Sam Masters
Australia
2

Dudek wicemistrzem świata, tytuł dla Doyle'a

Patryk Dudek w swoim debiutanckim sezonie w Grand Prix sięgnął po tytuł wicemistrza świata. Triumfatorem cyklu został po raz pierwszy w karierze Jason Doyle, który wygrał także ostatnią rundę – Grand Prix Australii. Trzecie miejsce w Melbourne zajął Bartosz Zmarzlik.
Patryk Dudek (fot. PAP)

Zobacz relację tekstową z GP Australii w Melbourne

Bartosz Zmarzlik (fot. PAP) Dudek został najlepszym debiutantem w historii cyklu Grand Prix. Wcześniej żaden żużlowiec w pierwszym roku startów jako stały uczestnik nie zdołał sięgnąć po srebrny lub złoty medal.

25-letni Polak miał także szanse na triumf w sobotnich zawodach. W finale toczył walkę o zwycięstwo z Doyle'm. Niestety z powodu defektu nie zdołał ukończyć biegu.

Drugi w finale był Tai Woffinden. Ostatecznie to Brytyjczyk sięgnął po brązowy medal. Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej MŚ zajęli Maciej Janowski i Zmarzlik.

Jason Doyle (fot. Getty Images) Doyle to szósty Australijczyk w historii, który został mistrzem świata. Wcześniej dokonali tego Chris Holder, Jason Crump, Jack Young, Bluey Wilkinson i Lionel Van Praag.

Australijczyk przypieczętował tytuł zwyciężając w 10. biegu zawodów. Ostatecznie Dudka wyprzedził w klasyfikacji generalnej o 18 punktów.

To coś niesamowitego i nie potrafię w to uwierzyć. Trzy tygodnie poprzedzające sobotnie zawody były dla mnie trudne. Źle spałem. Jednak nie obliczałem ilu punktów mi potrzeba do tytułu. Zdawałem sobie sprawę z przewagi, ale musiałem być skupiony do końca – powiedział Doyle na oficjalnej konferencji prasowej.

Oprócz tej dwójki zapewniony udział w przyszłorocznym cyklu mają Woffinden, Janowski, Zmarzlik, Rosjanin Emil Sajfudtinow, Słoweniec Matej Zagar i Frederik Lindgren.

Sezon na 11. miejscu zakończył Piotr Pawlicki. Występu w Melbourne nie będzie dobrze wspominał. Zdobył tylko dwa punkty, a z powodu urazu zrezygnował z dalszej jazdy po swoim czwartym starcie.

Żużlowiec Fogo Unii Leszno pożegnał się z cyklem. W 2018 roku stałym uczestnikiem Grand Prix będzie za to jego brat Przemysław.