| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe
W poniedziałek ogłoszony został niezależny raport przygotowany przez holenderskiego śledczego Emile Vrijmana, z którego wynika, że szefowie Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) ukrywali dowody stosowania dopingu przez Lance'a Armstronga.
Wynika z niego, że Holender Hein Verbruggen kierujący unią w latach 1991-2005 i jego następca Irlandczyk Pat McQuaid, świadomie ukrywali lub nie wyciągali żadnych konsekwencji z pojawiających się dowodów na stosowania dopingu przez amerykańskiego kolarza.
W tej sytuacji aktualny prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Brian
Cookson w liście do byłego sternika organizacji Verbruggena zażądał złożenia
przez niego rezygnacji z funkcji honorowego przewodniczącego.
227-stronicowy raport stwierdza, że obaj szefowie UCI dobrze wiedzieli o
procederze stosowanym przez siedmiokrotnego zwycięzcę Tour de France oraz
brązowego medalistę olimpijskiego z Sydney z 2000 roku.
Dowody były ukrywane
lub starano się nie dopuścić do ich ujawnienia, aby nie psuć atmosfery wokół
dyscypliny.
W opinii Cooksona, po ujawnieniu raportu Holender nie może już pełnić
żadnych, nawet honorowych funkcji w UCI, której przewodniczył w latach, gdy
Armstrong siedem razy triumfował w Tour de France.
Amerykanin został zdyskwalifikowany dożywotnio w październiku 2012 roku za
stosowanie dopingu. Anulowano wszystkie jego wyniki począwszy od 1 sierpnia
1998 roku, w tym wszystkie zwycięstwa w Tour de France oraz brązowy medal
olimpijski z Sydney.
Ostatnio sąd w Dallas w stanie Teksas nakazał kolarzowi zwrócenie 10 mln
dolarów firmie ubezpieczeniowej za wypłacone premie za zwycięstwa w Tour de
France.
SCA Promotions wypłaciła Armstrongowi około 12 mln dolarów bonusów.
Kolarz triumfował w "Wielkiej Pętli" w latach 1999-2005. W wywiadzie
udzielonym w styczniu 2013 roku dziennikarce Oprah Winfrey przyznał, że
przyjmował erytropoetynę (EPO) przed każdym z siedmiu zwycięskich startów.
Sprawa w sądzie toczyła się ponad dziesięć lat, po tym jak w 2004 roku
Armstrong pozwał firmę, podejrzewającą go o stosowanie dopingu, o zerwanie
kontraktu gwarantującego premie za wygrane.
Firma nie miała wówczas
wystarczających dowodów i musiała pójść na ugodę wypłacając Armstrongowi
siedem i pół miliona dolarów.
W kwietniu 2014 roku odebrano mu Legię Honorową, którą otrzymał 30 maja 2005
roku. Dekret o "cofnięciu orderu", bo taką nadzwyczajną procedurę stosuje się
w stosunku do cudzoziemców, podpisał prezydent Francois Hollande. Wcześniej
odebranie odznaczenia rekomendowała Kapituła Orderu Legii Honorowej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (938 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.