tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
Wydarzenia
Wideo
Wydarzenia
  • Wydarzenia
  • Wideo
POLACY BEZ MEDALU
ZŁOTE DRUŻYNY
SREBRO WŁOSZCZOWSKIEJ
HALO, TU RIO
Historia igrzysk
Londyn 2012
Polskie medale
  • Tomasz Majewskilekkoatletyka
  • Adrian Zielińskipodnoszenie ciężarów
  • Sylwia Bogackastrzelectwo
  • Anita Włodarczyklekkoatletyka
  • Magdalena Fularczyk,
    Julia Michalska
    wioślarstwo
  • Damian Janikowskizapasy
  • Bartłomiej Bonkpodnoszenie ciężarów
  • Przemysław Miarczyńskiżeglarstwo
  • Zofia Noceti-Klepackażeglarstwo
  • Karolina Naja,
    Beata Mikołajczyk
    kajakarstwo
Igrzyska olimpijskie w Londynie – polskie medale
Najpiękniejsze momenty IO w Londynie!
Igrzyska dzień po dniu – najpiękniejsze momenty...
Pekin 2008
Polskie medale
  • Tomasz Majewskilekkoatletyka
  • Konrad Wasielewski,
    Marek Kolbowicz,
    Michał Jeliński,
    Adam Korol
    wioślarstwo
  • Leszek Blanikgimnastyka
  • Tomasz Motyka,
    Adam Wiercioch,
    Radosław Zawrotniak,
    Robert Andrzejuk
    szermierka
  • Łukasz Pawłowski,
    Bartłomiej Pawełczak,
    Miłosz Bernatajtys,
    Paweł Rańda
    wioślarstwo
  • Szymon Kołeckipodnoszenie ciężarów
  • Piotr Małachowskilekkoatletyka
  • Maja Włoszczowskakolarstwo
  • Aneta Konieczna,
    Beata Mikołajczyk
    kajakarstwo
  • Agnieszka Wieszczekzapasy
Złote momenty: Leszek Blanik
Złote momenty: mistrzowskie pchnięcia Majewskiego
Ateny 2004
Polskie medale
  • Otylia Jędrzejczakpływanie
  • Robert Korzeniowskichód na 50 km
  • Tomasz Kucharski,
    Robert Sycz
    wioślarstwo
  • Otylia Jędrzejczakpływanie, 100 m stylem motylkowym
  • Otylia Jędrzejczakpływanie, 400 m stylem dowolnym
  • Sylwia Gruchałaszermierka
  • Mateusz Kusznierewiczżeglarstwo
  • Anna Rogowskaskok o tyczce
  • Agata Wróbelpodnoszenie ciężarów
  • Aneta Pastuszka,
    Beata Sokołowska-Kulesza
    kajakarstwo
Złote momenty: Otylia Jędrzejczak
Sydney 2000
Polskie medale
  • Robert Korzeniowskichód na 20 km
  • Robert Korzeniowskichód na 50 km
  • Renata Mauer-Różańskastrzelectwo
  • Kamila Skolimowskarzut młotem
  • Szymon Ziółkowskirzut młotem
  • Tomasz Kucharski,
    Robert Sycz
    wioślarstwo
  • Szymon Kołeckipodnoszenie ciężarów
  • Agata Wróbelpodnoszenie ciężarów
  • Paweł Baraszkiewicz,
    Daniel Jędraszko
    kajakarstwo-kanadyjki
  • Krzysztof Kołomański,
    Michał Staniszewski
    kajakarstwo górskie-kanadyjki
  • Sylwia Gruchała,
    Magdalena Mroczkiewicz,
    Anna Rybicka,
    Barbara Wolnicka
    szermierka
  • Leszek Blanikgimnastyka
  • Beata Sokołowska-Kulesza,
    Aneta Pastuszka
    kajakarstwo
  • Dariusz Białkowski,
    Grzegorz Kotowicz,
    Adam Seroczyński,
    Marek Witkowski
    kajakarstwo
Złote momenty: Korzeniowski wszedł na najwyższy stopień podium
Złote momenty: juniorka podbiła Sydney
Atlanta 1996
Polskie medale
  • Robert Korzeniowskichód na 50 km
  • Mateusz Kusznierewiczżeglarstwo
