Podczas mundialu w 1950 roku formalnie nie było meczu finałowego, ani meczu o 3. miejsce – najlepsze zespoły walczyły o tytuł w rozgrywkach grupowych.
IV Campeonato Mundial de Futebol – Taça Jules Rimet – Brazylia 1950
Termin: 24 czerwca – 16 lipca 1950 (23 dni)
Liczba zespołów: 13
Mecze: 22
Gole: 88 (średnia na mecz 4,00)
Stadiony: 6
Miasta-gospodarze: 6 (Belo Horizonte, Kurytyba, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, São Paulo)
Mistrz świata: Urugwaj
Mecz decydujący o tytule mistrza świata: Urugwaj – Brazylia 2:1
Mecz decydujący o 3 . miejscu: Szwecja – Hiszpania 3:1
Król strzelców: Ademir (Brazylia) – 8 goli
Uczestnicy: Anglia, Boliwia, Brazylia, Chile, Hiszpania, Jugosławia, Meksyk, Paragwaj, Szwajcaria, Szwecja, Urugwaj, USA, Włochy.
– Pierwszy turniej po II wojnie światowej, po 12 latach przerwy. Mistrzostwa w 1942 i 1946 roku nie odbyły się, do organizacji tych pierwszych pretendowały obok Brazylii także hitlerowskie Niemcy.
– Specjalnie na mistrzostwa zbudowano w Rio de Janeiro największy stadion świata (Maracana).
– Po raz pierwszy trofeum dla zwycięzcy nosiło nazwę Coupe Jules Rimet (Puchar Julesa Rimeta), podobnie cały turniej: Championnat du monde de football – Coupe Jules Rimet. W 1946 r. nazwę zmieniła FIFA, w uznaniu zasług Julesa Rimeta, który świętował wtedy 25-lecie zarządzania tą organizacją.
– Wiele krajów, z powodu zniszczeń wojennych, nie zgłosiło się do eliminacji. Niemcy i Japonia, okupowane po wojnie, były wykluczone z FIFA. Ostatecznie zgłoszenia przysłały 34 federacje, mecze w eliminacjach i finałach rozegrało łącznie 25 drużyn.
– W finałach uczestniczyło tylko 13 drużyn (podobnie jak w 1930 roku), to najmniej w historii; zarazem ostatni raz grało mniej niż 16 zespołów.
– Trzy zespoły wycofały się już po wywalczeniu awansu do turnieju finałowego. Turcja (wysokie koszty podróży do Brazylii) i Szkocja (przegrane mistrzostwa Wysp Brytyjskich) zrobiły to jeszcze przed losowaniem finałów. Indie były już przypisane do gr. C (rezygnacja z uzasadnieniem: kłopoty finansowe, trudności ze skompletowaniem składu).
– FIFA zaprosiła do udziału w MŚ Portugalię oraz Francję, które przegrały eliminacje. Portugalia odrzuciła propozycję, Francja początkowo ją przyjęła i była nawet losowana (miała grać w gr. D z Urugwajem i Boliwią). Wycofała się jednak, uzasadniając, że nie chce pokonywać tysięcy kilometrów pomiędzy miejscami meczów.
– Po raz pierwszy do rozgrywek zgłosiły się federacje brytyjskie. FIFA uznała, że British Home Championship (Mistrzostwa Brytyjskie) będą jednocześnie eliminacjami MŚ, a awansują aż 2 z 4 zespołów.
– Tylko jeden debiutant w finałach, za to ten najbardziej oczekiwany: Anglia.
– Drużyna Włoch startowała bardzo osłabiona, po katastrofie samolotowej na wzgórzu Superga z 4 maja 1949. Zginęło wówczas 18 piłkarzy najlepszej drużyny kraju AC Torino, wśród nich aż 10 reprezentantów kraju (m.in. Valentino Mazzola).
– Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonano 24 czerwca 1950, przed meczem Brazylia – Meksyk. Obecny był prezydent Brazylii gen. Enrico Gaspar Durta.
– 26 sędziów, w tym 12 tylko liniowych.
Stadiony:
Estadio Municipal do Maracana, Rio de Janeiro (8 meczów)
Estadio Municipal do Pacaembu, São Paulo (6 meczów)
Estadio Independencia, Belo Horizonte (3 mecze)
Estadio Durival de Brito e Silva, Kurytyba (2 mecze)
Estadio do E.C. Internacional (dos Eucaliptos), Porto Alegre (2 mecze)
Estadio do E.C. Recife (Ilha do Retiro), Recife (1 mecz)
Fakty:
– Oryginalny system rozgrywek. Po fazie grupowej kolejna, decydująca rozgrywka znowu w grupie (mini-liga, 4 najlepsze zespoły). Formalnie nie było więc finału, ani meczu o 3 miejsce, choć w praktyce o medalach decydowały ostatnie spotkania Urugwaj – Brazylia i Szwecja-Hiszpania. Taki regulamin zapewniał rozegranie większej liczby spotkań niż system pucharowy, tym samym dając większe wpływy kasowe organizatorom. Jednocześnie Brazylia, licząca na tytuł mistrza, chciała zabezpieczyć się przed utratą szans w pojedynczym meczu.
– Aż 6 drużyn (rekord! – jak w 1938 r.) grających w finałach awansowało do nich bez gry w eliminacjach: gospodarz Brazylia, obrońca tytułu Włochy, Urugwaj, Boliwia, Chile i Paragwaj. Bez gry awans zdobyły też Indie, później wycofane.
