tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Katarzyna Rogowiec sportowcem roku

Brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich Vancouver 2010 w narciarstwie biegowym Katarzyna Rogowiec (Start Nowy Sącz) została uznana przez kapitułę Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego najlepszym sportowcem roku.

Za nią uplasowali się: Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) - zdobywczyni dwóch złotych medali mistrzostw świata w tenisie stołowym (Korea) w rywalizacji open i klasie 10, a także brązowego w turnieju drużynowym razem z Małgorzatą Jankowską (IKS AWF Warszawa) oraz Joanna Mendak (IKS AWF Warszawa), która wywalczyła trzy medale mistrzostw świata w pływaniu (Holandia): złoty na 100 m stylem motylkowym, srebrny na 200 m zmiennym i brązowy na 50 m dowolnym w klasie S12.

Burzą oklasków przyjęli zawodnicy niepełnosprawni na sobotniej Gali Paraolimpijskiej w Teatrze Polskim w Warszawie wypowiedź ministra sportu i turystyki Adama Giersza o zmianach w strukturach resortu i polityce, by sport paraolimpijski był na takich samych zasadach jak olimpijski.

– Dążymy do tego, aby wszyscy zawodnicy, bez żadnego podziału, mieli takie same warunki przygotowań do startów. Stąd też sport osób niepełnosprawnych zostanie przeniesiony z departamentu sportu powszechnego do wyczynowego – poinformował Giersz.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski podkreślił wagę osób przyjaznych sportowcom niepełnosprawnym. – My potrzebujemy takich ludzi, którzy będą nam życzliwi, którzy będą nas wspierać, także materialnie, gdyż środki z budżetu państwa nie wystarczą na wszystkie potrzeby.

Powitał też w gronie ambasadorów sportu paraolimpijskiego nowe osoby: liderkę światowego rankingu tenisistek Caroline Wozniacki oraz jej ojca i trenera Piotra, wiceprezesa grupy Aviva Dominikę Kraśko-Białek oraz komentatora sportowego Macieja Iwańskiego.

Gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia oraz życzenia dalszych sukcesów przekazała od pary prezydenckiej podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Irena Wójcicka.

Uroczystość w Teatrze Polskim uświetniły występy Janusza Radka, Eweliny Flinty, Moniki Kuszyńskiej (wokalistka zespołu Varius Manx miała poważny wypadek samochodowy i jest sparaliżowana od pasa w dół) oraz Justyny Steczkowskiej, która ponadto zaskoczyła sportowców i gości autorską wystawą fotograficzną o tematyce paraolimpijskiej.

Najlepsi sportowcy roku 2010 według kapituły Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego:
1. Katarzyna Rogowiec (Start Nowy Sącz) – brązowy medal Igrzysk Paraolimpijskich Vancouver 2010 w narciarstwie biegowym na dystansie 15 km
2. Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) – dwa złote medale mistrzostw świata w tenisie stołowym Korea 2010 w klasie open i klasie 10 oraz brązowy medal drużynowo w klasie 9-10 (razem z Małgorzatą Jankowską)
3. Joanna Mendak (IKS AWF Warszawa) – złoty medal mistrzostw świata w pływaniu Holandia 2010 na 100 m stylem motylkowym, srebrny na 200 m zmiennym i brązowy na 50 m dowolnym w klasie S12
4. Arkadiusz Skrzypiński (Start Vobis Szczecin) – złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie szosowym Kanada 2010 w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii handbike (rower napędzany ręcznie)
5. Dariusz Pender (IKS AWF Warszawa) – srebrny medal mistrzostw świata w szermierce na wózkach Francja 2010 w szpadzie w kategorii A, srebrny medal drużynowo w szpadzie
6. Katarzyna Marszał (IKS AWF Warszawa) – złoty medal mistrzostw świata w tenisie stołowym Korea 2010 w klasie 6
7. Justyna Kozdryk (Start Radom) – srebrny medal mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów Malezja 2010 w wyciskaniu sztangi w pozycji leżącej w kategorii do 44 kg
8. Jacek Czech (Start Tarnobrzeg) – trzy srebrne medale mistrzostw świata w pływaniu Holandia 2010 - na 50 m stylem dowolnym w klasie S2, na 100 m dowolnym w klasie S2 i na 50 m grzbietowym w klasie S2
9. Marcin Skrzynecki (IKS AWF Warszawa) i Piotr Grudzień (Start Zielona Góra) – złoty medal mistrzostw świata w tenisie stołowym Korea 2010 w turnieju drużynowym w klasie 8 oraz srebrny medal - Skrzynecki, brązowy - Grudzień
10. Tomasz Hamerlak (Start Bielsko-Biała) – złoty medal mistrzostw Europy Holandia 2010 w wyścigu na wózkach na dystansie 1500 m w klasie T54 i dwa srebrne na 800 m (klasa T53/54) i 5000 m (klasa T54)

Wyróżnienia:

  • Odkrycie roku – Anna Harkowska (FizjoTech Warszawa) – dwa srebrne medale mistrzostw świata w kolarstwie szosowym Kanada 2010 w wyścigu ze startu wspólnego i w jeździe na czas w klasie C5
  • za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu – Karolina Hamer (Start Katowice) – dwa srebrne medale mistrzostw świata w pływaniu Holandia 2010 na 50 m stylem grzbietowym w klasie S4 i na 150 m zmiennym w klasie SM4
  • wielkie powroty – Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa) – srebrny medal mistrzostw świata w tenisie stołowym Korea 2010 w klasie 9 oraz brązowy drużynowo w klasie 9-10
  • osiągnięcia sportowe w konkurencjach nie objętych programem Igrzysk Paraolimpijskich – Wojciech Kosowski (Start Białystok) – złoty medal mistrzostw świata w strzelectwie Chorwacja 2010 w konkurencji FTP oraz brązowy drużynowo w konkurencji P4 w pistolecie dowolnym 60
  • Wyróżnienia sponsorów: Warsaw Airport Port-Hotel, grupa Aviva, Rynek Hurtowy Bronisze, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.