, że od wielu lat jest symbolem polskiej reprezentacji w piłce ręcznej, to jak nic nie powiedzieć. 2016 rok dla lewego rozgrywającego Vive Tauronu Kielce był niezwykle udany. Przede wszystkim sięgnął po prestiżowe nagrody indywidualne – zostając najlepszym strzelcem turnieju na igrzyskach olimpijskich (zdobył 55 bramek). W Rio de Janeiro poprowadził biało-czerwonych do półfinału; ostatecznie nasi reprezentanci zajęli cenne czwarte miejsce. W Brazylii spotkał go jeszcze jeden zaszczyt – był chorążym polskiej reprezentacji olimpijskiej. Duże sukcesy odniósł także w klubie. Jego Vive Tauron Kielce sięgnął po najcenniejsze trofeum w europejskiej piłce ręcznej – Ligę Mistrzów. W kieleckiej drużynie zdobył także mistrzostwo Polski.

Karol Bielecki
Karol Bielecki

Jakub BŁASZCZYKOWSKI (piłka nożna)
Prawdziwy motor napędowy reprezentacji Polski. Rozegrał świetne mecze podczas UEFA EURO 2016. Zagrał we wszystkich spotkaniach biało-czerwonych, a jego gole miały wielki wpływ na sukces drużyny trenera Nawałki. W głosowaniu czytelników „Przeglądu Sportowego" został wybrany najlepszym polskim zawodnikiem tej imprezy. Po mistrzostwach doszło do sporych zmian w jego karierze klubowej. Zmienił Borussię Dortmund na VfL Wolfsburg. Wicemistrzowie Niemiec zapłacili za niego 5 mln euro. Błaszczykowski szybko pokazał, że w ekipie Wilków jest ważnym ogniwem ­– kilkakrotnie poprowadził zespół jako kapitan. We wrześniu przekroczył liczbę 200 rozegranych meczów w Bundeslidze. Kibice Borussii nadal darzą go ogromnym szacunkiem i sympatią – podczas meczu z Wolfsburgiem skandowali jego imię, a nawet doczekał się piosenki o sobie.

Jakub Błaszczykowski
Jakub Błaszczykowski

Monika CIACIUCH, Agnieszka KOBUS, Maria SPRINGWALD, Joanna LESZCZYŃSKA (wioślarstwo)
– Ależ dzielnie płyną Polki – krzyczał Dariusz Szpakowski, gdy nasza czwórka podwójna zbliżała się do mety w Rio. Bez dwóch zdań, nasze zawodniczki znakomicie zaprezentowały się na igrzyskach olimpijskich, z których przywiozły brąz. Co ciekawe, pływają ze sobą dopiero od dwóch lat. Skromne, zdolne i z wielkim sercem do walki – tak można w skrócie opisać naszą czwórkę. – Trener mówił, że mamy płynąć po złoto, dlatego zdobyłyśmy brąz – żartowały po wyścigu. ­– Było mnóstwo wyrzeczeń i setki litrów wylanego potu. Opłaciło się, jest ekstra – nie kryła radości Leszczyńska. Za swoje wybitne zasługi panie zostały uhonorowane Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch
Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch

Magdalena FULARCZYK-KOZŁOWSKA, Natalia MADAJ (wioślarstwo)
To był wyjątkowy sezon dla polskich wioślarek. Przede wszystkim wywalczyły złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w dwójce podwójnej, co było pierwszym polskim złotem w historii kobiecej osady. Złoty krążek panie zdobyły w wielkich bólach, bo na dwa dni przed wyścigiem w Rio Fularczyk-Kozłowska doznała urazu więzadeł w plecach. – Było bardzo mocno pod wiatr, a my jesteśmy drobnymi kobitkami. Nie liczą się warunki fizyczne, a serce, praca i dobry trener ­– powiedziały po zwycięstwie. Za swoje wybitne osiągnięcia obie zostały odznaczone Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj
Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj

