Bezbramkowy remis ze Szwecją w rewanżowym meczu barażowym przesądził, że Włochów zabraknie w finałach mistrzostw świata w Rosji. Zaraz po meczu zapłakany Gianluigi Buffon ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. Choć osiągnął najważniejszy sukces – mistrzostwo świata – wielokrotnie miał pecha – przez kontuzje, słabo grających kolegów, a nawet sędziów...
Na początek o najmilszym wspomnieniu Buffona. Sukces w 2006 roku udało się osiągnąć mimo tego, że przed turniejem atmosfera nie była najlepsza – od maja we włoskiej piłce była afera Calciopoli, w wyniku której niedługo po mundialu Juventus został zdegradowany do Serie B.
Mundial jak ze snów
MŚ w Niemczech to jedyny wielki turniej z jego udziałem, który od początku do końca poszedł po myśli Włochów. Wygrali grupę, mieli szczęście w 1/8 finału z Australią, którą zwyciężyli 1:0 dzięki wątpliwemu rzutowi karnemu w doliczonym czasie drugiej połowy. W ćwierćfinale trafili na niezbyt wymagającą Ukrainę, którą pokonali 3:0. W półfinale zagrali niezapomniany mecz z Niemcami w Dortmundzie, wygrany 2:0 po dogrywce. W finale po rzutach karnych okazali się lepsi od Francji i zdobyli czwarte w historii mistrzostwo świata.
Co prawda żadnej jedenastki w decydującym spotkaniu nie obronił, ale w pamięci kibiców pozostaje jego interwencja w dogrywce po uderzeniu głową Zinedine'a Zidane'a. Był również blisko Złotej Piłki – wyprzedził go tylko Fabio Cannavaro. Jak się później okazało, berliński finał był ostatnim występem Buffona w meczu fazy pucharowej mundialu.
Debiut na śniegu i nauka we Francji
Cofnijmy się do 29 października 1997 roku. Mecz barażowy o udział w MŚ Rosja – Włochy. Spotkanie rozegrane zostało w Moskwie przy padającym śniegu. W 32. minucie, przy stanie 0:0 kontuzjowanego Gianlukę Pagliukę, który zderzył się z rywalem, zastąpił dziewiętnastoletni bramkarz Parmy – Gianluigi Buffon. Czystego konta nie zachował. Nie można mieć jednak do niego pretensji – nie miał szans przy samobójczym trafieniu Fabio Cannavaro. Wcześniej bramkę do Włochów zdobył Christian Vieri. Po wyjazdowym 1:1, Włosi wygrali u siebie 1:0 i awansowali na mundial.
Pojechał do Francji, jednak na boisku się nie pojawił. Niekwestionowanym numerem jeden był Pagliuca. Włosi odpadli po rzutach karnych w ćwierćfinale z Francuzami, późniejszymi mistrzami świata.
Kontuzje, które go nie złamały
Czas Buffona przyszedł już po mundialu 1998, w eliminacjach mistrzostw Europy w Belgii i Holandii. Pierwszy raz zagrał w reprezentacji od początku w meczu 2. kolejki ze Szwajcarią. Do końca eliminacji wystąpił we wszystkich spotkaniach i wszystko wskazywało na to, że będzie jednym z objawień Euro.
Miał jednak pecha. W 55. minucie ostatniego sparingu przed turniejem złamał rękę. W ME zastąpił go Francesco Toldo, który zaprezentował się świetnie – zapisał się w pamięci kibiców przede wszystkim półfinałowym meczem z Holandią. Obronił trzy karne – w tym dwa w serii jedenastek, po której Włosi awansowali do finału. W decydującym meczu, w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2 z Francją. Toldo został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju.
Mimo doskonałej postawy na Euro nie zagrzał miejsca. Buffon powrócił między słupki reprezentacji gdy tylko doszedł do pełni zdrowia.
Demony z 2000 roku powróciły dziesięć lat później. Tym razem doznał kontuzji już podczas turnieju w RPA. Zagrał tylko w pierwszej połowie zremisowanego 1:1 meczu z Paragwajem. Uraz kręgosłupa wyłączył go z gry na kilka miesięcy. Na domiar złego Italia zakończyła rywalizację po fazie grupowej – za plecami Paragwaju i Słowacji. Z grupy nie wyszła także cztery lata później w Brazylii.
"Drukarz" z Ekwadoru, skandynawski pakt i hiszpańskie przekleństwo
Występy w wielkich turniejach obfitowały również w inne frustrujące wydarzenia. W 2002 roku na mundialu w Korei Płd. i Japonii Włosi zagrali w grupie G, w której nie zachwycali – jedyne zwycięstwo odnieśli w debiucie Buffona w MŚ – 2:0 z Ekwadorem. W grupie zajęli drugie miejsce za Meksykiem.
Z rywalizacji odpadli w 1/8 finału po skandalicznym meczu z Koreą, przegranym 1:2 po dogrywce. Gospodarzom pomagał jak mógł sędzia Byron Moreno. Buffon obronił w tamtym meczu rzut karny, ale to nie wystarczyło. Ekwadorczyk niesłusznie nie uznał złotego gola Damiano Tommasiego w dogrywce i pokazał czerwoną kartkę Francesco Tottiemu. Po złotym golu Jung-Hwan Ahna w 118. minucie awansowali zawodnicy Guusa Hiddinka...
Uczucie bezsilności towarzyszyło mu także na Euro 2004 w Portugalii. Włosi w pierwszych dwóch meczach zremisowali z Danią i Szwecją. Do awansu potrzebowali nie tylko zwycięstwa z Bułgarią, ale i korzystnego wyniku w rywalizacji skandynawskich drużyn. Tam padł remis 2:2, urządzający strony kosztem Italii.
Najważniejszą serię rzutów karnych wygrał w finale MŚ 2006. W ten sposób jego drużyna kilkukrotnie żegnała się z wielkimi turniejami, tak jak np. w 2008 roku. Mistrzowie świata byli naturalnym kandydatem do triumfu w ME w Austrii i Szwajcarii. W ćwierćfinale trafili na Hiszpanię, która, po bezbramkowym remisie, lepiej wykorzystała jedenastki.
Drugi, i jak się okazało – ostatni, finał w reprezentacyjnej karierze rozegrał w 2012 roku. Po raz kolejny na drodze do triumfu na Euro stanęli jednak Hiszpanie, którzy w decydującym spotkaniu pokonali Włochów 4:0. Ostatni wielki turniej w karierze Buffona to ME we Francji. W końcu udało się mu pokonać Hiszpanię (2:0 w 1/8 finału), ale na drodze do medalu stanęli Niemcy, którzy wygrali po dramatycznej serii rzutów karnych.
Występ w finałach MŚ w Rosji miał być ukoronowaniem kariery. Stałby się pierwszym w historii mundiali, który pojechał na sześć turniejów. Rekordu nie będzie...
Bilans w reprezentacji Włoch:
175 meczów
114 puszczonych goli
61 meczów bez straconego gola
Wielkie turnieje:
Mistrzostwa świata: 5 razy (1998, 2002, 2006, 2010, 2014), 14 meczów
Mistrzostwa Europy: 4 razy (2004, 2008, 2012, 2016), 17 meczów
Sukcesy:
Mistrzostwo świata 2006
Wicemistrzostwo Europy 2012
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.