tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

60-kilogramowy "Czołg". Boks uratował go przed ulicą

W walce wieczoru gali w Nowym Jorku Adrien Broner zmierzy się z Jessie Vargasem, ale wielu amerykańskich kibiców czeka na pojedynek Gervonta Daviesa. Utalentowany 23-latek ma być gwiazdą pokroju Floyda Mayweathera Jr i jeśli w nocy z soboty na niedzielę pokona Jesusa Cuellara, to w kolejnym pojedynku może się zmierzyć z samym Wasylem Łomaczenką. Transmisja od 2:10 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport.
Anioł kontra wcielony diabeł. Wielki boks w TVP
Gervonta Davis (z lewej, fot. Getty Images)

PIĘŚCIARSKA UCZTA W NOWYM JORKU W TVP SPORT, SPORT.TVP.PL I APLIKACJI

Davis wywalczył tytuł mistrza świata w wadze super piórkowej w styczniu zeszłego roku. Amerykanin pokonał Jose Pedrazę, a potem w maju bez kłopotu w pierwszej obronie rozprawił się z Liamem Walshem. W sierpniu w równie efektowny sposób wygrał z Francisco Fonsecą, jednak stracił pas federacji IBF. Powód? Przekroczył limit kategorii (130 funtów, 58,97 kg). Mimo to postanowił w niej zostać i w nocy z soboty na niedzielę powalczy o wakujący pas WBA Regular.

Pełnoprawnym mistrzem tej federacji pozostanie Alberto Machado, jednak nie to w tym pojedynku będzie najważniejsze. Coraz głośniej mówi się bowiem, że jeszcze w tym roku Davis zmierzy się z Łomaczenką. Warunki są dwa – Amerykanin musi pokonać Cuellara, a Ukrainiec w maju Jorge Linaresa. Kibice za oceanem już teraz nie mają jednak złudzeń, że to ich rodak zwyciężyłby w tym starciu pięściarskich wirtuozów.

Davis z 19 wygranych walk, 18 zakończył przed czasem, a to w niższych kategoriach jest rzadko spotykane. Nic więc zatem dziwnego, że mimo niespełna 60 kilogramów zyskał przydomek "Czołg". Zresztą Amerykanie uwielbiają takie historie – to właśnie boks sprawił, że ich nowy pupil na dobre nie wylądował na ulicy i nie wdał się w gangsterskie porachunki.

W wieku pięciu lat został zabrany z rodzinnego domu – matka i ojciec każdy zarobiony grosz wydawali na narkotyki. Młody Davis tułał się między krewnymi, a domami zastępczymi. Nowe miejsce na Ziemi znalazł w Upton Boxing Center – ośrodku bokserskim jakich w USA jest mnóstwo. Dla Gervonta, który urodził się z Sandtown-Winchester, dzielnicy Baltimore z największą przestępczością w mieście, to była jedyna szansa, by nie skończyć jak wielu jego kolegów – za kratami lub na cmentarzu.

Na razie mu się to udaje, a najwięcej zawdzięcza Calvinowi Fordowi. Trener Davisa za wymuszanie haraczy i handel narkotykami spędził w więzieniu dziesięć lat – tam nauczył się boksu i po wyjściu na wolność za punkt honoru postawił sobie, że zrobi wszystko, by uratować przed "ulicą" jak największą liczbę młodych. W efekcie to właśnie Ford został pierwowzorem trenera z bardzo popularnego serialu HBO "The Wire", który opowiada o starciach policji z gangsterami w Baltimore.

Drugą osobą, której Davis wiele zawdzięcza, jest Mayweather. To legendarny Amerykanin postanowił przygarnąć go pod swoje skrzydła i jak na razie 23-latek może być zadowolony.

Odkąd podpisałem kontrakt z Floydem, czuję, że wszystko dzieje się bardzo szybko. Kręci mnie to strasznie, chciałbym walczyć z najlepszymi i zgarnąć jak najwięcej tytułów. Chcę być taki jak Floyd, chcę być królem tak długo, jak on. Też będę niepokonany – zaznaczył "Czołg".

Davisowi, podobnie jak Mayweatherowi, nie brakuje wiary we własne umiejętności. – Jestem najlepiej wyszkolonym i najefektowniej boksującym pięściarzem na świecie. W tym roku to potwierdzę. Czeka mnie walka prawdopodobnie z najtrudniejszym rywalem w mojej dotychczasowej karierze. Będę dobrze przygotowany – zakończył.

Broner vs Vargas. "To będzie wielkie widowisko"
Maciej Sulęcki: ta walka może zmienić moje życie
Szpilka: 28 kwietnia Sulęcki wystrzeli z formą
Sulęcki odleciał do Nowego Jorku. Walka z Jacobsem zbliża się wielkimi krokami!

podobne informacje

Wojna na wyniszczenie! Broner z Vargasem na remis

Pięściarska uczta w Nowym Jorku: Broner vs Vargas w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji [TRANSMISJA]