Joanna JĘDRZEJCZYK (MMA)
„Joanna Champion" ­– jak mówią o niej Amerykanie jest prawdziwą wizytówką Polski na sportowej arenie międzynarodowej. 29-letnia olsztynianka jest mistrzynią UFC w wadze słomkowej. Warto dodać, że nadal jest jedyną przedstawicielką mieszanych sztuk walki (MMA), która otrzymała nominację w plebiscycie „Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej. Jędrzejczyk obecnie walczy w American Top Team. W MMA wciąż jest niepokonana (13 wygranych). W listopadzie po raz czwarty obroniła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej ­– tym razem pokonując Polkę, Karolinę Kowalkiewicz. Podczas walki w Nowym Jorku sędziowie jednogłośnie orzekli o jej zwycięstwie. Przez wielu fachowców jest uznawana za kobiecy numer jeden bez podziału na kategorie wagowe.

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk

Grzegorz KRYCHOWIAK (piłka nożna)
Tytan pracy, lider środka pola i prawdziwy „mózg" reprezentacji Polski. Jeden z najlepszych zawodników drużyny Adama Nawałki na UEFA EURO 2016. Jego rzut karny dał biało-czerwonym awans do ćwierćfinału mistrzostw. Rozegrał pełne 90 minut w każdym z pięciu meczów tej imprezy. Prestiżowy „France Football" wybrał go do najlepszej jedenastki turnieju. Wcześniej z Sevillą FC udało mu się obronić trofeum Ligi Europy, pokonując w finale Liverpool 3:1. W andaluzyjskim klubie zyskał dużą renomę – kibice wybrali go najlepszej jedenastki dekady. Jego znakomite występy zostały zauważone przez silne europejskie kluby. Po mistrzostwach Europy podpisał kontrakt z mistrzami Francji – Paris Saint-Germain. Klub z Parc des Princes zapłacił za niego ok. 30 mln euro.

Grzegorz Krychowiak
Grzegorz Krychowiak

Bartosz KUREK (siatkówka)
Od lat jest jednym z najważniejszych zawodników siatkarskiej reprezentacji Polski. Stale utrzymuje formę i nie schodzi poniżej bardzo wysokiego poziomu. Bez wątpienia był jednym z najlepszych zawodników kadry Stephane'a Antigi podczas turnieju olimpijskiego w Rio. W 2016 roku wybrany został także najlepszym atakującym Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Sukcesy odniósł także w siatkówce klubowej. W Asseco Resovii Rzeszów został wicemistrzem Polski oraz zajął czwarte miejsce w Lidze Mistrzów. Czytelnicy „Przeglądu Sportowego" wybrali go do najlepszej szóstki sezonu zasadniczego PlusLigi. Pod koniec roku, po czterech latach wrócił do PGE Skry Bełchatów. – Nigdzie w Polsce nie miałbym tak znakomitych warunków – powiedział o swoim wyborze. Już dziś widać, że z nim w składzie bełchatowianie będą jednymi z głównych faworytów do sięgnięcia po mistrzostwo Polski.

Bartosz Kurek
Bartosz Kurek

Robert LEWANDOWSKI (piłka nożna)
Ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu, kapitan i lider reprezentacji Polski, najlepszy strzelec Bundesligi. Jest najbardziej rozpoznawalnym polskim sportowcem poza granicami naszego kraju. Rok 2016 to dla niego kolejne pasmo sukcesów. Wraz z reprezentacją Polski doszedł do ćwierćfinału UEFA EURO 2016. W obecnych eliminacjach do mistrzostw świata 2018 jest liderem klasyfikacji strzelców ex aequo z Cristiano Ronaldo. Dla biało-czerwonych zdobył juz w sumie 42 bramki, co jest trzecim wynikiem w historii – niedawno pod tym względem wyprzedził Kazimierza Deynę. 2016 dla Lewandowskiego to także rok sukcesów klubowych. Z Bayernem Monachium zdobył mistrzostwo i Puchar i Superpuchar Niemiec oraz był półfinalistą Ligi Mistrzów UEFA. Szczególnym wyróżnieniem było także zajęcie czwartego miejsca w plebiscycie Złota Piłka FIFA na najlepszego piłkarza świata.

