Uliczny tor w Singapurze jest przez kierowców uważany za trudniejszy niż Monaco. Grand Prix Singapuru jest pierwszym wyścigiem Formuły 1 rozgrywanym w nocy, przy sztucznym oświetleniu.
Historia
Formuła 1 zagościła w Singapurze dopiero w 2008 roku, ale wyścigi o Grand Prix Singapuru odbywały się już wcześniej. W latach 60-tych, po ulicznym torze na Thompson Road ścigali się zawodnicy Formula Libre, czyli formuły bez ograniczeń. Wśród pojazdów różnych klasy pojawiały się także bolidy Formuły 1. Wyścigi te początkowo nosiły nazwę GP Orientu, później GP Malezji. Od 1965 roku, po uzyskaniu przez Singapur niepodległości zmieniono nazwę na Grand Prix Singapuru. Ostatni wyścig na Thompson Road odbył się w 1973 roku.
W 2007 roku władze Singapuru ogłosiły, że od 2008 roku ich kraj będzie gościć Formułę 1. Budowa toru wyścigowego była częścią strategii rozwoju dzielnicy Marina Bay. Na ulicach w tej części miasta wytyczono 5-kilomerową trasę, która składa się z 23 zakrętów. Wybudowano też stały kompleks garaży i trybun w okolicach prostej startowej.
Organizatorzy Grand Prix Singapuru jako pierwsi w historii F1 podjęli się przeprowadzenia wyścigu w nocy. Nad torem zainstalowano specjalnie zaprojektowany system oświetlenia, który składa się z 1500 reflektorów. Światło które generują jest tak mocne, że niektórzy kierowcy stosują przyciemniane wizjery w swoich kaskach.
Tor
Tor Marina Bay jest jednym z najbardziej krętych obiektów w kalendarzy Formuły 1. Jedynie uliczny tor w Walencji ma więcej zakrętów. Liczne zakręty i krótkie proste sprawiają, że tor jest bardzo wymagający fizycznie.
Kierowcy skarżą się też na bardzo wyboistą nawierzchnię i zbyt wysokie krawężniki. Szczególnie dotyczy to szykany w zakręcie numer 10. W inauguracyjnym wyścigu w 2008 zdarzało się, że bolidy wzbijały się w powietrze wjeżdżając na krawężniki. W kolejnych latach cały zakręt i krawężniki zostały zmodyfikowane.
Tor w Singapurze wymaga maksymalnej siły docisku, bolidy muszą też być stabilne, szczególnie na nierównościach. Przyczepność znacząco poprawia się w trakcie weekendu.
Dla kierowców problemem może być harmonogram zawodów. Sesje treningowe, kwalifikacje i wyścigi odbywają się w godzinach nocnych. Aby poradzić sobie z tym poradzić, większość zawodników układa swój porządek dnia według czasu europejskiego.
Grand Prix Singapuru 2011
Jedno okrążenie toru Marina Bay ma długość 5,1 kilometra. W trakcie wyścigu zawodnicy pokonują tor 61 razy, co daje łączny dystans 310 kilometrów. Wyścig w Singapurze jest najdłuższy w sezonie – kierowcy jeżdżą niemal przez dwie godziny.
Pirelli dostarczy na wyścig opony miękkie (żółte) i super-miękkie (czerwone). Do zespołu sędziowskiego dołączy Heinz-Harald Frentzen. Niemiecki kierowca startował m.in. dla Williamsa, Jordana i Saubera.
Podobnie jak w Malezji, gorący i wilgotny klimat Singapuru utrudnia życie kierowcom. Na tegoroczny wyścig mogą mieć wpływ pożary lasów w Indonezji – nad miastem unosi się mgła z dymu przywianego przez wiatry. Prognozy pogody przewidują deszczowy weekend.
Czytaj też: F1: Renault zapowiada powrót do czołówki
Zwycięzcy Grand Prix Singapuru:
2010 Fernando Alonso (Hiszpania/Ferrari) 2009 Lewis Hamilton (Wlk. Brytania/McLaren-Mercedes) 2008 Fernando Alonso (Hiszpania/Renault)
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.