  • Renata Mauerstrzelectwo
  • Paweł Nastulajudo
  • Ryszard Wolnyzapasy
  • Andrzej Wrońskizapasy
  • Włodzimierz Zawadzkizapasy
  • Jacek Fafińskizapasy
  • Artur Partykaskok wzwyż
  • Mirosław Rzepkowskistrzelectwo
  • Aneta Szczepańskajudo
  • Piotr Kiełpikowski,
    Adam Krzesiński,
    Jarosław Rodzewicz,
    Ryszard Sobczak
    szermierka
  • Andrzej Cofalikpodnoszenie ciężarów
  • Piotr Markiewiczkajakarstwo
  • Renata Mauerstrzelectwo
  • Józef Traczzapasy
  • Iwona Dzięcioł,
    Katarzyna Klata,
    Joanna Nowicka
    łucznictwo
Złote momenty: Andrzej Wroński
Złote momenty: piękny sen Nastuli
Złote momenty: Renata Mauer
Barcelona 1992
Polskie medale
  • Waldemar Legieńjudo
  • Arkadiusz Skrzypaszekpięciobój nowoczesny
  • Maciej Czyżowicz,
    Dariusz Goździak,
    Arkadiusz Skrzypaszek
    pięciobój nowoczesny
  • Krzysztof Siemionpodnoszenie ciężarów
  • Piotr Stępieńzapasy
  • Rafał Szukałapływanie
  • Józef Traczzapasy
  • Maciej Freimut,
    Wojciech Kurpiewski
    kajakarstwo
  • Dariusz Adamczuk,
    Marek Bajor,
    Jerzy Brzęczek,
    Dariusz Gęsior,
    Marcin Jałocha,
    Andrzej Juskowiak,
    Aleksander Kłak,
    Andrzej Kobylański,
    Dariusz Koseła,
    Wojciech Kowalczyk,
    Marek Koźmiński,
    Tomasz Łapiński,
    Grzegorz Mielcarski,
    Arkadiusz Onyszko,
    Ryszard Staniek,
    Dariusz Szubert,
    Piotr Świerczewski,
    Mirosław Waligóra,
    Tomasz Wałdoch,
    Tomasz Wieszczycki
    piłka nożna
  • Wojciech Bartnikboks
  • Kajetan Broniewskiwioślarstwo
  • Izabela Dylewskakajakarstwo
  • Małgorzata Książkiewiczstrzelectwo
  • Waldemar Malakpodnoszenie ciężarów
  • Artur Partykaskok wzwyż
  • Sergiusz Wołczanieckipodnoszenie ciężarów
  • Dariusz Białkowski,
    Grzegorz Kotowicz
    kajakarstwo
  • Wojciech Jankowski,
    Maciej Łasicki,
    Jacek Streich,
    Tomasz Tomiak,
    Michał Cieślak
    wioślarstwo
  • Piotr Kiełpikowski,
    Adam Krzesiński,
    Cezary Siess,
    Ryszard Sobczak,
    Marian Sypniewski
    szermierka
Biało-czerwone jedenastki: Polska – Hiszpania 2:3
Złote momenty: heroiczny bieg Redmonda
Seul 1988
Polskie medale
  • Waldemar Legieńjudo
  • Andrzej Wrońskizapasy
  • Andrzej Głąbzapasy
  • Janusz Olechszermierka
  • Janusz Pawłowskijudo
  • Marek Dopierała,
    Marek Łbik
    kajakarstwo-kanadyjki
  • Joachim Halupczok,
    Zenon Jaskuła,
    Marek Leśniewski,
    Andrzej Sypytkowski
    kolarstwo szosowe
  • Jan Dydakboks
  • Izabela Dylewskakajakarstwo
  • Andrzej Gołotaboks
  • Henryk Petrichboks
  • Józef Traczzapasy
  • Artur Wojdatpływanie
  • Janusz Zarenkiewiczboks
  • Sławomir Zawadapodnoszenie ciężarów
  • Marek Dopierała,
    Marek Łbik
    kajakarstwo
Złote momenty: Waldemar Legień
Złote momenty: Andrzej Gołota
Los Angeles 1984
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Historia igrzysk – Los Angeles 1984
Moskwa 1980
Polskie medale
  • Jan Kowalczykjeździectwo