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski

Rafał MAJKA (kolarstwo szosowe)
W ubiegłym roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej zajął ósme miejsce i niewykluczone, że teraz poprawi ten wynik. 2016 był bardzo udanym rokiem dla naszego kolarza. Nie tylko udało mu się zdobyć brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (na jednym ze zjazdów pędził z prędkością 95 km/h), ale także po raz kolejny udowodnił swoją wielkość, wygrywając etap górski wyścigu Tour de France. Równie dobrze zaprezentował się na Giro d'Italia, gdzie startował trzy razy i za każdym razem był w pierwszej dziesiątce (siódme, szóste i piąte miejsce). – Chcę osiągać kolejne sukcesy dla siebie i polskiego kolarstwa. Zostało jeszcze trochę do zrobienia – powiedział w jednym z wywiadów z „PS". W nowym sezonie polski kolarz będzie liderem silnej grupy Bora Hansgrohe – a jego cel będzie prosty: wygrać jeden z wielkich tourów. Za osiągnięcia sportowe został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Rafał Majka
Rafał Majka

Piotr MAŁACHOWSKI (lekkoatletyka)
Dla polskiego lekkoatlety 2016 był rokiem spektakularnych sukcesów, okraszony medalem olimpijskim. Małachowski nie sprawił niespodzianki na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, gdzie zdobył 11 tytuł w ostatnich 12 latach. Nie zawiódł także na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie, skąd przywiózł złoty medal. Odrobiny szczęścia zabrakło mu podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie do ostatniej kolejki prowadził w klasyfikacji wynikiem 67,55, ale ostatecznie przegrał z bratem swojego odwiecznego rywala – Christophem Hartingiem. Po konkursie w Rio powiedział o nim: „Christoph jest fajnym facetem. Gdy mnie przerzucił, powiedział: dawaj walcz, rzucaj dalej. Wiedział, że mam szansę na odpowiedź". Medal olimpijski przeznaczył na cele charytatywne. Małachowski to także zwycięzca klasyfikacji łącznej Diamentowej Ligi. Jest także laureatem Złotych Kolców – nagrody dla najlepszego lekkoatlety w Polsce.

Piotr Małachowski
Piotr Małachowski

Monika MICHALIK (zapasy)
Swoją wspaniałą karierę zapaśniczą okrasiła olimpijskim medalem z Rio. Z Brazylii udało jej się przywieźć brąz w stylu wolnym w kategorii do 63 kilogramów po bardzo emocjonującym ostatnim starciu. – Teraz wiem, jak piękna może być radość. Całe życie trenowałam dla tej walki – powiedziała po zapewnieniu sobie medalu. Ponadto w 2016 po raz 14. zdobyła mistrzostwo Polski w zapasach – startowała już w pięciu kategoriach wagowych. Za swoje wybitne osiągnięcia sportowe została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest także żołnierzem Sił Powietrznych w stopniu starszego szeregowego.

Monika Michalik
Monika Michalik

Beata MIKOŁAJCZYK, Karolina NAJA (kajakarstwo)
Kolejne bohaterki igrzysk olimpijskich w Rio. Z Brazylii panie przywiozły brązowy medal za konkurencję K2 na 500 metrów. Tym samym powtórzyły sukces sprzed czterech lat z igrzysk w Londynie. – Jesteśmy w życiowej formie. Chcemy tylko, by przeciwniczki były ciut gorsze od nas – mówiły przed startem w Rio. Mikołajczyk jest o 5 lat starsza od Nai. – Z każdą dziewczyną się dogadam, ze mną naprawdę nie ma problemów – powiedziała, gdy przyszło im razem współpracować. Znakomicie swoje podopieczne podsumował ich trener Tomasz Kryk: „Charakterami obie nie zawsze się zgadają, ale jeśli chodzi o umiejętność współpracy, dziewczyny są po prostu perfekcyjne".

