tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: Sagan po raz trzeci! Kwiatkowski bez medalu

Peter Sagan zdobył złoty medal kolarskich mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego (276,5 km). Słowak został pierwszym kolarzem w historii, który dokonał tego trzeci raz z rzędu. Srebro wywalczył Norweg Alexander Kristoff, a trzecie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews. Michał Kwiatkowski ukończył rywalizację na jedenastej pozycji.
Fantastyczny finisz Sagana. Trzecie złoto z rzędu!
Maciej Paterski (L) i Michał Kwiatkowski (w środku) (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Tuż po starcie oderwało się od peletonu dziesięciu kolarzy, ale nie było wśród nich nikogo, kto mógłby liczyć się w walce o czołowe lokaty. Ucieczka miała już dziesięć minut przewagi, ale gdy grupa zasadnicza podkręciła tempo, to bez większych problemów dogoniła śmiałków około 80 kilometrów przed metą.

Polacy na czele peletonu (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski) Niedługo później doszło do kolejnej ucieczki, tym razem groźniejszej. Byli w niej przedstawiciele najmocniejszych reprezentacji: zwycięzca Tour de Pologne z 2016 roku Belg Tim Wellens, Holender Lars Boom, Włoch Alessandro de Marchi, Hiszpan David de la Cruz, Kolumbijczyk Jarlinson Pantano, Norweg Odd Christian Eiking i Austriak Marco Haller.

Żadnemu z Polaków nie udało się dołączyć, dlatego aktywnie uczestniczyli w pogoni. Maciej Paterski i Maciej Bodnar długo jechali na czele peletonu i przyczynili się do skasowania ucieczki. 25 kilometrów przed metą grupa zasadnicza "wchłonęła" śmiałków.

Alexander Kristoff (P) i Peter Sagan (2P) (fot. PAP/EPA) Od tego momentu raz po raz wyskakiwali do przodu kolejni kolarze. W efekcie peleton wyraźnie się przerzedził i na ostatnią prostą wpadło 26 zawodników. Najszybciej finiszował Sagan, który o kilkanaście centymetrów wyprzedził Kristoffa. Matthews dotarł do mety z kilkumetrową stratą.

Kwiatkowski zajął 11. miejsce, a pozostałym Polakom przypadły niestety odległe lokaty. Michał Gołaś był 53. (strata 2:32), Paweł Poljański 83. (3:13), Łukasz Wiśniowski 97. (6:37), a Paterski i Bodnar nie ukończyli wyścigu.

Polacy zakończyli mistrzostwa świata w Bergen z jednym medalem. Brąz w jeździe indywidualnej na czas juniorów wywalczył Filip Maciejuk. Medal z takiego samego stopu wywalczył Kwiatkowski w jeździe drużynowej na czas, w barwach brytyjskiej grupy Sky.

Wyniki:
1. Peter Sagan (Słowacja) 6:28:11
2. Alexander Kristoff (Norwegia)
3. Michael Matthews (Australia)
4. Matteo Trentin (Włochy)
5. Ben Swift (Wielka Brytania)
6. Greg Van Avermaet (Belgia)
7. Michael Albasini (Szwajcaria)
8. Fernando Gaviria (Kolumbia)
9. Aleksiej Łucenko (Kazachstan)
10. Julian Alaphilippe (Francja)
11. Michał Kwiatkowski (Polska) - wszyscy ten sam czas
---
53. Michał Gołaś (Polska) +2:32
83. Paweł Poljański +3:13
97. Łukasz Wiśniowski +6:37
Maciej Bodnar - nie ukończył
Maciej Paterski - nie ukończył


MŚ: WALECZNA NIEWIADOMA. MEDAL BYŁ BLISKO

Michał Kwiatkowski: Sagan zagrał pokerowo i to mu się opłaciło
Piotr Wadecki: zabrakło nam szczęścia w samej końcówce
Peter Sagan: a już myślałem, że jest po wszystkim

podobne informacje

TdF: etap dla uciekinierów. W końcu dobra jazda Polaka!

TdF: Sagan wygrał sprint w Valence

Tour de France: etap dla Sagan, lider bez zmian

Tour de France: etap i koszulka lidera dla Sagana