  • Władysław Kozakiewiczskok o tyczce
  • Bronisław Malinowskibieg na 3000 m z przeszkodami
  • Roman Bierłazapasy
  • Jan Dołgowiczzapasy
  • Urszula Kielanskok wzwyż
  • Czesław Langkolarstwo szosowe
  • Józef Lipieńzapasy w stylu klasycznym
  • Paweł Skrzeczboks
  • Władysław Stecykzapasy
  • Andrzej Supronzapasy
  • Tadeusz Ślusarskiskok o tyczce
  • Jacek Wszołaskok wzwyż
  • Małgorzata Dłużewska,
    Czesława Kościańska
    wioślarstwo
  • Janusz Bobik,
    Wiesław Hartman,
    Jan Kowalczyk,
    Marian Kozicki
    jeździectwo
  • Leszek Dunecki,
    Zenon Licznerski,
    Marian Woronin,
    Krzysztof Zwoliński
    sztafeta 4x100 m
  • Ludomir Chronowski,
    Piotr Jabłkowski,
    Andrzej Lis,
    Mariusz Strzałka,
    Leszek Swornowski
    szermierka
  • Kazimierz Adachboks
  • Aleksander Cichońzapasy
  • Agnieszka Czopekpływanie
  • Tadeusz Dembończykpodnoszenie ciężarów
  • Krzysztof Kosedowskiboks
  • Lucyna Langerbieg na 100 m przez płotki
  • Janusz Pawłowskijudo
  • Tadeusz Rutkowskipodnoszenie ciężarów
  • Jerzy Rybickiboks
  • Adam Sandurskizapasy
  • Marek Sewerynpodnoszenie ciężarów
  • Kazimierz Szczerbaboks
  • Barbara Wysoczańskaszermierka
  • Lech Koziejowski,
    Adam Robak,
    Marian Sypniewski,
    Bogusław Zych
    szermierka
  • Grzegorz Nowak,
    Ryszard Stadniuk,
    Grzegorz Stellak,
    Adam Tomasiak,
    Ryszard Kubiak
    wioślarstwo
Złote momenty: Kozakiewicz uciszył Moskwę
Montreal 1976
Polskie medale
  • Kazimierz Lipieńzapasy
  • Janusz Pyciak-Peciakpięciobój nowoczesny
  • Jerzy Rybickiboks
  • Irena Szewińskabieg na 400 m
  • Tadeusz Ślusarskiskok o tyczce
  • Jacek Wszołaskok wzwyż
  • Bronisław Bebel,
    Ryszard Bosek,
    Wiesław Gawłowski,
    Marek Karbarz,
    Zbigniew Lubiejewski,
    Lech Łasko,
    Mirosław Rybaczewski,
    Włodzimierz Sadalski,
    Edward Skorek,
    Włodzimierz Stefański,
    Tomasz Wójtowicz,
    Zbigniew Zarzycki
    siatkówka
  • Grzegorz Cziurapodnoszenie ciężarów
  • Bronisław Malinowskibieg na 3000 m z przeszkodami
  • Andrzej Gronowicz,
    Jerzy Opara
    kajakarstwo
  • Tadeusz Mytnik,
    Mieczysław Nowicki,
    Stanisław Szozda,
    Ryszard Szurkowski
    kolarstwo szosowe
  • Zbigniew Jaremski,
    Jerzy Pietrzyk,
    Ryszard Podlas,
    Jan Werner
    sztafeta 4x400 m
  • Jan Benigier,
    Lesław Ćmikiewicz,
    Kazimierz Deyna,
    Jerzy Gorgoń,
    Henryk Kasperczak,
    Kazimierz Kmiecik,
    Grzegorz Lato,
    Zygmunt Maszczyk,
    Piotr Mowlik,
    Roman Ogaza,
    Wojciech Rudy,
    Andrzej Szarmach,
    Antoni Szymanowski,
    Jan Tomaszewski,
    Henryk Wawrowski,
    Henryk Wieczorek,
    Władysław Żmuda
    piłka nożna
  • Leszek Błażyńskiboks
  • Kazimierz Czarneckipodnoszenie ciężarów
  • Janusz Gortatboks
  • Jerzy Greszkiewiczstrzelectwo
  • Leszek Kosedowskiboks
  • Czesław Kwiecińskizapasy
  • Mieczysław Nowickikolarstwo szosowe
