Tenisiści stołowi Karolina Pęk (klasa 9) i Patryk Chojnowski (10) zwyciężyli w turnieju World Touru niepełnosprawnych w COS OPO "Cetniewo" we Władysławowie. Drugie miejsce zajęli Rafał Czuper (2) i Maksym Chudzicki (7). Na podium stanęło wielu medalistów paraolimpiady.
Z grona triumfatorów igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016 rok) zwyciężyli: Francuz Fabien Lamirault (2), Turek Abdullah Ozturk (4) i Belg Laurenc Devos (9). Z kolei Węgier Peter Palos, który był najlepszy na paraolimpiadzie w Atenach (2004) i Londynie (2012), a w Rio wywalczył brąz, nie miał sobie równych w zawodach ITTF Fa20 Para Polish Open w klasie 11.
Mistrz z Londynu i wicemistrz z Rio – Chojnowski (KSI Start Szczecin), który przez osiem lat rywalizacji wśród niepełnosprawnych przegrał tylko jedną grę, niespodziewanie miał kłopoty w finale z Ivanem Karabecem. Przegrywał 0:2 w setach i 8:10 w trzecim i Czech miał dwa meczbole.
– Nigdy wcześniej nie byłem w takiej sytuacji w turniejach niepełnosprawnych. Muszę przyznać, że broniąc meczbole wcale nie zagrałem świetnych akcji, po prostu rywal "podpalił się" i psuł piłkę po piłce. Wygrałem 12:10, a czwartego i piątego seta kontrolowałem, zwyciężałem dwukrotnie do 6. Byłem zaskoczony, że Karabec rozegrał takie spotkanie, to jego życiowy występ. Wcześniej walczyłem z nim kilkanaście razy i przegrałem... jednego seta – powiedział Chojnowski, który jest mistrzem Polski w tenisie stołowym pełnosprawnych i niedawno uczestniczył w mistrzostwach świata w Budapeszcie.
Natomiast brązowa medalistka z Rio – Pęk (KS Bronowianka Kraków) w decydującym pojedynku kl. 9 pokonała Niemkę Lenę Kramm 3:1. Na trzeciej pozycji uplasowała się Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa).
W rywalizacji zawodników na wózkach Czuper (PSSON Start Białystok) przegrał w finale z Lamirault 1:3. Wcześniej Polak uległ mu w kilku finałach, m.in. igrzysk paraolimpijskich w Rio i mistrzostw Europy w 2014 roku.
Do finału klasy 7 dotarł Chudzicki (KS Bronowianka Kraków), który przegrał z Hiszpanem Jordim Moralesem 1:3. Natomiast Chudzicki w półfinale wygrał z Michałem Deigslerem (ZSN Start Skierniewice) 3:1.
Trzecie lokaty, poza Deigslerem, zajęli także: klasa 4 – Krzysztof Żyłka (IKS Jezioro Tarnobrzeg), klasy 1-2 – Dorota Bucław (IKS AWF Warszawa), klasa 6 – Katarzyna Marszał (IKS AWF Warszawa), klasa 11 – Krystyna Łysiak (UKS Dziesiątka Nowa Sól). Wśród kobiet w tych klasach najlepsze były Rosjanki, odpowiednio Nadieżda Puszpaszewa, Raisa Czebanika i Jelena Prokofiejewa.
– To był bardzo dobry występ naszych reprezentantów, nie zawiedli faworyci jak Chojnowski, Pęk i Czuper, chociaż Rafał znów w finale nie sprostał Lamirault. Niespodziankę sprawił Chudzicki i niewiele zabrakło, aby ona była jeszcze większa, gdyż prowadził w każdym secie gry finałowej z mistrzem świata Moralesem. Zaskoczeniem na plus jest trzecia lokata w tej klasie Deigslera – powiedział trener kadry Andrzej Ochal.
Nie startowała multimedalistka paraolimpiad Natalia Partyka, która przebywa na zgrupowaniu w Chinach z reprezentacją pingpongistek.
Poza Chojnowskim i Palosem, w imprezach pełnosprawnych gra np. 18-letni Laurenc Devos. Jego brat Robin występował w polskiej superlidze w Morlinach Ostróda w latach 2015-2017.
World Tour niepełnosprawnych wrócił do Polski po 10-letniej przerwie.
W tym sezonie głównymi zawodami będą ME w szwedzkim Helsingborgu w dniach 16-21 września, z udziałem m.in. Partyki i Chojnowskiego.