Karolina Naja i Beata Mikołajczyk
Karolina Naja i Beata Mikołajczyk

Katarzyna NIEWIADOMA (kolarstwo szosowe)
22-letnia kolarka szosowa, prawdziwa sportowa nadzieja na przyszłość. W szkole podstawowej na początku próbowała biegów przełajowych, grała też w koszykówkę. Na szczęście podjęła współpracę ze Zbigniewem Klękiem, który jest także współautorem sukcesu Rafała Majki. Opłaciło się, i teraz odnosi spektakularne sukcesy. W 2016 roku podczas jednego wyścigu we francuskim Plumelec zdobyła srebro mistrzostw Europy seniorek i złoto mistrzostw kontynentu w kategorii do 23 lat. W ostatnich dwóch edycjach najtrudniejszego kobiecego wyścigu Giro Rosa Polka wygrywała klasyfikację młodzieżową. Na igrzyskach w Rio zajęła szóste miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. ­– Byłam bardzo rozczarowana tym wynikiem. Starałam się zrobić, co w mojej mocy. Chciałam wywalczyć medal dla Polski – powiedziała wówczas.

Katarzyna Niewiadoma
Katarzyna Niewiadoma

Oktawia NOWACKA (pięciobój)
– Wydarłam to podium wszystkimi siłami. Mimo bólu mam medal – skomentowała na gorąco swój występ w Rio. Na igrzyskach olimpijskich spisała się świetnie, zajmując trzecie miejsce w pięcioboju nowoczesnym. Cała Polska oklaskiwała ją, gdy na metę w Rio zmierzała z charakterystycznym grymasem bólu na twarzy. ­– Sport nauczył mnie wytrwałości, ciężkiej pracy, upadania i podnoszenia się z kolan – opowiada o sobie. Nowacka jest także starszym szeregowym Wojska Polskiego. Jako żołnierz Zespołu Sportowego Zegrze reprezentuje Wojsko Polskie w zawodach militarnych. Poszczycić się może sukcesami także na tym polu ­– jest zdobywczynią złotego medalu w sztafecie Mistrzostw Świata Wojskowych.

Oktawia Nowacka
Oktawia Nowacka

Wojciech NOWICKI (lekkoatletyka)
Niewiele brakowało, a jeden z najlepszych obecnie polskich lekkoatletów zostałby piłkarzem. Nowicki od dziecka okazywał duże zainteresowanie sportem. Trenował w Jagiellonii Białystok, jednak od ośmiu lat skupił się już wyłącznie na rzucie młotem. Sukcesy przyszły szybko. W 2016 roku wyróżnił się brązowym medalem mistrzostw Europy w Amsterdamie oraz przede wszystkim brązem zdobytym podczas igrzysk olimpijskich w Rio. Choć wszyscy liczyli na dobry wynik Pawła Fajdka, a to właśnie Nowicki sprostał oczekiwaniom i posłał młot na odległość 77,73 m. W tym roku zajął także trzecie miejsce w IAAF Hammer Throw Challenge. Doceniono go także w Polsce – zajął czwarte miejsce w klasyfikacji rankingu Złote Kolce. Za swoje wybitne osiągnięcia został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki

Agnieszka RADWAŃSKA (tenis)
Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat. Już dawno przyzwyczaiła nas do najwyższej klasy, którą potwierdza wygranymi w kolejnych turniejach. Choć w tym roku nie powtórzyła wielkiego triumfu, jakim było wygranie turnieju Masters, to dużym sukcesem było jej dotarcie do półfinału zawodów dla najlepszych rakiet świata. Zwyciężyła za to na turniejach w Shenzhen, New Haven i Pekinie, dzięki czemu przekroczyła liczbę 20 wygranych turniejów w karierze. Dzięki swoim dobrym występom zakończyła sezon na 3. miejscu rankingu WTA. Ponadto została czwartą zawodniczką z co najmniej trzema tytułami w turniejach rangi WTA Premier Mandatory. Znakomite granie przekłada się także na jej sukcesy finansowe – na korcie zarobiła już ponad 25 mln dolarów. Od lat jest polskim ambasadorem w świecie tenisa i sportu w ogóle. W ubiegłym roku zajęła 3. miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej.