  • Tadeusz Rutkowskipodnoszenie ciężarów
  • Andrzej Skrzydlewskizapasy
  • Kazimierz Szczerbaboks
  • Marian Tałajjudo
  • Zdzisław Antczak,
    Janusz Brzozowski,
    Piotr Cieśla,
    Jan Gmyrek,
    Alfred Kałuziński,
    Jerzy Klempel,
    Zygfryd Kuchta,
    Jerzy Melcer,
    Ryszard Przybysz,
    Henryk Rozmiarek,
    Andrzej Sokołowski,
    Andrzej Szymczak,
    Mieczysław Wojczak,
    Włodzimierz Zieliński
    piłka ręczna
Biało-czerwone jedenastki: NRD – Polska 3:1
Kat – film o Hubercie Wagnerze
Złote momenty: olimpijskie złoto drużyny Wagnera
Monachium 1972
Polskie medale
  • Władysław Komarpchnięcie kulą
  • Zygmunt Smalcerzpodnoszenie cieżarów
  • Jan Szczepańskiboks
  • Witold Woydaszermierka
  • Józef Zapędzkistrzelectwo
  • Marek Dąbrowski,
    Arkadiusz Godel,
    Jerzy Kaczmarek,
    Lech Koziejowski,
    Witold Woyda
    szermierka
  • Zygmunt Anczok,
    Lesław Ćmikiewicz,
    Kazimierz Deyna,
    Robert Gadocha,
    Jerzy Gorgoń,
    Zbigniew Gut,
    Andrzej Jarosik,
    Kazimierz Kmiecik,
    Hubert Kostka,
    Jerzy Kraska,
    Grzegorz Lato,
    Włodzimierz Lubański,
    Joachim Marx,
    Zygmunt Maszczyk,
    Marian Ostafiński,
    Marian Szeja,
    Zygfryd Szołtysik,
    Antoni Szymanowski,
    Ryszard Szymczak
    piłka nożna
  • Norbert Ozimekpodnoszenie ciężarów
  • Wiesław Rudkowskiboks
  • Irena Szydłowskałucznictwo
  • Antoni Zajkowskijudo
  • Edward Barcik,
    Lucjan Lis,
    Stanisław Szozda,
    Ryszard Szurkowski
    kolarstwo szosowe
  • Leszek Błażyńskiboks
  • Janusz Gortatboks
  • Zbigniew Kaczmarekpodnoszenie ciężarów
  • Ryszard Katusdziesięciobój
  • Czesław Kwiecińskizapasy
  • Kazimierz Lipieńzapasy
  • Irena Szewińskabieg na 200 m
  • Andrzej Bek,
    Benedykt Kocot
    kolarstwo torowe
  • Rafał Piszcz,
    Władysław Szuszkiewicz
    kajakarstwo
Złote momenty: szczęśliwe zwycięstwo Komara
Dramatyczna końcówka finału ZSRR – USA
Biało-czerwone jedenastki: Polska – Węgry 2:1
Meksyk 1968
Polskie medale
  • Waldemar Baszanowskipodnoszenie ciężarów
  • Jerzy Kulejboks
  • Jerzy Pawłowskiszermierka
  • Irena Szewińskabieg na 200 m
  • Józef Zapędzkistrzelectwo
  • Józef Grudzieńboks
  • Artur Olechboks
  • Stanisław Draganboks
  • Marek Gołąbpodnoszenie ciężarów
  • Janusz Kierzkowskikolarstwo torowe
  • Norbert Ozimekpodnoszenie ciężarów
  • Hubert Skrzypczakboks
  • Irena Szewińskabieg na 100 m
  • Henryk Trębickipodnoszenie ciężarów
  • Marian Zielińskipodnoszenie ciężarów
  • Egon Franke,
    Adam Lisewski,
    Ryszard Parulski,
    Zbigniew Skurdlik,
    Witold Woyda
    szermierka
  • Bohdan Andrzejewski,
    Kazimierz Barburski,
    Michał Butkiewicz,
    Bohdan Gonsior,
    Henryk Nielaba
    szermierka
  • Halina Aszkiełowicz,
    Krystyna Czajkowska,
    Krystyna Jakubowska,
    Krystyna Krupa,
    Jadwiga Marko-Książek,
    Józefa Ledwig,
    Barbara Niemczyk,
    Krystyna Ostromęcka,
    Elżbieta Porzec,
