3
:
2
2:0
32'Robert Lewandowski
45'Kamil Grosicki
90'Piotr Zieliński
5 Hyun-Soo Jang
20 Min-Jae Kim 38'
14 Łukasz Teodorczyk 46'
15 Min-Woo Kim

"Złoty" strzał Zielińskiego. Zwroty akcji na Śląskim

Piłkarska reprezentacja Polski wróciła po niespełna dziewięciu latach na Stadion Śląski w Chorzowie. Był to powrót udany – biało-czerwoni wygrali 3:2. Zwycięskiego gola w doliczonym czasie zdobył Piotr Zieliński.
Mecz towarzyski: Polska – Korea Płd. (skrót)
Piotr Zieliński (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Kownacki dał wygraną. Polska bliżej Euro U21

USTAWIENIE

Adam Nawałka konsekwentnie, po raz czwarty w meczu towarzyskim ustawił zespół w systemie 1-3-4-3 i to pierwsza wygrana w tym ustawieniu. W wyjściowym składzie trójkę środkowych obrońców stworzyli Łukasz Piszczek, Kamil Glik i Michał Pazdan.

BOHATER

W pierwszej połowie znakomicie spisał się duet Robert Lewandowski – Kamil Grosicki. Pierwszy strzelił gola, ale nie wykorzystał też dwóch dobrych okazji. Natomiast "Grosik" do bramki dołożył asystę. Na miano bohatera zasłużył jednak Piotr Zieliński, który w doliczonym czasie dał Polakom zwycięstwo.

ISTOTNE WYBORY SELEKCJONERA

Od początku zagrał Taras Romanczuk, który niedawno otrzymał polski paszport. Tym samym piłkarz Jagiellonii Białystok zadebiutował w reprezentacji Polski. Trener Nawałka – tak jak w meczu z Nigerią (0:1) – dał zagrać po 45 minut dwóm bramkarzom. Szanse dostali Wojciech Szczęsny i Łukasz Skorupski. Lewandowski zagrał tylko w pierwszej połowie. Po zmianie stron zastąpił go Łukasz Teodorczyk.

Polska – Korea Płd. 1:0: gol Lewandowskiego

JAK PADŁY BRAMKI?

1:0 (32') Grosicki idealnie dośrodkował prawą nogą z lewej strony, Lewandowski umiejętnie ustawił głowę i pokonał bramkarza.
2:0 (45') Zieliński świetnie przepuścił piłkę do Mączyńskiego, ten prostopadle podał do Grosickiego, który w sytuacji sam na sam kopnął lewą nogą i trafił do bramki.
2:1 (85') Chang-Min Lee zdecydował się na kopnięcie z dystansu. Piłka poleciała po ziemi w róg bramki. Skorupski był bez szans.
2:2 (87') Joo-Ho Park był w polu karnym i znakomicie odegrał do Hee-Chan Hwanga, który tylko dostawił nogę.
3:2 (90+2') Wydawało się, że mecz zakończy się remisem, ale sprawy w swoje nogi wziął Zieliński. Mimo zmęczenia, znakomicie kopnął lewą nogą z szesnastu metrów i zaskoczył bramkarza.

WAŻNE MOMENTY

11' Zieliński świetnie zauważył Lewandowskiego, ale kapitan źle przyjął piłkę w polu karnym i nie zdołał oddać strzału.
23' Grosicki zszedł na prawą stronę, zacentrował przed bramkę, Lewandowski soczyście uderzył głową, lecz Seung-Gyu Kim doskonale obronił.
31' Heung-Min Son przejął piłkę na środku boiska, popędził na bramkę i kopnął z 16. metrów. Wojciech Szczęsny spokojnie chwycił piłkę.
39' Lewandowski wywalczył piłkę na połowie rywala. Był faulowany, ale przejął ją Zieliński i przekazał Grosickiemu, który wyszedł sam na sam, ale trafił wprost w bramkarza.
41' Son ostro zacentrował, Szczęsny wypuścił piłkę z rąk, ale zaasekurował go Taras Romanczuk.
44' Hwang miał szansę, ale za mocno wypuścił piłkę i Szczęsny ją złapał.
48' Jae-Sung Lee doszedł do piłki po błędzie Thiago Cionka, ale Łukasz Skorupski wygrał pojedynek z rywalem.
55' Son kopnął mocno zza pola karnego. Piłka przeleciała kilka metrów nad poprzeczką.
77' Arkadiusz Milik przyjął piłkę w polu karnym, odwrócił się i kopnął lewą nogą. Obok bramki.

Polska – Korea Płd. 3:2: gol Zielińskiego
Polska – Korea Płd. 2:2: gol Hee-Chana
Polska – Korea Płd. 2:1: gol Chang-Mina
Polska – Korea Płd. 2:0: gol Grosickiego