Agnieszka Radwańska
Agnieszka Radwańska

Marta WALCZYKIEWICZ (kajakarstwo)
Dlaczego kajaki? Wszystko przez moją siostrę. Pewnego dnia oznajmiła rodzicom, że zapisuje się na zajęcia. A ja jako młodsza siostra zazdrościłam i chciałam robić to samo – tak swoje pierwsze kroki w kajakarstwie opisała kaliszanka. Po latach widać, jak dobra to była decyzja. Walczykiewicz – poza wieloma licznymi sukcesami wcześniej – została w 2016 roku wicemistrzynią olimpijską w K-1 na 200 m. Jej motto życiowe brzmi: „wiarą we własne siły spełniać marzenia". Od lat jest w ścisłej europejskiej czołówce, często wygrywając bądź zajmując drugie miejsce w licznych zawodach. ­– Mam nadzieję, że za dotychczasowe porażki zrewanżuję się podczas igrzysk olimpijskich w Rio – mówiła podczas ubiegłorocznej nominacji do plebiscytu. Dziś wiemy, że tak się stało, i że igrzyska zakończyły się dla niej wielkim sukcesem.

Marta Walczykiewicz
Marta Walczykiewicz

Anita WŁODARCZYK (lekkoatletyka)
2016 to kolejny znakomity rok naszej młociarki, która absolutnie zdominowała tę dyscyplinę na świecie. W lipcu po raz pierwszy w sezonie przekroczyła granicę 80 metrów. Następnie Włodarczyk świetnym rzutem na odległość 82,29 m zdobyła złoty medal olimpijski na igrzyskach w Rio de Janeiro, ustanawiając przy tym rekord świata. Polka po raz czwarty z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge. 28 sierpnia podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie poprawiła swój rekord, posyłając młot na odległość 82,98 m. – Bardzo zależało mi na tym, by na Stadionie Narodowym uczcić pamięć Kamili Skolimowskiej, mojej sportowej idolki – powiedziała po pobiciu rekordu. W 2016 roku odebrała kolejne lekkoatletyczne wyróżnienie – po raz siódmy została laureatką Złotych Kolców, wyrównując tym samym rekord Ireny Szewińskiej. Podczas uroczystości rozdania nagród powiedziała skromnie: „Cieszę się, że dorównałam pani Irenie. Sportowo nigdy nie osiągnę jej poziomu".

Anita Włodarczyk
Anita Włodarczyk

Maja WŁOSZCZOWSKA (kolarstwo górskie)
Podczas igrzysk olimpijskich w Rio po raz kolejny udowodniła wielką klasę, zdobywając srebrny medal w kolarstwie górskim. – Tak ciężko jak w tym roku chyba jeszcze nie pracowałam i teraz są tego efekty – skomentowała swój występ w Rio. Olimpijski medal zadedykowała zmarłemu Markowi Galińskiemu – najwybitniejszemu polskiemu kolarzowi górskiemu. – Powinnam się cieszyć, bo to srebro to rewelacyjny wynik, ale gdy tytuł jest tak blisko... Jestem dumna z super wyścigu i wielkiej walki, ale jest też trochę smutku – dodała jak zawsze ambitna kolarka. Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej została w 2016 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maja Włoszczowska
Maja Włoszczowska

Bartosz ZMARZLIK (żużel)
Ma dopiero 21 lat, a już odnosi sukcesy, których pozazdrościć mu mogą znacznie starsi koledzy. Przed kilkoma miesiącami popularny „F-16" powiedział: „Jeśli zostanę nominowany do plebiscytu, to będzie mi bardzo miło. Koniecznie na mnie głosujcie!" Wygląda na to, że spełnił swoje marzenie. Zapracował na to znakomitymi wynikami. Przede wszystkim został brązowym medalistą indywidualnych mistrzostw świata w australijskim Melbourne. Ponadto sięgnął po złoto w drużynowych mistrzostwach świata juniorów i w Drużynowym Pucharze Świata. ­ – Mogę jeździć codziennie, byle by silniki wytrzymały – powiedział niedawno. Być może żużel zaprowadzi go na szczyt; wszak w 1999 roku to jego starszy kolega po fachu – Tomasz Gollob wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej.