    Zofia Szcześniewska,
    Wanda Wiecha,
    Lidia Żmuda
    siatkówka
Złote momenty: Szewińska na "latającym dywanie"
Złote momenty: kosmiczny skok Beamona
Podnoszenie ciężarów: złoto Waldemara Baszanowskiego
Tokio 1964
Polskie medale
  • Waldemar Baszanowskipodnoszenie ciężarów
  • Egon Frankeszermierka
  • Józef Grudzieńboks
  • Marian Kasprzykboks
  • Jerzy Kulejboks
  • Józef Szmidttrójskok
  • Teresa Ciepły,
    Halina Górecka,
    Irena Kirszenstein,
    Ewa Kłobukowska
    sztafeta 4x100 m
  • Teresa Ciepłybieg na 80 m przez płotki
  • Irena Kirszensteinbieg na 200 m
  • Irena Kirszensteinskok w dal
  • Artur Olechboks
  • Marian Dudziak,
    Marian Foik,
    Janusz Różycki,
    Zbigniew Skrudlik,
    Witold Woyda
    szermierka
  • Andrzej Badeńskibieg na 400 m
  • Józef Grzesiakboks
  • Ewa Kłobukowskabieg na 100 m
  • Mieczysław Nowakpodnoszenie ciężarów
  • Ireneusz Palińskipodnoszenie ciężarów
  • Zbigniew Pietrzykowskiboks
  • Tadeusz Walasekboks
  • Marian Zielińskipodnoszenie ciężarów
  • Emil Ochyra,
    Jerzy Pawłowski,
    Andrzej Piątkowski,
    Wojciech Zabłocki,
    Ryszard Zub
    szermierka
  • Krystyna Czajkowska,
    Maria Golimowska,
    Krystyna Jakubowska,
    Danuta Kordaczuk,
    Krystyna Krupa,
    Józefa Ledwig,
    Jadwiga Marko,
    Jadwiga Rutkowska,
    Zofia Szcześniewska,
    Maria Śliwka
    siatkówka
4x100 metrów kobiet: złoto i rekord świata Polek
Kulej: Japończycy grali nasz hymn bez nut
Historia igrzysk – Tokio 1964
Rzym 1960
Polskie medale
  • Zdzisław Krzyszkowiakbieg na 3000 m z przeszkodami
  • Ireneusz Palińskipodnoszenie ciężarów
  • Kazimierz Paździorboks
  • Józef Szmidttrójskok
  • Jerzy Adamskiboks
  • Jarosława Jóźwiakowskaskok wzwyż
  • Elżbieta Krzesińskaskok w dal
  • Zbigniew Pietrzykowskiboks
  • Tadeusz Walasekboks
  • Marian Kuszewski,
    Jerzy Pawłowski,
    Andrzej Piątkowski,
    Emil Ochyra,
    Wojciech Zabłocki,
    Ryszard Zub
    szermierka
  • Brunon Bendigboks
  • Jan Bochenekpodnoszenie ciężarów
  • Leszek Drogoszboks
  • Marian Kasprzykboks
  • Teodor Kocerkawioślarstwo
  • Tadeusz Rutrzut młotem
  • Tadeusz Trojanowskizapasy
  • Daniela Walkowiakkajakarstwo
  • Kazimierz Zimnybieg na 5000 m
  • Stefan Kapłaniak,
    Władysław Zieliński
    kajakarstwo
  • Teresa Ciepły,
    Halina Górecka,
    Barbara Janiszewska,
    Celina Jesionowska
    sztafeta 4x100 m
Złote momenty: historyczny bieg maratoński w Rzymie
Złote momenty: mistrzowski bieg Krzyszkowiaka
Historia igrzysk – Rzym 1960
Melbourne 1956
Polskie medale
  • Elżbieta Krzesińskaskok w dal
  • Jerzy Pawłowskiszermierka
  • Janusz Sidłorzut oszczepem
  • Adam Smelczyńskistrzelectwo
  • Marian Kuszewski,
    Zygmunt Pawlas,
    Jerzy Pawłowski,
    Andrzej Piątkowski,
    Wojciech Zabłocki,
    Ryszard Zub
    szermierka
  • Henryk Niedźwiedzkiboks
  • Zbigniew Pietrzykowskiboks
  • Marian Zielińskipodnoszenie ciężarów