– Losowanie grup finałowych odbyło się 22 maja 1950 r. w siedzibie ministerstwa spraw zagranicznych Brazylii (Pałac Itamaraty w Rio de Janeiro), a losowano drużyny, które potem na mundialu nie zagrały (Indie i zaproszona Francja oraz nieustalony zespół – opcjonalnie miała to być Portugalia).
– Grano brazylijskimi piłkami "Superball".
Pierwszy obrońca tytułu mistrza świata wyeliminowany już w 1. rundzie: Włochy (podobnie: Brazylia 1966, Francja 2002, Włochy 2010).
Pierwsza porażka gospodarza w meczu o złoto: Brazylia przegrała w meczu decydującym o mistrzostwie (podobnie w 1958 r. w finale przegra Szwecja). We wcześniejszych turniejach, jeśli gospodarz dotarł do finału – wygrywał (Urugwaj 1930, Włochy 1934).
Pierwszy raz numery na koszulkach: zawodnicy wybiegali na murawę z numerami od 1 do 11, tylko zespół USA używał stałych numerów dla całej kadry.
Pierwszy w historii remis 0:0: w meczu eliminacyjnym Walia – Irlandia Płn., 8 marca 1950.
Pierwszy w historii gracz, a potem trener w finałach MŚ: Milorad Arsenijević grał w zespole Jugosławii w 1930 roku; w roku 1950 był trenerem reprezentacji. Z kolei Severino Minelli (Szwajcaria), grał w roku 1934 i 1938, a w 1950 był członkiem komisji selekcyjnej, której przewodniczył F. Andreoli.
Pierwszy w historii sędzia, który prowadził mecz otwarcia, a potem mecz decydujący o mistrzostwie: Anglik George Reader.
Najstarszy w historii finałów sędzia: Anglik George Reader (53 lata i 236 dni).
Rekord frekwencji na meczu MŚ: 16 lipca 1950, Maracana w Rio de Janeiro. Porażkę Brazylii z Urugwajem 1:2 oglądało ponad 200 tysięcy ludzi.
Pierwszy w historii strzelec 4 goli w jednym meczu finałów, bez dogrywki (90 minut): Ademir (Brazylia), w spotkaniu ze Szwecją, 9 lipca 1950. W 1938 roku 4 gole, ale jednego w dogrywce, strzelił Ernest Wilimowski (Polska).
Jedyni w historii gracze, którzy grali na mundialu przed i po II wojnie światowej: Alfred Bickel ze Szwajcarii oraz Erik Nilsson ze Szwecji. Obaj grali w 1938 i w 1950 roku.
Sędziowie, którzy prowadzili mecze przed i po II wojnie światowej: Ivan Eklind ze Szwecji (jedyny sędzia główny - 1934, 1938 i 1950), Aloiz Beranek z Austrii (główny 1934 i 1938; w 1950 tylko liniowy) oraz Charles Delasalle z Francji (tylko liniowy, zarówno w 1938, jak i 1950 r.).
Ciekawostki:
– Pod nieobecność Francji, Belgii i Rumunii, jedynym krajem który występował we wszystkich turniejach finałowych została Brazylia.
– Do historii przeszedł klub Cruzeiro Porto Alegre, a właściwie jego koszulki. Pierwszy raz w historii zdarzyła się bowiem przymusowa zmiana strojów. Na mecz Szwajcaria-Meksyk obie drużyny wybiegły w czerwonych barwach. Stroje miejscowego klubu musiała założyć drużyna z Ameryki Środkowej.
– Urugwaj w swoim drugim stracie po raz drugi został mistrzem świata. Był to ostatni jak do tej pory tytuł dla tej drużyny.
– Słynny cytat: „Tylko trzy osoby uciszyły Maracanę: Sinatra, papież Jan Paweł II i ja” - strzelec bramki decydującej o mistrzostwie świata dla Urugwaju, Alcides Ghiggia.
– Ghiggia strzelał gole w każdym swoim występie (4 gole w 4 meczach). Został drugim w historii zawodnikiem, po Gyorgym Sarosim z Węgier, który dokonał tego zdobywając medal.
– Rodzina z tytułem mistrza świata: Jose Leandro Andrade, mistrz świata z roku 1930 był wujkiem Victora Rodrigueza Andrade, który tytuł wywalczył w roku 1950.
– Urugwaj został mistrzem świata z najmniejszą w historii liczbą wygranych meczów (4 mecze - 3 zwycięstwa i remis).
– Kilku zawodników USA (Gaetjens, Maca, McIlvenny) nie posiadało obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Już po mistrzostwach FIFA stwierdziła, że nie doszło do naruszenia przepisów (federacja piłkarska USA w swoich wewnętrznych regulacjach dopuszczała do gry zawodników, którzy dopiero starają się o obywatelstwo).
– W składzie USA był Polak, Adam Wolanin, przed II wojną światową zawodnik Pogoni Lwów.
– 4 miejsce to najlepszy aż do 2010 roku wynik Hiszpanii. 60 lat czekania na kolejny sukces (2010 – mistrz świata)!
– Indie zrezygnowały ze startu i już nigdy więcej nie zakwalifikowały się do finałów.
– To był ostatni turniej rozgrywany bez udziału reprezentacji Niemiec.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.