Bartosz Zmarzlik
Bartosz Zmarzlik

Głosowanie internetowe potrwa do 6 stycznia 2017 roku. W internecie głosować można codziennie – raz na 24 godziny w serwisach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram (tu szczegóły: http://sport.tvp.pl/27912201/plebiscyt-na-sportowca-2016-roku-sprawdz-jak-glosowac-na-mediach-spolecznosciowych). Można też głosować na stronie www.przegladsportowy.pl oraz za pomocą kuponów z Przeglądu Sportowego (do 4 stycznia 2017 r.) i SMS (w dniu Gali - 7 stycznia 2017 r.).

Zwycięzcy Plebiscytów w latach 1926 – 2015

1926 Wacław KUCHAR
1927 Halina KONOPACKA
1928 Halina KONOPACKA
1929 Stanisław PIETKIEWICZ
1930 Stanisława WALASIEWICZ
1931 Janusz KUSOCIŃSKI
1932 Stanisława WALASIEWICZ
1933 Stanisława WALASIEWICZ
1934 Stanisława WALASIEWICZ
1935 Roger VEREY
1936 Jadwiga JĘDRZEJOWSKA
1937 Jadwiga JĘDRZEJOWSKA
1938 Stanisław MARUSARZ
1948 Aleksy ANTKIEWICZ
1949 Zdobysław STAWCZYK
1950 Helena RAKOCZY
1951 Zygmunt CHYCHŁA
1952 Zygmunt CHYCHŁA
1953 Leszek DROGOSZ
1954 Janusz SIDŁO
1955 Janusz SIDŁO
1956 Elżbieta KRZESIŃSKA
1957 Jerzy PAWŁOWSKI
1958 Zdzisław KRZYSZKOWIAK
1959 Edmund PIĄTKOWSKI
1960 Józef SZMIDT
1961 Ireneusz PALIŃSKI
1962 Teresa CIEPŁY
1963 Ryszard PARULSKI
1964 Józef SZMIDT
1965 Irena KIRSZENSTEIN
1966 Irena KIRSZENSTEIN
1967 Sobiesław ZASADA
1968 Jerzy PAWŁOWSKI
1969 Waldemar BASZANOWSKI
1970 Teresa SUKNIEWICZ
1971 Ryszard SZURKOWSKI
1972 Witold WOYDA
1973 Ryszard SZURKOWSKI
1974 Irena SZEWIŃSKA
1975 Zygmunt SMALCERZ
1976 Irena SZEWIŃSKA
1977 Janusz PECIAK
1978 Józef ŁUSZCZEK
1979 Jan JANKIEWICZ
1980 Władysław KOZAKIEWICZ
1981 Janusz PECIAK
1982 Zbigniew BONIEK
1983 Zdzisław HOFFMANN
1984 Andrzej GRUBBA
1985 Lech PIASECKI
1986 Andrzej MALINA
1987 Marek ŁBIK i Marek DOPIERAŁA
1988 Waldemar LEGIEŃ
1989 Joachim HALUPCZOK
1990 Wanda PANFIL-GONZALES
1991 Wanda PANFIL-GONZALES
1992 Waldemar LEGIEŃ
1993 Rafał KUBACKI
1994 Andrzej WROŃSKI
1995 Paweł NASTULA
1996 Renata MAUER
1997 Paweł NASTULA
1998 Robert KORZENIOWSKI
1999 Tomasz GOLLOB
2000 Robert KORZENIOWSKI
2001 Adam MAŁYSZ
2002 Adam MAŁYSZ
2003 Adam MAŁYSZ
2004 Otylia JĘDRZEJCZAK
2005 Otylia JĘDRZEJCZAK
2006 Otylia JĘDRZEJCZAK
2007 Adam MAŁYSZ
2008 Robert KUBICA
2009 Justyna KOWALCZYK
2010 Justyna KOWALCZYK
2011 Justyna KOWALCZYK
2012 Justyna KOWALCZYK
2013 Justyna KOWALCZYK
2014 Kamil STOCH
2015 Robert LEWANDOWSKI

Laureaci 81. Plebiscytu na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2015 Roku