  • Dorota Horzonkówna,
    Natalia Kotówna,
    Helena Rakoczy,
    Danuta Stachow,
    Lidia Szczerbińska,
    Barbara Ślizowska
    gimnastyka
Historia igrzysk – Melbourne 1956
Helsinki 1952
Polskie medale
  • Zygmunt Chychłaboks
  • Aleksy Antkiewiczboks
  • Jerzy Jonkielgimnastyka
  • Teodor Kocerkawioślarstwo
Historia igrzysk – Helsinki 1952
Londyn 1948
Polskie medale
  • Aleksy Antkiewiczboks
Historia igrzysk – Londyn 1948
Złote momenty: Aleksy Antkiewicz
Berlin 1936
Polskie medale
  • Jadwiga Wajsównarzut dyskiem
  • Stanisława Walasiewiczbieg na 100 m
  • Zdzisław Kawecki,
    Seweryn Kulesza,
    Henryk Leliwa-Roycewicz
    jeździectwo
  • Władysław Karaśstrzelectwo
  • Maria Kwaśniewskarzut oszczepem
  • Jerzy Ustupski,
    Roger Verey
    wioślarstwo
Historia igrzysk – Berlin 1936
Los Angeles 1932
Polskie medale
  • Janusz Kusocińskibieg na 10 000 m
  • Stanisław Walasiewiczbieg na 100 m
  • Jerzy Braun,
    Janusz Ślązak,
    Jerzy Skolimowski
    wioślarstwo
  • Jadwiga Wajsównarzut dyskiem
  • Henryk Budziński,
    Jan Krenz-Mikołajczak
    wioślarstwo
  • Jerzy Braun,
    Edward Kobyliński,
    Janusz Ślązak,
    Stanisław Urban,
    Jerzy Skolimowski
    wioślarstwo
  • Władysław Dobrowolski,
    Tadeusz Friedrich,
    Leszek Lubicz-Nycz,
    Adam Papee,
    Władysław Segda,
    Marian Suski
    szermierka
Historia igrzysk – Los Angeles 1932
Walasiewicz: gdy grali hymn, to czułam się jak nieprzytomna
Złote momenty: Kusociński pokonał fińską koalicję
Amsterdam 1928
Polskie medale
  • Halina Konopackarzut dyskiem
  • Michał Woysym-Antoniewicz,
    Kazimierz Gzowski,
    Kazimierz Szosland
    jeździectwo
  • Michał Woysym-Antoniewicz,
    Karol Rómmel,
    Józef Trenkwald
    jeździectwo
  • Leon Brikholc,
    Franciszek Bronikowski,
    Edmund Jankowski,
    Bernard Ormanowski,
    Bolesław Drewek
    wioślarstwo
  • Tadeusz Friedrich,
    Kazimierz Laskowski,
    Aleksander Małecki,
    Adam Papee,
    Władysław Segda,
    Jerzy Zabielski
    szermierka
Złote momenty: Halina Konopacka
Historia igrzysk – Amsterdam 1928
Konopacka: nie mieli nut do Mazurka Dąbrowskiego
Paryż 1924
Polskie medale
  • Józef Lange,
    Jan Łazarski,
    Tomasz Stankiewicz,
    Franciszek Szymczyk
    kolarstwo
  • Adam Królikiewiczjeździectwo
Historia igrzysk – Paryż 1924
Antwerpia 1920
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Historia igrzysk – Antwerpia 1920
Sztokholm 1912
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Sztokholm 1912 – organizatorzy na medal
Londyn 1908
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Historia igrzysk – Londyn 1908
Saint Louis 1904
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Historia igrzysk — Saint Louis 1904
Paryż 1900
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Historia igrzysk – Paryż 1900
Ateny 1896
Polskie medale
  • Brak medalistów z Polski
Historia igrzysk – Ateny 1896