1. Robert LEWANDOWSKI (piłka nożna) 398 054 punktów*
2. Anita WŁODARCZYK (lekkoatletyka) 329 450
3. Agnieszka RADWAŃSKA (tenis) 297 724
4. Paweł FAJDEK (lekkoatletyka) 214 931
5. Michał KUBIAK (siatkówka) 186 904
6. Piotr MAŁACHOWSKI (lekkoatletyka) 172 973
7. Joanna JĘDRZEJCZYK (MMA) 166 950
8. Rafał MAJKA (kolarstwo) 144 019
9. Michał JURECKI (piłka ręczna) 131 187
10. Rafał SONIK (rajdy terenowe) 127 915

* suma punktów z głosowania za pomocą kuponów w Przeglądzie Sportowym, poprzez Internet i SMS-y

fot. "Prtegląd Sportowy", TVP
fot. "Prtegląd Sportowy", TVP
Zobacz też
Duda powalczy o kolejny triumf. Uwielbia grać w Polsce
Jan-Krzysztof Duda powalczy o kolejne trofeum w Polsce (fot. mat. organizatora).

Duda powalczy o kolejny triumf. Uwielbia grać w Polsce

| Inne 
Polak z medalem mistrzostw świata juniorów!
Benedykt Denkiewicz podczas walki (fot. Getty Images)

Polak z medalem mistrzostw świata juniorów!

| Inne 
Wraca Liga Mistrzów! Sportowa zapowiedź tygodnia w TVP
Wraca Liga Mistrzów! Sportowa zapowiedź tygodnia w TVP (fot. Getty)
tylko u nas

Wraca Liga Mistrzów! Sportowa zapowiedź tygodnia w TVP

| Inne 
Polska Liga Snookera – TOP 16: półfinały i finał [ZAPIS]
Snooker. Polska Liga Snookera: transmisja na żywo w tv i online (6.04.2025)

Polska Liga Snookera – TOP 16: półfinały i finał [ZAPIS]

| Inne 
Triumf reprezentacji Polski! Jest o krok od baraży
Nicolas Saborit (fot. Getty Images)

Triumf reprezentacji Polski! Jest o krok od baraży

| Inne / Rugby 
Najnowsze
Świątek nie zagra w Polsce. Konsekwencje mogą być spore
Świątek nie zagra w Polsce. Konsekwencje mogą być spore
fot. Facebook
Sara Kalisz
| Tenis / WTA (kobiety) 
Iga Świątek (fot. PAP/EPA)
Polki grają o czwarte zwycięstwo. Oglądaj rewanż z Bośnią!
Bośnia i Hercegowina – Polska [NA ŻYWO]. Transmisja meczu Ligi Narodów kobiet online, live stream (08.04.2025). Gdzie oglądać?
transmisja
Polki grają o czwarte zwycięstwo. Oglądaj rewanż z Bośnią!
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Rewolucyjny projekt NBA. Pojawiają się obawy
Adam Silver (fot. Getty)
Rewolucyjny projekt NBA. Pojawiają się obawy
| Koszykówka / NBA 
Zamieszanie przed meczem Legia – Chelsea. Obcięta pula biletów
Legia Warszawa – Chelsea FC: próżno spodziewać się wyjazdowych kompletów wśród kibiców obu drużyn
Zamieszanie przed meczem Legia – Chelsea. Obcięta pula biletów
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Polki ograły Niemki i wskoczyły na pierwsze miejsce!
Oliwia Łapińska zdobyła wyrównującą bramkę dla Polski (fot. Getty)
Polki ograły Niemki i wskoczyły na pierwsze miejsce!
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Znamy ceny biletów na finał Ligi Konferencji. Kiedy i gdzie kupić?
Bilety na finał Ligi Konferencji 2025 we Wrocławiu. Jak i gdzie kupić?
Znamy ceny biletów na finał Ligi Konferencji. Kiedy i gdzie kupić?
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Przełomowe obrazy z Barcelony w sprawie ter Stegena!
Marc-Andre ter Stegen trenuje na pełnych obrotach (fot. Getty/X).
Przełomowe obrazy z Barcelony w sprawie ter Stegena!
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry